Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Údajným kanibalom je muž zo Sokoľa

Údajným kanibalom podľa polície má byť Matej Č., ktorý s manželkou a dvomi dcérami býval v rodinnom dome v Sokoli.

Fotografia z archívu streleckého klubu. Toto je muž, ktorý mal strieľať na policajtov a pripravovať vraždu Švajčiara. Kolegovia z klubu si nikdy nič podozrivé na Matejovi Č. nevšimli.Fotografia z archívu streleckého klubu. Toto je muž, ktorý mal strieľať na policajtov a pripravovať vraždu Švajčiara. Kolegovia z klubu si nikdy nič podozrivé na Matejovi Č. nevšimli. (Zdroj: archív)

Stovky policajtov s cvičenými psami prehľadávali aj včera lesy nad obcou Kysak, kde údajne objavili dve jamy, pravdepodobne pripravené hroby. Bol počítačovým expertom a športovým strelcom.

KYSAK/SOKOĽ. Do lesov doviezli policajtov tri autobusy, na čistine bolo zaparkovaných asi tridsať policajných áut. Prečesávali okolie a hľadali miesto, kde malo k vražde a následnému "pochovaniu" obete dôjsť. Polícia naše informácie oficiálne nepotvrdila.

Domové prehliadky

Polícia hneď po streľbe v Kysaku prehľadala Matejov vak a zistila, že v ňom má pripravené veci na vraždu. "Urobili sme aj prehliadku jeho auta, ktorým prišiel do blízkosti miesta činu. Vykonali sme aj dve domové prehliadky a tri prehliadky nebytových priestorov," vysvetľuje hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová.

Polícia zaistila veci, ktoré potvrdzujú úmysel zavraždiť, následne rozštvrtiť, vložiť do pripravenej diery v lese a obeť dokonca okoreniť. "Motív je v štádiu vyšetrovania. Polícia prehľadáva širšie okolie miesta zadržania."

V obci Sokoľ Mateja pozná málokto. Prisťahoval sa pred niekoľkými rokmi spoločne s manželkou Evou a dvoma dcérami.

"Som šokovaný. Vyrastal som tu, ale nikdy by som si nepomyslel, že tu budeme mať kanibala. Musel to byť psychicky narušený človek. Nepoznal som ho osobne, postavil si dom vo vilovej štvrti," povedal nám František zo Sokoľa. "Neviem, ako policajti ten zásah proti nemu pripravili. Ak je pravda, že ho trafili až piati policajti, ako mohol stihnúť jedného z nich postreliť? Myslím si, že jeho manželka po tom, čo sa stalo, rýchlo predá dom a z obce odíde, lebo tu asi už nebude môcť žiť."

Skupinka dôchodcov, ktorí včera postávali pred obecným úradom, netajila, že majú strach.

"Nepoznáme ho, prisťahovali sa tu z Košíc."

Margita Chejnová z obecného úradu nám potvrdila, že Matej Č. si kúpil pozemok v roku 2001, od roku 2005 majú trvalý pobyt v obci aj s manželkou Evou M. Obaja si po svadbe nechali pôvodné priezvisko.

"Majú dve deti, dcérky, jednu 14-ročnú, druhá je mladšia," povedala nám pani Margita. "Bol to celkom normálny človek, nemal žiadne problémy. Veľmi som ho nepoznala, nepredpokladala by som ani to, že má doma nejaké zbrane."

Býval v Beverly Hills

Muž žil v štvrti miestnymi nazývanej Beverly Hills. Má veľký dom, pri ktorom včera pobehoval len čierny pes. V noci polícia urobila prehliadku, no či niečo našla, nekomentuje.

Ellen Stefanyi z Holandska býva presne oproti. Ako nám povedala, bol to jej sused, ktorý sa javil byť normálny.

"Občas sme sa porozprávali, nikdy som u neho nespozorovala žiadne čudné príznaky. Má ženu a dve dcéry, chodia do školy v meste. V poslednom čase sa zdržiaval prevažne doma. Viem, že robil niečo s počítačmi," vraví Ellen.

Sivovlasý muž pracujúci oproti ho vraj vídaval len sem-tam, keď prichádzal domov na červenom aute. V ďalšom dome nám mladík v montérkach potvrdil, že Matej jazdil na Seate Ibiza. Teda takom istom, aký policajti počas utorkovej akcie zaistili neďaleko miesta prestrelky.

Strach vládne aj v Kysaku

Anna Mašlejová z Kysaku nám povedala, že sa bojí, podobne ako ostatní ľudia z obce. V dedine nikdy nič podobné nezažili.

"Ľudia nemajú informácie. Prehľadávanie lesov políciou ich znepokojuje, skôr sa domnievame, či nemal nejakých spolupáchateľov. O ničom inom sa tu nerozpráva. Nikto ho v Kysaku nepoznal, neviem, prečo si vybral práve našu obec. Je zo Sokoľa, kde má ideálnejšie podmienky, čo sa lesov týka, zrejme ho zlákala železničná stanica," hovorí Anna.

Sťažuje sa, že polícia ľudí neinformuje. Dokonca ani niekoľko hodín po akcii ich nevpúšťali do dediny, vrátane starostu. "Musel prísť obchádzkou cez Košickú Belú. Darmo vysvetľoval, že je starosta. Riaditeľ školy nevedel, čo s deťmi, pretože sa skončilo vyučovanie a chceli ísť domov do Obišoviec a Trebejova."

V obci Kysak sa tiež nehovorí o ničom inom, len o policajtoch, ktorí v utorok blokovali most cez rieku Hornád.

"Dvaja tajní sa nás pýtali, či ten muž u nás nemá chatu," spomína pracovníčka obecného úradu. "Ľudia boli v panike najmä z toho, že ich policajti vracali od mosta späť, mnohí ani nestihli do práce."

Miestna poštárka bola z akcie rozčarovaná. Kvôli policajným zátarasom nemohlo prísť pre zásielky poštové auto.

Kašajovka plná policajtov

Neďaleko potravín v Obišovciach polícia objavila odstavené auto Mateja. Predavačku Vieru Györiovú prekvapili policajti.

"Prišli ich plné autobusy, ešte som ich toľko pokope v živote nevidela. Blokovala som nákupy hodinu v kuse, nakupovali vodu a šli do lesa."

Bohumilovi Kaciánovi z Obišoviec prekáža, že polícia okolo toho robí taký humbug.

Policajti včera prehľadávali les nad Kysakom, v lokalite Kašajovka (na snímke), niekoľko kilometrov vzdialenej od odbočky z hlavnej cesty.

"Môže tu byť vyše stovka policajtov," skonštatoval vodič jedného autobusu. "Niektorí mi už vraveli, že v lese vraj našli nejaké dve vykopané jamy."

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite včera obvinil Mateja Č. z prípravy obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy osoby zo zahraničia, a pokusu vraždy policajta.

Polícia mala proti sebe športového strelca

Keď policajti pohotovostného útvaru v utorok zatýkali na moste cez Hornád pri obci Kysak podozrivého z prípravy vraždy, zrejme nevedeli, že narazili na muža, ktorý pravidelne trénoval streľbu z pištole, revolvera a samopalu.

KOŠICE. Matej Č. (43), ktorý podľa polície plánoval kanibalskú vraždu, je členom Klubu vojakov v zálohe v Košiciach. V ňom sa najmenej päť rokov venoval športovej streľbe. Z údajov klubu na internete vyplýva, že v prvej polovici roku 2010 sa zúčastnil ôsmich pretekov.

Kolega: Nebol by toho schopný

Nepatril k tým, ktorí sa umiestňovali na medailových priečkach. V septembri 2010 sa prvýkrát kvalifikoval na majstrovstvách Slovenska v trojboji, teda streľbe na vojenský, športový a špeciálny dvojterč. V disciplíne pištoľ skončil na 38. mieste, v disciplíne revolver bol 19.

Kolega z klubu nedá na Mateja Č. dopustiť. "Verzii polície neverím ani slovo. V sobotu som bol ešte s ním na brigáde, nič zvláštne som si na ňom nevšimol. Bol upravený, čistý, triezvy," povedal jeden z najlepších strelcov klubu. "Nikdy som nezaznamenal ani náznak, že by mal také sklony, ako o ňom tvrdia. Nebol by toho schopný. Niečo na celom prípade nepasuje," pokračoval.

Nedávno prišiel o prácu

"Pripadal mi normálny," hovorí Jozef Maňo, predseda Športovostreleckého klubu Podhradová, ktorý v Košiciach prevádzkuje strelnicu a poskytuje ju na tréning aj klubu vojakov v zálohe. "Ako riaditeľ pretekov som v súvislosti s ním neriešil nikdy žiaden problém," povedal.

Ďalší člen klubu potvrdil, že počítačový expert Matej Č. bol krátko nezamestnaný. Plynula mu polročná lehota, v ktorej ľudia bez práce dostávajú od štátu podporu.

rok
Starosta Sokoľa: Neverím, že to urobil

Vladimír Franka (KDH), starosta obce Sokoľ, vníma policajnú akciu ako neuveriteľnú vec.

SOKOĽ. "Bol to šok, pána Mateja Č. som poznal osobne. Občas chodieval na obecný úrad, mali sme a máme korektné vzťahy. Zaradil by som ho dokonca medzi aktívnych obyvateľov, ktorí ak vidia čosi na verejnom priestranstve, nevolajú hneď na obecný úrad, ale sami to urobia," zdôraznil Franka.

Sympatická rodina

Podľa starostu si Matej asi pred 6 či 7 rokmi dokončil dom a nasťahoval sa tam. V noci z utorka na stredu bola doma jeho manželka, policajti tam totiž robili domovú prehliadku.

"Neviem, ak to niekto aj hovorí, prečo by tu nemala ostať bývať? Celá rodina je veľmi sympatická. Nemyslím si preto, že by tu mali mať nejaké problémy. Rád by som ich povzbudil, aby prežili tieto ťažké dni, nikto ich od nás nevyháňa. Ani neviem o tom, že by takéto nálady v obci boli. Pán Č. sa vedel zaangažovať do mnohých vecí formou sťažností, podaní, vysvetlení. Ak bolo treba, tak aj v súvislosti s najvyššími ústavnými činiteľmi. Od neho viem, že sa zaoberá počítačmi, je v tom expert. Čo robí jeho manželka, neviem."

Brat hrá v Partičke

Údajný kanibal nikdy nebol poľovníkom, starosta až do utorka ani nevedel, že má Matej nejakú zbraň a je športovým strelcom.

"Bol som pri domovej prehliadke, ale k tomu sa vyjadrovať nebudem. O celej veci som sa dozvedel až z médií, keď ma kontaktovali. Večer mi povedala suseda, že sa niečo stalo pri Kysaku. Veľmi ma to prekvapilo a nechcem podvedome tomu, čo sa stalo, stále uveriť. Jeho brata poznám len z televíznej obrazovky, viem, že je hudobník v relácii Partička. Nikdy v živote by som nepovedal, že z pána Č. môže čosi také vystať."

Najhoršie to vnímajú deti

V obci je vraj pokoj, Franka si však myslí, že to každého prekvapilo. Ľudia sú zaskočení, čakajú na ďalší vývoj vyšetrovania.

"Polícia má podozrenie na ďalšie zločiny. Dúfam, že pán Č. prežije, aby mohol vysvetliť všetky tie hrozné veci. Neverím v jeho vinu, neviem si ani predstaviť, že by bol toho schopný. V utorok som s jeho rodinou strávil tie ťažké chvíle pri domovej prehliadke. Je to pre nich veľmi bolestivé, asi by bolo pre každého. Musia prežiť tieto dni, dostať sa ďalej, žiť. Najhoršie je to pre deti, ale verím, že to zvládnu a vyšetrovanie nakoniec všetko vyjasní."

krs, sam
Páchateľovi zlyhávajú základné funkcie

Policajt i páchateľ boli včera predpoludním naďalej v kritickom stave.

KOŠICE. Policajt s prestreleným hrudníkom a poraneným ramenom leží na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Je v umelom spánku a na umelej pľúcnej ventilácii. Jeho stav je podľa hovorkyne Jaroslavy Oravcovej už stabilizovaný, ale naďalej veľmi vážny.

Bojuje o život

Páchateľ v nemocnici bojuje o život. "Je v bezprostrednom ohrození života a zlyhávajú mu základné životné funkcie." Hospitalizovaný je na I. klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Má poranené viaceré vnútorné orgány, horné končatiny a tvárovú oblasť. Okamžite po prijatí do nemocnice podstúpil vyše päťhodinovú operáciu, ktorej sa zúčastnilo 10 operatérov a 3 anestéziológovia.

Postreleného policajta transportovali do nemocnice leteckí záchranári. Páchateľa priviezla ambulancia Košickej záchranky v sprievode policajných áut.

kag
Písal o znechutení svetom

Kritizoval honbu za ziskom, vraždy v správach a úchylákov v televízii.

Matúš Č. blogoval na SME, od marca 2007 do septembra 2009 napísal šesť príspevkov, ktoré neskôr stiahol. Ten prvý kritizoval elektronický platobný styk, predposledný bol o šrotovnom a posledný o "Streľbe na školách a dekadencii spoločnosti".

BRATISLAVA. Pri registrácii sa charakterizoval takto. "Cítim sa svojprávny, a preto 1. neznášam zásahy do súkromia, 3. nemám záujem o vnucovanie ochrany proti terorizmu štýlom obmedzovania občianskych práv, 4. prekáža mi honba za maximálnym ziskom, na úkor tých, čo ho vytvárajú, 5. napriek tomu nie som komunista, 7. nemienim svoje presvedčenie vnucovať nikomu inému, 8. za svoje práva som ochotný povstať aj hlavou proti múru, ale iba za svoje."

V poslednom blogu je znechutený zo sveta okolo seba. "Pozrite si TV noviny od Markízy. Začínajú vraždami, končia vraždami. Medzitým nejaká nehoda, lúpež, svinstvá politikov. Jediné, čo tam nepasuje, je predpoveď počasia. Po TV novinách sa vytŕčajú buzíci a úchyláci vo VyVolených, Mojsejovcoch, Vilomeninách a podobných mozgovymývacích reláciách."

Blog sa končí ponuro. "Očakávam, že prípady samovraždy so zabitím čo najviac ľudí naokolo budú iba pribúdať. Deti nemajú na výber. Buď sa z nich stanú dementi, ako zvyšok národa, alebo sa ich psychika vzoprie a radšej z tejto spoločnosti odídu a pri tom sa škaredo pomstia."

mch
K ponuke na zjedenie treba mať heslo

BRATISLAVA. Keď vlani nemeckí vegetariáni vymysleli fiktívnu reštauráciu, v ktorej mali podávať ľudské mäso, orgány im ponúklo 63 darcov. Okamžite sa vypredali aj miesta stolujúcich na otvárací večer. Neskôr sa ukázalo, že išlo o reklamný trik odporcov mäsových výrobkov.

Dostať sa v skutočnosti medzi ľudí, ktorí sú ochotní ponúknuť svoje telo na zjedenie, nie je jednoduché. Uzatvorené diskusné fóra, kam sa dostanete len s heslom, sú pre vyhľadávače neviditeľné.

Sú dobre zabezpečené a počítače či mená diskutujúcich nedokáže vystopovať ani polícia. Ide často o odborníkov na počítače. Vytvárajú si ich najrôznejšie skupiny ľudí s bizarnými až nelegálnymi záujmami. Od záujemcov o pedofíliu po ľudí, ktorí nelegálne sťahujú hudbu či filmy. Sú tam aj takí, čo len hľadajú nepoznané.

Získať prístupové heslo je možné len od niekoho, kto v skupine je. Musíte nájsť aktívneho člena skupiny alebo fórum založiť. Postupne sa dajú získať kontakty ľudí, musia vám však dôverovať. Verejné diskusie polícia monitoruje a k obsahu mailových schránok sa dokáže dostať. Ak zvolíte dobrú reklamu, dobrovoľníci sa prihlásia aj sami.

trš

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 546
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 958
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 750
 4. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 390
 5. Po Slovensku na motorke 6 443
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 422
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 304
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 197
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 294
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 232
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Cez dočasné premostenie jazdia autá už rok.

Slovenská správa ciest vyhlásila verejné obstarávanie.


SITA 46m
Prezident Maďarska János Áder podáva kvety prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej.

Do Borše prišla slovenská prezidentka aj jej maďarský kolega.


TASR 1 h
Ilustračné foto.

Únik na dani predstavuje asi 1 500 eur.


SITA 3 h
Vodičom áut vyšla dychová skúška negatívne.

Šoférovi Kie Rio zadržali vodičský preukaz.


8 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Kosík po príchode do Mali (vľavo) a teraz.

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.


18 h
Joshua Jozef Kanáloš sa vo svojom novom domove hneď spriatelil s ďalšími psíčkarmi. Sám má dvoch psov, ktorých zachránil z ulice.

Známy predajca Nota bene získal mestský byt.


18. jún
Premiér Eduard Heger.

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


17. jún
Očkovanie pokračuje, počet zaočkovaných sa blíži k dvom miliónom.

Väčšinou išlo o veľmi starých ľudí alebo osoby trpiace vážnym ochorením.


TASR 4 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop