Zásah policajtov neďaleko obce Kysak, pri ktorom bol Matej Č. i jeden z policajtov vážne zranený, vyvolal rôzne polemiky. Objavili sa viaceré názory, že policajti zásah nezvládli.
KOŠICE. Presvedčený je o tom i jeden zo slovenských odborníkov na podobné akcie, jeho meno z pochopiteľných príčin neuvádzame. Tvrdí, že pri každej takej akcii musí byť najprv poriadne zmapovaný jej pohyb, zvyklosti, ak to situácia v danej chvíli dovoľuje.
"V tomto prípade áno, pretože tie isté indície boli aj v prípade nezvestnej Lucie U. Išlo o rovnaký štýl písania a vyjadrovania páchateľa," uviedol náš respondent.
"Pri takýchto akciách je prvým a základným pravidlom chrániť život, zdravie a majetok občana. Treba zabezpečiť zásahovú zónu, akcie sa robia pod jednotným velením jedného človeka, ktorý povie, robíme toto alebo tamto, teraz alebo nie. Idú tam ľudia špeciálne cvičení, majú slúchadlá, dohodnuté signály. Ukazujú si, že idú tam či onam, berú troch či niekoľkých so sebou a podobne. Gro je však jednotné velenie. To znamená, že napríklad snajperi musia o sebe vedieť, kde sú, kde sa pohybuje vytypovaná osoba. Vedeli to, lebo im bolo známe, kam príde. Preto si mali zabezpečiť zónu tak, aby to bolo bezpečné, nikto tam nevliezol. Musia mať prehľad o každom kúte v zóne."
Znalec sa zamýšľa nad tým, ako je možné, že obyčajní ľudia postrehli priveľa neznámych osôb v oblasti, ktorých tam zvyčajne nestretávajú.
"Človek žijúci spôsobom života, že ráno ide do práce, večer do krčmy či do kostola a spať zrazu postrehne, že je tam čosi atypické. Nuž a páchateľa žijúceho v neustálom strese muselo vystrašiť, keď videl, že tam lieta vrtuľník, prípadne ktosi pobehuje a zastavuje ľudí. Už toto považujem za nezvládnutie akcie. Páchateľ totiž určite poriadne nespal, vyhodili ho z práce, bol labilný, nalomený. A keď mal čosi za ušami, si to určite všimol. On vlastne v každom človeku videl potenciálneho policajta či niekoho, kto mu ide po krku. Veľmi dobre poznal okolie, muselo mu byť preto čudné, keď zrazu ktosi opravoval cestu, na ktorú pol roka nikto ani nesiahol. Umožnili mu vytiahnuť zbraň, strieľať, už predtým ho mal snajper zobrať. Veď agent máva zvyčajne pri sebe odposluch. Snajper nemusí páchateľa zabiť, ale zneškodniť tak, aby sa nevedel pohnúť. Matej Č. tak mohol so sebou zobrať ešte ďalších sedem či osem ľudí, veď mal pri sebe štyri zbrane. Buď to mali snajperi zakázané, alebo dostali zlý pokyn."
Vzbudili zbytočný rozruch
Riziká, že sa niečo pri takýchto akciách zomelie, sú vždy. Ak ale jestvuje podozrenie, že niečo také hrozí, akcia by mala byť ihneď zastavená. Dôvodom na tento krok podľa odborníka malo byť už to, že sa vraj podozrivý s agentom začali po stretnutí hádať.
"Myslím si, že tam policajti vzbudili zbytočne veľký rozruch. Asi to niekto odpozeral z filmov, podľa mňa, autor či organizátor policajného zásahu asi čítal knihu "Vraždy podľa predlohy". Určite ho mali monitorovať dlhšie pred zásahom, naťahovať ho e-mailami, získať o ňom viac informácií. V Kysaku to bola rýchlovka, asi mali strach, že ho stratia. Zásah mal prebiehať inak."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári