V ňom mohlo prežiť len to, čo malo nejakú funkciu. Všetko ostatné bolo zbytočné. Niektorí dokonca tvrdili, že ornament je zločin. Ešte dobre, že barokoví, klasicistickí a iní architekti, čo po dve tisícročia v pohode zdobili domy, stihli odumrieť, lebo niektorí moderní umelci by ich možno aj odsúdili. A ktovie, či len slovne.
V Košiciach nechal postaviť jeden z prvých funkcionalistických domov najväčší výrobca a exportér topánok na svete Tomáš Baťa. Najlepšou lokalitou sa zdala byť Hlavná 22, mala len chybu, že tam už od stredoveku stáli domy jeden vedľa druhého. S tým si poradili tak, že zbúrali dom grófa Semseyho. Košická Hlavná ulica odvtedy obsahuje všetky základné architektonické štýly (okrem románskeho), ktoré sú v ponuke nášho regiónu. U „Baťu" už okná svojou veľkosťou prezrádzajú, že tam nie sú na parádu, ale majú svoju funkciu. Vpustiť dnu maximum svetla. Hoci obloky sú obrovské, budova je inak skromná aj preto, lebo nezaberá všetok priestor pod sebou. Nechce zavadzať ľuďom, čo si zmyslia poprechádzať sa (sčasti) aj pod ňou. I to je znakom funkcionalizmu, podľa toho, ako ich sformuloval jeho zakladateľ, francúzsky architekt Le Corbusier. Ďalším znakom napríklad je, že budova má rovnú strechu pre prípad, že by niekomu napadlo využiť aj ju.
Vďaka tomu na funkcionalistických domoch Letnej ulice mali na plochej streche trávnik, práčovňu a ešte aj sprchy. Aby sme nezabudli, že dom postavili za Masaryka (1931), jeho busta bola vo dvore ako jediná (dajme tomu) ozdoba. Na dvore by sme aj teraz vystopovali bazénik, no po spoločnej telefónnej ústredni týchto 48 bytov už ani slychu. Masarykova kolónia bankových úradníkov - to sú štyri dlhé slová. Košičania ju preto volali dvoma krátkymi, Malá Praha, i keď ju projektoval architekt z Brna - Josef Polášek (1899-1946).
V tom istom období v Košiciach stavali budovu pošty, telegrafu a Radiojournalu (3 v jednom!). Ešte že sa na pošte tvoria rady, lebo tie nám dávajú čas na obdivovanie funkcionalistického interiéru najväčšej poštovej dvorany na Slovensku.
Najväčšou košickou spoločenskou budovou v štýle funkcionalizmu je Thália, ktorú postavili pre Maďarskú priemyslovku. Vnútri má krásnu nezdobenú, no pritom útulnú a elegantnú sálu, v ktorej sa posadí 300 ľudí.
Ďalšie funkcionalistické domy nájdeme aj na Hlavnej ulici alebo na rohu Bielej a Kováčskej i inde. Najčastejšie ich prezradia okná radené jedno hneď vedľa druhého, až tvoria pás, čiže pásové okná. Takéto okná nepotrebovali medzi sebou ani opory, pretože stavebníci stihli vymyslieť a uviesť na trh nový materiál - železobetón. Jedinou vecou, ktorá na takých domoch vôbec nemusí byť (lebo je len ozdobou), je tyč, na ktorej zvykli byť iniciály majiteľa domu.
Ani nemusíte mať prudký záchvat predstavivosti a pred ľubovoľnou funkcionalistickou vilou vám môže napadnúť: Čo keď tam vyjde na balkón český herec Oldřich Nový a zapáli si viržinku? Filmy pre pamätníkov by sa dali v tridsiatych rokoch určite nakrúcať aj v Košiciach. Napríklad na Rázusovej ulici (najmä na jej ľavej strane) by filmári ani nemuseli zakrývať žiaden dom. Hneď na čísle 6 je vila Dr. Kňazovického, najznámejšieho košického chirurga, ktorý urobil prvú transfúziu na Slovensku, bol zakladateľom i prvým dekanom Lekárskej fakulty v Košiciach a operoval až do deväťdesiatky. Aj na jeho vile vidno, že funkcionalizmus na symetriu kašľal. Pôdorys domov bol taký, aby vyhovoval a okná umiestňovali tiež tam, kde potrebovali. Napríklad aj do rohu budovy, čo bolo predtým technicky nemožné, lebo tam nie je zaistené ťažisko. Ale železobetón to zvláda už od roku 1931. Aj iné veci.
Na Rázusovej 8 sa predvádza, ako sa zaobíde bez celej jednej steny. Namiesto nej je sklo. Keby si ho obyvateľ vily nevšimol, ľahko skončí (aj s ním) priamo v záhrade. Aspoň by z nej videl na susednú vilu.
Tá sa zas pýši štýlovým rúrkovitým zábradlím (Rázusova 10). Podobným ako na lodiach. A keď na protiľahlom dome ešte zbadáme okrúhle okná, aké zvykli byť na lietadlách, možno nám napadne, že funkcionalizmus obdivoval lietadlá i lode, lebo tam sa takéto okná vyskytovali. Takže mal rád budúcnosť a súvisel aj s futurizmom, v ktorom stroje boli protagonistami. Veď vtedy sa niektorí architekti aj o domoch vyjadrovali ako o strojoch na bývanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári