Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Ťaháky ani uljevanie nepoznajú, zrušenie testov rázne odmietli

Mnoho dôchodcov si „jeseň života" užíva. Venujú sa vnúčatám, chodia na túry alebo sa rýpu v záhradke. Sú však aj takí, ktorí by radi ešte trochu ponamáhali mozog, prípadne sa všeličo nové naučili.

Vľavo H. Miščová, vedľa nej E. Németh.Vľavo H. Miščová, vedľa nej E. Németh. (Zdroj: Michaela Hajduková)

Práve pre nich vznikla Univerzita tretieho veku (UVT), ktorá však nie je iba pre dôchodcov, ale aj pre ľudí od 40 rokov vyššie. Práve dnes takmer dve stovky z nich prevezmú na promócii diplomy.

UTV vznikla v Košiciach v marci 1992 ako výsledok vôle košických vysokých škôl vytvoriť priestor pre vzdelávanie seniorov z nášho regiónu. Tým, že sa na príprave a realizácii štúdia podieľajú všetky košické vysoké školy (Technická univerzita - TUKE, Univerzita P. J. Šafárika, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie, Podnikovo-hospodárska fakulta EU Bratislava), ponúka uchádzačom o túto formu vzdelávania skutočne to najlepšie. Všetky štyri univerzity považujú vzdelávacie aktivity v rámci UTV za službu verejnosti – neoddeliteľnú súčasť pôsobenia verejných vysokých škôl.

UTV je záujmovo–vzdelávacia inštitúcia v súlade s koncepciou celoživotného vzdelávania v SR. „Jej poslaním je vhodnou formou sprístupniť súčasné poznatky vo vybraných odboroch i občanom, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu byť zapojení vo formálnom vzdelávaní," hovorí Katarína Kováčová, tajomníčka UTV. „Štúdium je záujmové - nezvyšuje sa tým kvalifikácia. UTV vznikla na základe zákona o vysokých školách a schválenia v Klube rektorov košických vysokých škôl. Vtedy sa volala Univerzita tretieho veku Technickej univerzity v Košiciach a mala iba dvojročné štúdium. Od roku 1996 prešlo štúdium na trojročné."

Uchádzači musia splniť niekoľko požiadavok. „Vek minimálne 40 rokov, ukončenú strednú škola s maturitou a zaplatenie zápisného. Prihlášku treba podať vždy do konca augusta. Je dostupná na internete aj v informačnom centre TUKE. Štúdium ponúka 10 odborov: informatika a informačné technológie; právo; medicína; veterinárna medicína; človek - zdravie - životné prostredie - spôsob života; stavebníctvo a architektúra; ekonomika a hospodárstvo; psychológia; dejiny umenia a anglický jazyk. Ten je nový, zaviedli sme ho iba od tohto školského roka."

Štúdium je 6-semestrálne, každý semester obsahuje sedem prednášok. Prvý ročník je spoločný a obsahuje prednášky zo všetkých odborov. Od 2. ročníka sa poslucháči prihlasujú na odbor. Skúšky sú semestrálne a vykonávajú sa formou testu. Hodnotenie je dvojstupňové: vyhovel - nevyhovel. „Mali sme diskusiu o tom a nielen v Košiciach, ale aj v rámci Asociácie UTV na Slovensku, či testy nezrušíme, či to nie je pre nich stresujúce. Študenti aj vedenie UTV Slovenska však boli jednoznačne proti."

Prednášky prebiehajú každý piatok od 9.00 do 12.00 hod. Celé štúdium sa ukončuje slávnostnou promóciou, na ktorej sa absolventom odovzdajú osvedčenia o absolvovaní UTV. Od jej vzniku doteraz ukončilo štúdium 1 810 absolventov. Podľa K. Kováčovej sa na štúdium hlásia väčšinou ženy. „Momentálne tu študuje 465 poslucháčov a dnes promóciou ukončí štúdium 183 absolventov. V začiatkoch univerzity bolo na štúdium zapísaných od 50 do 130 poslucháčov. Najstarším študentom je teraz pán Németh, ktorý má 85 rokov."

Poslucháči UTV sa na prednáškach správajú inak ako riadni študenti, ktorí využívajú ťaháky, sem-tam sa ulejú, a keď prednášajúci mešká, nechajú mu „akademických" 15 minút a opúšťajú aulu. Poslucháči UTV práve naopak, sa svojho vyučujúceho dožadujú. „Pre nich je nepredstaviteľné, že prídu na prednášku a tá má odpadnúť. Okrem toho sa poctivo učia, spoločne zháňajú literatúru, chodia do vedeckej knižnice. Na konci takmer každej prednášky vyučujúcemu dokonca zatlieskajú."

Záujem o odbory je každý rok iný. Niekedy vedie právo, inokedy dejiny umenia. „Tento rok bol najväčší záujem o medicínu, kde končí 50 študentov, najmenší je o ekonomiku, kde končia štyria. Niektoré odbory, ktoré sa nemôžu vyučovať vo veľkých skupinách (psychológia, anglický jazyk) sú rozdelené do dvoch skupín."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Eugen Németh začal študovať ako 82-ročný

„Volám sa Eugen Németh. Narodil som sa 20. septembra 1926, čiže teraz mám 85 rokov," predstavil sa nám najstarší študent UTV. „Vyštudoval som maďarské gymnázium v Košiciach u premonštrátov na Kováčskej 28. Počas vojny som štúdium musel prerušiť, v roku 1946 som to dokončil v Miskolci. V roku 1948 som narukoval na vojnu do Kežmarku a druhý som bol v Bruntáli na Morave. Po slovensky som nevedel vôbec nič. Aj preto som nemohol ísť na vysokú školu. Ale keby som vedel jazyk, určite by som šiel študovať. Vedel som aj čo by som študoval. Chcel som byť lekár. Teraz je lekárom syn."

Po troške sa náš jazyk učil na vojne v Kežmarku a ako hovorí, aj popri kurizovaní dievčatám. „Naozaj som sa po slovensky naučil až od manželky, ktorá pochádza zo Spišského Podhradia. Ona bola učiteľka, tak ma naučila. Pracoval som celý život na piatich miestach a vždy to bolo v účtovníctve. Naposledy som pracoval na krajskej finančnej správe."

Po rokoch sa na štúdium na vysokej škole predsa len dostal. Neprihlásil sa však sám. „Na UTV ma prihlásila dcéra. Vraj, aby som sa nenudil. Ale ja sa nenudím, ani mimo školy. Vždy si nájdem nejakú robotu. Potom ma teda presvedčila a ja som sa na to dal. Keď sa o mojom študovaní dozvedeli moji priatelia, veľmi sa čudovali, že mám toľko rokov a idem naspäť do školy," smeje sa pán Eugen.

Priznáva, že je napokon veľmi rád, že sa na to dal. „Každý týždeň som sa stretával s ostatnými študentkami a študentmi. Vyštudoval som odbor životné prostredie. Páčilo sa mi tu. Problém je len to, že človek v mojom veku už pomerne veľa zabúda," smeje sa. "Prednášky boli veľmi zaujímavé, bavili ma. Najťažšie však bolo zapamätať si to všetko. Domov sme dostali materiály na písomku a museli sme sa to naučiť. Ale zvládol som to."

Počas troch rokov ani na okamih neuvažoval o tom, že by štúdium vzdal a predčasne ukončil. „Keď som sa už prihlásil, bola by hanba skončiť skôr, ako skúškami. Namiesto známok sme dostávali body. Plný počet bolo sto bodov, na to, aby človek uspel, bolo potrebných aspoň 75. Ja som vždy prešiel..."

Dnes teda pán Eugen absolvuje slávnostnú promóciu. „Neviem, či príde celá rodina. Uvidíme. Mám dve dcéry a jedného syna. Všetci už majú vyše 50 rokov. Ďalší odbor už študovať neplánujem. Už bolo dosť, stačilo mi. Robil som to hlavne kvôli dcére, na druhej strane mi to dobre padlo byť medzi ľuďmi," dodáva E. Námeth s úsmevom.

SkryťVypnúť reklamu

Helena Miščová absolvovala už osem odborov

„Volám sa Helena Miščová, narodila som sa 22. septembra 1938," predstavuje sa študentka UTV, ktorá absolvovala najviac odborov. Od roku 2001 ich vyštudovala už osem. Tento rok získa osvedčenie z odboru človek – zdravie – životné prostredie – spôsob života. „Pôvodným povolaním som zdravotná laborantka. Študovala som strednú zdravotnú školu a urobila som si aj nadstavbu. Na vysokú školu som nemohla z rodinných dôvodov. V štátnej správe som pracovala 49 rokov."

Prvý odbor - právo začala študovať v roku 2001. „Rozhodla som sa na základe článku, ktorý som si prečítala v novinách. Neradila som sa s nikým, rozhodla som sa sama. UTV mi dáva veľa. Mám životný program, cítim sa mladšie, zdravšie. Telesne i duševne. Menej trpím depresiami. Som vitálnejšia a našla som nový zmysel v pokračujúcom vzdelávaní a cibrení mysle."

Čo na rozhodnutie vrátiť sa do školy povedalo okolie? „Ja som sa nikomu zo začiatku nepriznala, že študujem. Chodila som ešte do práce a z práce na UTV. Neskôr som im to povedala. Keď sa to dozvedeli, smiali sa, že študujem na staré kolená," smeje sa aj pani Helena.

Štúdium ju od začiatku zaujalo a bolo presne podľa jej predstáv. A prečo si na začiatok vybrala taký ťažký odbor. „Chcela som ho. Právo mi dalo veľa a všetko, čo som sa naučila, dnes môžem v praxi použiť. Dovtedy som si myslela, aká som bola zbehlá v zákonoch. No vôbec to tak nebolo... Prednášajúci boli veľmi dobrí. Právo využívam aj v bežnom živote."

To, že študovanie neostalo iba pri jednom odbore, bolo plánované. Pani Helena priznáva, že od začiatku vedela, že bude pokračovať. „Teraz, možno aj tým, že mám viac starostí, sa mi učí ťažšie. Predtým som však žiadne problémy nemala. Najviac ma bavilo, že som študentka. V tom slove je taká mladosť," smeje sa.

Kým mladší študenti chodia na diskotéky či na výlety, starší sa stretávajú na kávičkách a idú do kúpeľov. Mladým nie sú cudzie ani ťaháky, či odpisovanie počas písomiek. Zaujímalo nás, či takéto niečo využívala aj pani Helena. „Ťaháky som si písala, aj tým sa človek učí. Ale nepoužila som ich nikdy. Nepotrebovala som to."

Keďže vyštudovala osem odborov, zaujíma nás, ktorý ju najviac zaujal. „Všetky. Môžem sa o nich vyjadrovať iba v superlatívoch. Páčil sa mi aj prístup garantov a vyučujúcich. Pekne sa o nás starali. Každému odporúčam, aby išiel študovať. Dnes ma čakajú promócie. A potom chcem študovať ďalej. Ostáva mi ešte psychológia. Posledná je síce angličtina, ale to nie je pre mňa. Na ňu nepôjdem, lebo si polámem jazyk," smeje sa H. Miščová.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 3. Super zábava, super deň
 4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 6. Čo priznali rodičia?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 372
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 156
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 748
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 861
 5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 382
 6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 147
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 145
 8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 854

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
 2. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
 3. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
 4. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
 5. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
 6. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
 7. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
 8. Aleš Tvrdý: Cesta z Botswany do Namíbie
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 12 592
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 903
 3. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 8 987
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 385
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 596
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 868
 7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 036
 8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 4 811
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
 2. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
 3. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
 4. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
 5. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
 6. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
 7. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
 8. Aleš Tvrdý: Cesta z Botswany do Namíbie
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 12 592
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 903
 3. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 8 987
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 385
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 596
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 868
 7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 036
 8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 4 811
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu