Korzár logo Korzár Košice

Okrem výpadku elektrického prúdu nemusel riešiť žiadnu nepríjemnosť

V pondelok sa svetový šampionát skončil nielen pre slovenských hokejistov skončil, ale zavŕšilo sa aj košické dianie majstrovstiev sveta. Zápas Kanada - Švédsko uzavrel program 24 stretnutí, ktoré sa od 29. apríla odohrali v Steel Aréne.

Počas šampionátu bol v neustálom obliehaní zástupcov médií.Počas šampionátu bol v neustálom obliehaní zástupcov médií. (Zdroj: tasr)

Košice hostili 8 reprezentačných tímov, do metropoly východu zavítali tisícky priaznivcov hokeja. Nad tým, aby všetko po organizačnej stránke klapalo, bdel riaditeľ košického organizačného výboru Petr Handl.

Čo živí Petra Handla? Český manažér nebol pri významnom podujatí po prvý raz. „Podieľam sa na príprave a organizácii rôznych športových a kultúrnych akcií. V posledných troch rokoch pôsobím aj ako riaditeľ pre vonkajšie vzťahy istej realitnej skupiny. Som členom niekoľkých organizačných výborov, ktoré pripravujú veľké športové akcie. Pracujem pre UEFA, spolupracoval som pri organizovaní Davis Cupu, FED Cupu, pri majstrovstvách Európy vo futsale, atletickej Zlatej tretre, európskom šampionáte v atletike do 17 rokov. Pri týchto a mnohých iných podujatiach som bol súčasťou organizačného výboru. Stále však v inej pozícii," hovorí ostravský rodák.

Už si zvykol na to, že jeho práca je spojená s cestovaním. Často je mimo domova a počas majstrovstiev sveta v hokeji na Slovensku sa jeho prechodným bydliskom stali Košice. „V Košiciach to bol môj najdlhší pobyt mimo Ostravy. Tu som strávil veľmi veľa času. Takže rodina si ma neužila," pousmial sa otec dvoch detí. Na východe bol bez prestávky posledné dva mesiace. „Manželka a deti ma ani nevideli. Bol som taký pracovne vyťažený, že nemalo ani zmysel, aby prišli za mnou. Našiel by som si tak päť minút. Od skorého rána do noci som bol v tempe, takže by som sa im nevedel venovať. Ale rodina vie, že takáto akcia si vyžaduje maximálne nasadenie. Takto sledovali hokej len na televíznej obrazovke."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodoval sa dve minúty

Petr Handl mal v Košiciach pod palcom prakticky všetko, čo sa týkalo organizácie svetového šampionátu. Pozícia riaditeľa organizačného výboru v Košiciach mu bola Slovenským zväzom ľadového hokeja ponúknutá už dávno, a ako priznal, keď prišla možnosť šéfovať košickej vetve, dlho nezvažoval..."Oslovili ma pred dvoma rokmi. Do štruktúr organizačného výboru som sa zapojil v roku 2009. Keď som dostal ponuku robiť riaditeľa organizačného výboru v Košiciach, rozhodoval som sa asi dve minúty. Veľmi rád som sa zapojil. Potešilo ma, že si ma vyhliadol Slovenský zväz ľadového hokeja. Bol to aj prejav dôvery za prácu, ktorú som na svetovom šampionáte v roku 2004 odviedol v Ostrave. Tie ohlasy boli vtedy pozitívne," vrátil sa k šampionátu spred 7 rokov, keď bol riaditeľom ostravskej časti turnaja a úspešné pôsobenie v tejto pozícii mu otvorilo dvere aj do Košíc.

V Košiciach bol šéfom Čech. Petr tvrdí, že takéto mamutie podujatie nie je nikdy záležitosťou jednej krajiny. „Zloženie organizačného výboru bolo medzinárodné. A nielen na tomto šampionáte. Deje sa to aj inde pri akciách takéhoto rangu. My sme mali v tíme zahraničných kolegov, stále sa snažíte osloviť ľudí, ktorí už majú nejaké skúsenosti," povedal P. Handl, ktorý už mal skúsenosti s majstrovstvami sveta, keďže šéfoval ostravskej skupine. A vedel aj, do čoho ide. Kde bolo bezproblémovejšie? „Ťažko porovnávať Košice a Ostravu. Herný systém bol vtedy trochu odlišný. Boli tak isté výnimky pre organizátorov. Ale či v Ostrave, alebo v Košiciach mal som k dispozícii tímy profesionálov, ktorí odviedli výbornú prácu. A preto boli ohlasy teraz aj pred rokmi pozitívne. Oba turnaje vyžadovali maximálne nasadenie."

SkryťVypnúť reklamu

Štyria na plný úväzok

Sám sa už presvedčil, že pri organizácii akéhokoľvek väčšieho podujatia je základ úspechu dať dokopy dobrý tím. A práve aj to je jedna z úloh riaditeľa. Staviť na ľudí, na ktorých sa môže na sto percent spoľahnúť. „V tíme máte ľudí, ktorí majú svoje zamestnania, pôsobia na dobrovoľnej báze, alebo sú v tíme na čiastkový úväzok. Len pár členov je na plný úväzok. Je jedno, v akej sfére, ale ak má fungovať tímová práca, tak je výber ľudí mimoriadne dôležitý. S ohľadom na to, že išlo o turnaj v Košiciach, často som pri výbere adeptov na jednotlivé posty vychádzal z odporúčaní. Konzultoval som výber s množstvom ľudí, nechal som si poradiť. Ale musím povedať, že nie každého, koho mi odporučili, som do tímu aj prizval. Konečný výber bol na mne. Nakoniec sa tu vytvorila skvelá paria, aj ľudsky si sadla," pochvaľoval si P. Handl. V Košiciach pôsobili len štyria členovia organizačného výboru na plný úväzok. Ďalší mali funkcie honorované len čiastočne. „Rozpočet na celý šampionát bol 15 miliónov eur. Ale išlo o spoločný balík, Košice a Bratislava neboli pripravované ako oddelené akcie, išlo o jeden celok. Záverečné vyúčtovanie sa bude robiť až po skončení celého turnaja."

Východniari vytvorili v Steel Aréne skvelú atmosféru. Pochvaľovali si ju aj zahraniční návštevníci. Tak či tak sa však ozývali hlasy, že to podstatné sa deje v Bratislave. Tam hrala slovenská reprezentácie a aj samotné vyvrcholenie turnaja, počnúc štvrťfinálovými duelmi, bolo naplánované len do Bratislavy. „Stále ide o jeden šampionát, ktorý sa nemôže odohrať na jednom mieste. Musia byť k dispozícii aspoň dve haly. Jasné, že turnaj potom končí v jednom meste. Pre úroveň majstrovstiev je veľmi dôležité, aby boli obe dejiská na porovnateľnej úrovni, trebárs haly, ale v podstate všetko. Tak, aby mužstvá aj po sťahovaní z Košíc do Bratislavy mali pocit, že sú stále na jednom a tom istom šampionáte. V Košiciach sme všetko pripravili na najvyššej úrovni. Samozrejme, z pohľadu domáceho diváka, ten vníma, že Slovensko hralo len v Bratislave. Ale to bolo dané systémom. Inak to skrátka nebolo možné spraviť."

SkryťVypnúť reklamu

Spokojný s návštevnosťou

Návštevnosť na zápasoch v Košiciach na 24 stretnutiach dosiahla takmer 116-tisíc divákov. Iba tri stretnutia však boli vypredané. „Som spokojný s návštevnosťou v Košiciach. Vyše 115-tisíc divákov je určite viac, ako boli pesimistické prognózy skeptikov. Tí tvrdili, že papierovo slabší súperi budú hrávať pred prázdnymi tribúnami Steel Arény. To sa nepotvrdilo. Ukázalo sa, že Košice sú naozaj hokejové mesto a diváci si cestu na hokej nájdu. A aj pri papierovo slabších tímoch mohli vidieť skvelé výkony, keďže nebola núdza o prekvapenia. Priemernú návštevnosť sme mali 64 percent, a to je veľmi dobré číslo. Boli majstrovstvá sveta, na ktorých sa k tomuto číslu neostali. Pričom tie najatraktívnejšie zápasy sme v Košiciach mali vypredané. Na šampionátoch je úplne bežné, že úplne vypredaných zápasov až tak veľa nie je. Ťažko očakávať, že pri 24 zápasoch za 11 dní bude stále hala plná," konštatoval P. Handl.

Ceny vstupeniek 30 či 55 eur boli pre viacerých prípadných záujemcov nedostupné. „Treba si uvedomiť, že príjmy zo vstupného sú jedným z hlavných a súčasne jedným z mála príjmov organizátora šampionátu. Pritom organizátor musí pokryť všetky náklady, ktoré s turnajom súvisia. My sme pri cenotvorbe vnímali to, že košický región nie je ekonomicky taký silný ako bratislavský, takže ceny vstupeniek druhej kategórie boli v Košiciach nižšie ako v Bratislave. Boli nastavené tak, aby pre kohokoľvek, kto mal záujem, bol aspoň ten jeden zápas dostupný. Na niektoré zápasy boli lístky aj po desať eur, takže kto mal záujem okúsiť atmosféru šampionátu, tak ju aj dostal. A som veľmi rád, že ju toľkí aj využili."

Riešiť musel P. Handl čokoľvek. Aká bola najabsurdnejšia požiadavka, s akou sa na východe stretol? „Vlastne nebola žiadna absurdná. Lebo to, čo chceli trebárs jednotlivé tímy, zodpovedalo štandardu súťaží, ktoré hrajú. Vopred sme boli s výpravami v kontakte a všetko sme prekonzultovali. Zástupcovia krajín sa prišli do Košíc a do Steel Arény pozrieť s predstihom. Povedali, ako chcú mať usporiadanú šatňu. Ako by mal vyzerať jedálny lístok. Stretli sme sa s profesionálmi a oni vedia, na čo majú nárok. Ak chceli niečo nadštandardné, tak to si museli priplatiť. Kanaďania si trebárs zaistili vo svojej réžii sedemmiestne auto, aby ich kustódi neboli závislí na oficiálnej doprave a mohli sa pohybovať podľa vlastných predstáv. Kanaďania boli tak či tak špecifickí. Ich výprava mala vďaka rodinným príslušníkom vyše sto členov. Inak sú oficiálne hradené miesta pre 35-člennú výpravu. Zvyšok si Kanaďania platili. Len u nich je zvykom, že cestujú aj s rodinami, dokonca s nimi bývajú. Tie dva týždne strávia spoločne, s výnimkou hokejových povinností. Inak sa venujú rodinám, čo nie je u ostatných bežné."

Košice bez krádeže

Košice sa nezviditeľnili žiadnym vážnym prešľapom. Výpravy nik neokradol, takúto negatívnu reklamu si spravili len v Bratislave. „Všetko sa udialo bez vážnych problémov. Obavou každého usporiadateľa sú nečakané situácie, na ktoré sa nedá pripraviť. Jedinou takou bol výpadok elektrického okruhu počas úvodného zápasu, ale tento problém sa podarilo rýchlo odstrániť a všetko ostatné bolo v poriadku. Nebolo nič, čo by nám vyvolalo vrásky na čele. Jednou z najdôležitejších stránok je bezpečnosť. Ale u takýchto megapodujatí sa občas stane to, čo teraz, keď došlo ku krádeži. V Košiciach sme takúto situáciu riešiť nemuseli. Je to predovšetkým hanba pre konkrétne hotelové zariadenie, ale neprispeje to ani k dobrému obrazu usporiadateľskej krajiny." To isté sa týka obchodníkov, ktorí zdvojnásobia, či dokonca strojnásobia ceny v snahe získať čo najviac z turistov.

"Taxikári si nechali prestaviť taxametre, hoci o tom som počul len v Bratislave. Aj košickou realitou bolo, že niektoré ubytovacie zariadenia neúmerne kvalite dvihli ceny," tvrdí P. Handl. "Ale sú tu aj solídni podnikatelia, ktorí sa nesnažili vytrieskať z minima maximum. Mal som rôzne ohlasy od ľudí, ktorí boli v Košiciach po prvý raz. Aj pozitívne ohľadom služieb, cien, aj negatívne. Dnes tu máte veľa kvalitných reštaurácií, kde za prijateľnú cenu dostanete adekvátnu kvalitu. Ale i sám som sa párkrát presvedčil o opaku. No to je asi rovnaké všade na svete. Spokojnosť zákazníka sa dá rozpoznať aj podľa toho, kde nájdete v reštauračnej záhrade sedieť veľa a kde málo ľudí."

Hokejový šampionát bude v roku 2015 opäť v Česku. A Handl by možno mohol šéfovať celému turnaju MS. Aj takú informáciu sme zachytili. „Bol som oslovený v súvislosti s organizovaním majstrovstiev sveta, ale až keď definitívne uzavrieme šampionát na Slovensku, vrátim sa k tejto možnosti. Ak bude o moje služby záujem, rád využijem svoje skúsenosti zase," povedal P. Handl, ktorý sa pracovne do Košíc vrátil po 10 rokoch a strávil tu dlhé týždne. „Baliť budem s najlepšími pocitmi. Mal som pocit, že Košice a Ostrava majú veľa spoločného. Oceliarske spoločnosti, ale aj snahu ponúknuť návštevníkom viac. Košice aj Ostrava napredujú a verím, že šampionát pomôže, že bude odrazovým mostíkom k ďalším podujatiam, športovým kultúrnym, spoločenským. O Košiciach dnes vo svete určite vedia viac ako pred niekoľkými dňami."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 997
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 846
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 198
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 068
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 022
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 399
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 119
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 243
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 022
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 399
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 119
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 243
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu