Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 19. september, 2020 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
RIADITEĽ KOŠICKÉHO ORGANIZAČNÉHO VÝBORU MS V ĽADOVOM HOKEJI PETR HANDL VRAVÍ, ŽE ZÁKLAD ÚSPECHU JE DOBRÝ TÍM

Okrem výpadku elektrického prúdu nemusel riešiť žiadnu nepríjemnosť

V pondelok sa svetový šampionát skončil nielen pre slovenských hokejistov skončil, ale zavŕšilo sa aj košické dianie majstrovstiev sveta. Zápas Kanada - Švédsko uzavrel program 24 stretnutí, ktoré sa od 29. apríla odohrali v Steel Aréne.

Počas šampionátu bol v neustálom obliehaní zástupcov médií.Počas šampionátu bol v neustálom obliehaní zástupcov médií. (Zdroj: tasr)

Košice hostili 8 reprezentačných tímov, do metropoly východu zavítali tisícky priaznivcov hokeja. Nad tým, aby všetko po organizačnej stránke klapalo, bdel riaditeľ košického organizačného výboru Petr Handl.

Čo živí Petra Handla? Český manažér nebol pri významnom podujatí po prvý raz. „Podieľam sa na príprave a organizácii rôznych športových a kultúrnych akcií. V posledných troch rokoch pôsobím aj ako riaditeľ pre vonkajšie vzťahy istej realitnej skupiny. Som členom niekoľkých organizačných výborov, ktoré pripravujú veľké športové akcie. Pracujem pre UEFA, spolupracoval som pri organizovaní Davis Cupu, FED Cupu, pri majstrovstvách Európy vo futsale, atletickej Zlatej tretre, európskom šampionáte v atletike do 17 rokov. Pri týchto a mnohých iných podujatiach som bol súčasťou organizačného výboru. Stále však v inej pozícii," hovorí ostravský rodák.

Už si zvykol na to, že jeho práca je spojená s cestovaním. Často je mimo domova a počas majstrovstiev sveta v hokeji na Slovensku sa jeho prechodným bydliskom stali Košice. „V Košiciach to bol môj najdlhší pobyt mimo Ostravy. Tu som strávil veľmi veľa času. Takže rodina si ma neužila," pousmial sa otec dvoch detí. Na východe bol bez prestávky posledné dva mesiace. „Manželka a deti ma ani nevideli. Bol som taký pracovne vyťažený, že nemalo ani zmysel, aby prišli za mnou. Našiel by som si tak päť minút. Od skorého rána do noci som bol v tempe, takže by som sa im nevedel venovať. Ale rodina vie, že takáto akcia si vyžaduje maximálne nasadenie. Takto sledovali hokej len na televíznej obrazovke."

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodoval sa dve minúty

Petr Handl mal v Košiciach pod palcom prakticky všetko, čo sa týkalo organizácie svetového šampionátu. Pozícia riaditeľa organizačného výboru v Košiciach mu bola Slovenským zväzom ľadového hokeja ponúknutá už dávno, a ako priznal, keď prišla možnosť šéfovať košickej vetve, dlho nezvažoval..."Oslovili ma pred dvoma rokmi. Do štruktúr organizačného výboru som sa zapojil v roku 2009. Keď som dostal ponuku robiť riaditeľa organizačného výboru v Košiciach, rozhodoval som sa asi dve minúty. Veľmi rád som sa zapojil. Potešilo ma, že si ma vyhliadol Slovenský zväz ľadového hokeja. Bol to aj prejav dôvery za prácu, ktorú som na svetovom šampionáte v roku 2004 odviedol v Ostrave. Tie ohlasy boli vtedy pozitívne," vrátil sa k šampionátu spred 7 rokov, keď bol riaditeľom ostravskej časti turnaja a úspešné pôsobenie v tejto pozícii mu otvorilo dvere aj do Košíc.

V Košiciach bol šéfom Čech. Petr tvrdí, že takéto mamutie podujatie nie je nikdy záležitosťou jednej krajiny. „Zloženie organizačného výboru bolo medzinárodné. A nielen na tomto šampionáte. Deje sa to aj inde pri akciách takéhoto rangu. My sme mali v tíme zahraničných kolegov, stále sa snažíte osloviť ľudí, ktorí už majú nejaké skúsenosti," povedal P. Handl, ktorý už mal skúsenosti s majstrovstvami sveta, keďže šéfoval ostravskej skupine. A vedel aj, do čoho ide. Kde bolo bezproblémovejšie? „Ťažko porovnávať Košice a Ostravu. Herný systém bol vtedy trochu odlišný. Boli tak isté výnimky pre organizátorov. Ale či v Ostrave, alebo v Košiciach mal som k dispozícii tímy profesionálov, ktorí odviedli výbornú prácu. A preto boli ohlasy teraz aj pred rokmi pozitívne. Oba turnaje vyžadovali maximálne nasadenie."

Skryť Vypnúť reklamu

Štyria na plný úväzok

Sám sa už presvedčil, že pri organizácii akéhokoľvek väčšieho podujatia je základ úspechu dať dokopy dobrý tím. A práve aj to je jedna z úloh riaditeľa. Staviť na ľudí, na ktorých sa môže na sto percent spoľahnúť. „V tíme máte ľudí, ktorí majú svoje zamestnania, pôsobia na dobrovoľnej báze, alebo sú v tíme na čiastkový úväzok. Len pár členov je na plný úväzok. Je jedno, v akej sfére, ale ak má fungovať tímová práca, tak je výber ľudí mimoriadne dôležitý. S ohľadom na to, že išlo o turnaj v Košiciach, často som pri výbere adeptov na jednotlivé posty vychádzal z odporúčaní. Konzultoval som výber s množstvom ľudí, nechal som si poradiť. Ale musím povedať, že nie každého, koho mi odporučili, som do tímu aj prizval. Konečný výber bol na mne. Nakoniec sa tu vytvorila skvelá paria, aj ľudsky si sadla," pochvaľoval si P. Handl. V Košiciach pôsobili len štyria členovia organizačného výboru na plný úväzok. Ďalší mali funkcie honorované len čiastočne. „Rozpočet na celý šampionát bol 15 miliónov eur. Ale išlo o spoločný balík, Košice a Bratislava neboli pripravované ako oddelené akcie, išlo o jeden celok. Záverečné vyúčtovanie sa bude robiť až po skončení celého turnaja."

Východniari vytvorili v Steel Aréne skvelú atmosféru. Pochvaľovali si ju aj zahraniční návštevníci. Tak či tak sa však ozývali hlasy, že to podstatné sa deje v Bratislave. Tam hrala slovenská reprezentácie a aj samotné vyvrcholenie turnaja, počnúc štvrťfinálovými duelmi, bolo naplánované len do Bratislavy. „Stále ide o jeden šampionát, ktorý sa nemôže odohrať na jednom mieste. Musia byť k dispozícii aspoň dve haly. Jasné, že turnaj potom končí v jednom meste. Pre úroveň majstrovstiev je veľmi dôležité, aby boli obe dejiská na porovnateľnej úrovni, trebárs haly, ale v podstate všetko. Tak, aby mužstvá aj po sťahovaní z Košíc do Bratislavy mali pocit, že sú stále na jednom a tom istom šampionáte. V Košiciach sme všetko pripravili na najvyššej úrovni. Samozrejme, z pohľadu domáceho diváka, ten vníma, že Slovensko hralo len v Bratislave. Ale to bolo dané systémom. Inak to skrátka nebolo možné spraviť."

Skryť Vypnúť reklamu

Spokojný s návštevnosťou

Návštevnosť na zápasoch v Košiciach na 24 stretnutiach dosiahla takmer 116-tisíc divákov. Iba tri stretnutia však boli vypredané. „Som spokojný s návštevnosťou v Košiciach. Vyše 115-tisíc divákov je určite viac, ako boli pesimistické prognózy skeptikov. Tí tvrdili, že papierovo slabší súperi budú hrávať pred prázdnymi tribúnami Steel Arény. To sa nepotvrdilo. Ukázalo sa, že Košice sú naozaj hokejové mesto a diváci si cestu na hokej nájdu. A aj pri papierovo slabších tímoch mohli vidieť skvelé výkony, keďže nebola núdza o prekvapenia. Priemernú návštevnosť sme mali 64 percent, a to je veľmi dobré číslo. Boli majstrovstvá sveta, na ktorých sa k tomuto číslu neostali. Pričom tie najatraktívnejšie zápasy sme v Košiciach mali vypredané. Na šampionátoch je úplne bežné, že úplne vypredaných zápasov až tak veľa nie je. Ťažko očakávať, že pri 24 zápasoch za 11 dní bude stále hala plná," konštatoval P. Handl.

Ceny vstupeniek 30 či 55 eur boli pre viacerých prípadných záujemcov nedostupné. „Treba si uvedomiť, že príjmy zo vstupného sú jedným z hlavných a súčasne jedným z mála príjmov organizátora šampionátu. Pritom organizátor musí pokryť všetky náklady, ktoré s turnajom súvisia. My sme pri cenotvorbe vnímali to, že košický región nie je ekonomicky taký silný ako bratislavský, takže ceny vstupeniek druhej kategórie boli v Košiciach nižšie ako v Bratislave. Boli nastavené tak, aby pre kohokoľvek, kto mal záujem, bol aspoň ten jeden zápas dostupný. Na niektoré zápasy boli lístky aj po desať eur, takže kto mal záujem okúsiť atmosféru šampionátu, tak ju aj dostal. A som veľmi rád, že ju toľkí aj využili."

Riešiť musel P. Handl čokoľvek. Aká bola najabsurdnejšia požiadavka, s akou sa na východe stretol? „Vlastne nebola žiadna absurdná. Lebo to, čo chceli trebárs jednotlivé tímy, zodpovedalo štandardu súťaží, ktoré hrajú. Vopred sme boli s výpravami v kontakte a všetko sme prekonzultovali. Zástupcovia krajín sa prišli do Košíc a do Steel Arény pozrieť s predstihom. Povedali, ako chcú mať usporiadanú šatňu. Ako by mal vyzerať jedálny lístok. Stretli sme sa s profesionálmi a oni vedia, na čo majú nárok. Ak chceli niečo nadštandardné, tak to si museli priplatiť. Kanaďania si trebárs zaistili vo svojej réžii sedemmiestne auto, aby ich kustódi neboli závislí na oficiálnej doprave a mohli sa pohybovať podľa vlastných predstáv. Kanaďania boli tak či tak špecifickí. Ich výprava mala vďaka rodinným príslušníkom vyše sto členov. Inak sú oficiálne hradené miesta pre 35-člennú výpravu. Zvyšok si Kanaďania platili. Len u nich je zvykom, že cestujú aj s rodinami, dokonca s nimi bývajú. Tie dva týždne strávia spoločne, s výnimkou hokejových povinností. Inak sa venujú rodinám, čo nie je u ostatných bežné."

Košice bez krádeže

Košice sa nezviditeľnili žiadnym vážnym prešľapom. Výpravy nik neokradol, takúto negatívnu reklamu si spravili len v Bratislave. „Všetko sa udialo bez vážnych problémov. Obavou každého usporiadateľa sú nečakané situácie, na ktoré sa nedá pripraviť. Jedinou takou bol výpadok elektrického okruhu počas úvodného zápasu, ale tento problém sa podarilo rýchlo odstrániť a všetko ostatné bolo v poriadku. Nebolo nič, čo by nám vyvolalo vrásky na čele. Jednou z najdôležitejších stránok je bezpečnosť. Ale u takýchto megapodujatí sa občas stane to, čo teraz, keď došlo ku krádeži. V Košiciach sme takúto situáciu riešiť nemuseli. Je to predovšetkým hanba pre konkrétne hotelové zariadenie, ale neprispeje to ani k dobrému obrazu usporiadateľskej krajiny." To isté sa týka obchodníkov, ktorí zdvojnásobia, či dokonca strojnásobia ceny v snahe získať čo najviac z turistov.

"Taxikári si nechali prestaviť taxametre, hoci o tom som počul len v Bratislave. Aj košickou realitou bolo, že niektoré ubytovacie zariadenia neúmerne kvalite dvihli ceny," tvrdí P. Handl. "Ale sú tu aj solídni podnikatelia, ktorí sa nesnažili vytrieskať z minima maximum. Mal som rôzne ohlasy od ľudí, ktorí boli v Košiciach po prvý raz. Aj pozitívne ohľadom služieb, cien, aj negatívne. Dnes tu máte veľa kvalitných reštaurácií, kde za prijateľnú cenu dostanete adekvátnu kvalitu. Ale i sám som sa párkrát presvedčil o opaku. No to je asi rovnaké všade na svete. Spokojnosť zákazníka sa dá rozpoznať aj podľa toho, kde nájdete v reštauračnej záhrade sedieť veľa a kde málo ľudí."

Hokejový šampionát bude v roku 2015 opäť v Česku. A Handl by možno mohol šéfovať celému turnaju MS. Aj takú informáciu sme zachytili. „Bol som oslovený v súvislosti s organizovaním majstrovstiev sveta, ale až keď definitívne uzavrieme šampionát na Slovensku, vrátim sa k tejto možnosti. Ak bude o moje služby záujem, rád využijem svoje skúsenosti zase," povedal P. Handl, ktorý sa pracovne do Košíc vrátil po 10 rokoch a strávil tu dlhé týždne. „Baliť budem s najlepšími pocitmi. Mal som pocit, že Košice a Ostrava majú veľa spoločného. Oceliarske spoločnosti, ale aj snahu ponúknuť návštevníkom viac. Košice aj Ostrava napredujú a verím, že šampionát pomôže, že bude odrazovým mostíkom k ďalším podujatiam, športovým kultúrnym, spoločenským. O Košiciach dnes vo svete určite vedia viac ako pred niekoľkými dňami."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 4. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 5. Home (ale aj) Office
 6. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 7. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 29 442
 2. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 23 830
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 21 939
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 14 289
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 795
 6. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 11 292
 7. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 897
 8. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 895
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 694
 10. Edícia autorov denníka SME: Malá kniha o zvieratách 3 8 139
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šéfka hokejových klubov bola konateľkou firmy, ktorú zakladal Vadala

Aneta Büdi mala v minulosti aj politické ambície.

Aneta Büdi sa stala riaditeľkou Asociácie profesionálnych hokejových klubov.

Obchvat Košíc má stavebné povolenie od júna. Proces zabrzdil vlastník pozemku

Ak výstavbu nestihnú začať do zimy, projekt rozdelia.

Nový úsek rýchlostnej cesty sa bude napájať na diaľnicu D1 v križovatke pri Hrašovíku.
Rozhovor

Ostrožovičovci: Neriešte suché či sladké víno, ale pocit, či chutí alebo nechutí

V dome vinárskej rodiny z Tokaja fľašu vína nenájdete.

Manželia Ostrožovičovci sú rozdielne osobnosti, ale vďaka tomu podľa nich napredujú tak v súkromí, ako aj vo firme.

Loď Bohemia bude na Domaši premávať až do zimy

Previezla 38-tisíc ľudí. Záujem o plavby neutícha.

Loď Bohemia. Brázdi vody nádrže Veľká Domaša.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Z klebety o peniazoch Matovičovcov v Arca Capital vyrobil kauzu až sám premiér

Matovič je formálne jeden z najchudobnejších politikov.

Igor Matovič a jeho manželka.
Stĺpček Petra Schutza

Matovič má problém s krízovou komunikáciou

Arca Capital sa najviac podobá na kópiu Ficovho účtu na Belize.

Peter Schutz.
Profesor a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry.

Luxusná bratislavská reštaurácia skrachovala. Predávajú ju v dražbe

V pozadí Molo Restaurant je aj schránka na Seycheloch.

Molo Restaurant na prehu jazera Kuchajda.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop