Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Dnes uplynulo 67 rokov od prvého transportu košických Židov z územia dnešnej metropoly východu. Pietnu spomienku si pripomenulo asi 50 Košičanov. V rámci nej si návštevníci mohli pozrieť aj najstaršiu synagógu v druhom najväčšom meste na Slovensku.
"Je to zodpovednosť"
"Myslím, že ide o tému, ktorá si pripomienku zaslúži, preto sme sa rozhodli prísť. Číslo 14-tisíc je veľmi veľké. Ide tak o veľkú tragédiu v histórii ľuďstva," skonštatoval Košičan Marko, ktorý sa prišiel pozrieť aj so svojou priateľkou.
Na pietnu spomienku však neprišli len Košičania. Medzi nimi nechýbali ani cudzinci. "Je to zodpovednosť. Máme
sa pamätať na to, čo sa dialo. Každý človek je občan bez rozdielu národnosti," povedal Belgičan Derthog.
"Skrývali nás kresťania"
Židia v Košiciach do holokaustu tvorili úspešnú komunitu v meste. Až do novembra 1938 pritom v meste nemali s protižidovskými náladami problémy a žili pokojným životom.
"Ako 11-ročné dieťa si na transporty pamätám. Podarilo sa mi prežiť vďaka mojej mame, ktorá mala veľa kresťanských známych. Mnohí z nich nás chránili pred deportáciami," spomína na ukrývanie Csaba Kende, ktorý tak najhroznejšie obdobie svojho života prežil. Jeho kamaráti však nie. Čo bolo po vojne najťažšie?
"Mať jedlo a bývanie bolo najdôležitejšie, keďže existoval tzv. lístkový systém. Išlo aj o navrátenie do normálneho života," hovorí Kende.
Obdobie holokaustu začalo v roku 1942. Dva roky nato 14-tisíc obyvateľov Košíc a okolia vyviezli do tábora Osvienčim. Drvivá väčšina sa z nich nevrátila. Medzi nimi bolo aj veľa významných osobností kultúrneho a spoločenského života, ktorí svojou činnosťou prispeli k rozvoju mesta Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári