KOŠICE. Vlani v apríli požiadali občania mestskej časti Košice-Pereš vedenie úradu o opravu komunikácie na ulici Na Košarisku.
Žiadosť prerokovali aj poslanci s tým, že problém sa bude riešiť, keď budú peniaze. A hoci si podľa starostu Karabína nikto nič neobjednal, firma prišla a cestu opravila bez akejkoľvek dohody či zmluvy. Teraz žiada uhradiť 16-tisíc eur.
"Výsledok je navyše aj nekvalitný. Nie je urobený žiaden podklad. Prišli robotníci, vysypali asfalt na kopy a traktorom s radlicou ho roztiahli po ceste. Štyria chlapi sa postavili na radlicu a tvárili sa, že je to finišer. Potom to valcovali malým valcom na chodníky. Zaliali sa aj všetky vpusty a poklopy, plynové a vodovodné šachty. Na celom úseku už nie je ani jeden z pôvodných. Na jednom mieste už vykukuje uzáver spod cesty, takže aspoň vieme, kde je," povedal starosta Jozef Karabin (nezávislý).
Robia si naschvály?
Podnikateľ začal asfaltovať zrejme po dohode s vtedajším zástupcom starostu Miroslavom Daňom (KDH), ktorý viedol zastupiteľstvo v čase starostovej služobnej cesty v Bratislave.
Poslanci v ten deň schválili uznesenie, ktorým vyčlenili čiastku 16-tisíc eur z rozpočtu na opravu ciest. A hoci nebola špecifikovaná práve cesta Na Košarisku ani výber firmy na základe cenových ponúk či podpísanie objednávky a zmluvy o dielo, firma prišla a cestu opravila.
"Vo štvrtok bolo zastupiteľstvo. Cez víkend som sa vrátil domov a urobil som si obhliadku mestskej časti. Na Košarisku nebol žiaden koberec. V pondelok mi už telefonovali ľudia, že niekto tam sype svojvoľne asfalt. Volal mi aj podnikateľ Michal Sakmár, že asfaltérske práce robí na jeho príkaz firma, v ktorej pracuje. Vyzval som ho, aby ich okamžite ukončil. Podľa neho sa to už nedalo. Prišiel som na miesto a videl som partiu anglicky hovoriacich Rómov, ktorí sa obraňovali, že robia podľa pokynov svojho šéfa. Za štyri hodiny bola celá komunikácia zaasfaltovaná," vysvetľuje starosta.
Exzástupca Miroslav Daňo pre Korzár priznal, že sa podnikateľ Michal Sakmár ponúkol, že vie zohnať asfalt. "Preto sme súhlasili, aby sa to urobilo. Chceli sme vyjsť v ústrety občanom, ktorí jazdili po rozbitej ceste. Bola v zlom stave, boli tam jamy a ľudia, ktorí tam bývajú, sú spokojní."
Nebola objednávka, nebola zmluva o dielo, nebol podpísaný odovzdávací protokol ani preberací. Nebolo známe, aká firma to robí a kto to bude fakturovať MČ. Jasnejšie to začalo byť po dvoch mesiacoch, keď faktúru poslala firma A STEEL Košice s okrúhlou čiastkou na 16-tisíc eur.
Súd vydal platobný rozkaz
Keď prišla faktúra poslanci zaviazali starostu uznesením rokovať s firmou. Karabín uznesenie pozastavil a informoval miestnu radu, že to vníma ako nátlak na svoju osobu. Nasledoval kolotoč dopisovania. Firma vyzývala na úhradu, MČ žiadala doložiť neexistujúcu objednávku. Začiatkom roka bol na úrad doručený platobný rozkaz z Okresného súdu Košice II. Rozhodol iba na základe skutočností, tvrdených a preukázaných navrhovateľom.
Ten uložil odporcovi, aby do 15 dní od doručenia zaplatil dlžnú čiastku, úroky z omeškania vo výške 960 eur a trovy právneho zastúpenia 655,50 eura. Mestská časť reagovala podaním odporu proti platobnému rozkazu.
"Nechápem, na základe čoho bol vydaný platobný rozkaz. My nemôžeme nič bez papiera, načierno robiť. Uvidíme, či bude vytýčené pojednávanie, alebo nie, a ako súd rozhodne," uzatvára prvé dejstvo kuriózneho prípadu starosta J. Karabin.
Michal Sakmár z A STEEL odmietol komentovať spor s tým, že budú rešpektovať rozhodnutie súdu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári