KOŠICE. O zdravie sa zaujímajú dospelí i deti. Dôkazom toho je 12-ročná Terezka, ktorú vyšetrili na Klinike dermatovenerológie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Pred vstupom do ambulancie vypísala spolu s otcom dotazník, v ktorom zodpovedala na otázky týkajúce sa opaľovania či užívania opaľovacích krémov. Vyšetrenie dermatoskopom ukázalo, že všetky znamienka má v poriadku.
Spolu na klinike a na Oddelení dermatovenerológie vyšetrili dermatoskopom vyše 200 pacientov, pričom v šiestich prípadoch lekári odporúčali chirurgické odstránenie nebezpečných znamienok. Všetkým navrhli správny spôsob ochrany kože.
Opatrnosť
Podľa prednostky kliniky a krajskej odborníčky Jagienky Jautovej súvisí vznik melanómu s prílišným slnením a mechanickým poranením znamienok. Tieto sa vplyvom podráždenia môžu zvrhnúť na najzhubnejší kožný nádor – melanóm. Preto je vhodná opatrnosť pri opaľovaní a príležitostná kontrola znamienok.
"Melanómy predstavujú asi tri percentá všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. Zvyčajne sa objavujú u mladých ľudí, ale postihnuté môžu byť aj deti a starší ľudia, predovšetkým svetlovlasí a so svetlou pokožkou."
Pozor na soláriá
Primárka oddelenia dermatovenerológie Milada Kovaľová dodáva, že nebezpečné je slnenie na slnku i v soláriu, pretože prevádzkovatelia solárií vždy nedodržujú potrebné kontroly intenzity žiarenia. Varuje tiež pred kombináciou slnenia na slnku a v soláriu v rovnakom období.
Bezplatné vyšetrenia boli súčasťou 8. ročníka Európskeho dňa melanómu. Okrem univerzitnej nemocnice sa doň zapojili i ďalšie kožné ambulancie.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári