Korzár logo Korzár Košice

Za úspech považujú plné šapitó aj ocenenie piatich hviezdičiek

Cirkusová šou po stáročia opantávala milióny detských očí. Na cirkuse vyrastajú tak dnešné deti, ako pred desiatkami rokov ich pradedovia. Doba sa mení, ale hlavná myšlienka cirkusu zostáva. Zábava v živom prenose sa nedá ničím nahradiť. V Košiciach momen

Krisztina si už za tie roky na život v prívese zvyklaKrisztina si už za tie roky na život v prívese zvykla

tálne hosťuje najstarší maďarský cirkus Budapest Nagycirkusz. Predstavovanie jednotlivých čísel teraz necháme bokom, nás zaujímalo, ako si cirkusanti nažívajú...

Správkyňa cirkusu Krisztina Ádám nám prezradila, že ona a jej kolegovia tvoria ôsmu generáciu presláveného varieté. Aj preto sa do predstavení snažia prinášať nové produkcie, ktoré sú niečím výnimočné a odlišujú sa od ostatných manéží. Tento rok je hitom americké točiace sa koleso, ktoré na Slovensku ešte nebolo. "Máme medzi sebou dvojročného chlapčeka Brandona Leonarda, ktorý tvorí nastupujúcu generáciu. Veľmi čakáme, ako sa bude vyvíjať jeho kariéra. Veríme, že bude budúcnosťou nášho cirkusu, jeho otec je krotiteľ zvierat," vysvetľuje Krisztina

Podľa nej sa na povolanie krotiteľa musí človek narodiť. "To nemôže robiť hocikto. Nedá sa to naučiť, sú potrebné schopnosti, ten človek to musí cítiť. Je tam potrebná vzájomná koordinácia a rešpekt medzi krotiteľom a zvieraťom. Náš krotiteľ je vychýrený na celom svete, učil sa v Amerike. Predvádza nový štýl krotenia zvierat. Divák v predstavení vidí, že ho zvieratá milujú."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Majú päť hviezdičiek

Cirkus vznikol v roku 1750 a v roku 1990 dostal meno Budapest Nagycirkusz. Predtým sa storočia volal Internacionál a miestni ho familiárne nazývajú Ádám. Okolo cirkusu pracuje veľa ľudí. Každý má rozdelené svoje úlohy a stará sa o to, aby všetko fungovalo. V cirkuse majú 20 artistov, technické zabezpečenie robí ďalších 20 ľudí, ktorí sa starajú o chod a zvieratá. Chov nie je lacnou záležitosťou. "Ťažko povedať, koľko denne investujeme do stravy pre zvieratá, no je to veľmi veľa. Sú hladné a my sa o ne staráme ako o vlastné deti. Sú našou súčasťou a rodinou zároveň."

Fungujú od marca do novembra, cestujú s programom po celej Európe. Tento rok ich čaká Rakúsko, Poľsko a okolité krajiny. V decembri každoročne vystupujú v Paríži, kde nepredvádzajú celé predstavenie, ale len niektoré čísla. Keďže je zima, nestavajú stan. "To nie, vystupujeme v hale podobnej vašej Steel Aréne. Je pre nás cťou, že nás pozývajú na takéto predstavenia a môžeme ukázať, že sme skutoční profesionáli."

Budapest Nagy Cirkusz je najstarším cirkusom v Maďarsku a dozvedeli sme sa, že je označený piatimi hviezdičkami, čo by malo znamenať známku kvality. "Podobne, ako sa hodnotí každý hotel, tak sa kvalitatívne triedia aj cirkusy. Je to pre nás dôležité. Existuje Zväz cirkusantov, ktorý ich udeľuje na základe programu a odozvy divákov."

SkryťVypnúť reklamu

Prepravujú sa na 50 kamiónoch

Cestovať na predstavenia nie je jednoduché. Presúvajú sa so zvieratami i všetkým zabezpečením. Majú 50 kamiónov, pričom jeden vozí len seno pre ťavy. V ďalšom je mraznička, kde je zmrazené mäso pre divé zvieratá. Dva dni trvá, kým postavia šapitó. "Šapitó už nestaviame ručne, motor ho nadvihuje dohora, čo uľahčuje prácu. Všetko je už zmodernizované. Keď je stan hotový, pol dňa montujeme svetlá, ktoré sú dôležité. Všetko musí byť bezpečné a osvetlenie dotvára ráz predstavenia."

A ako vyzerá život cirkusáka? Obchádzajú rôzne krajiny, zaujímalo nás, či je to všade rovnaké alebo badajú nejaké rozdiely. A čo vlastne robia zamestnanci cirkusu v čase, keď nevystupujú? "Snažíme sa zadeliť si čas tak, aby sme si vedeli pozrieť mesto. Navštívili sme Dóm sv. Alžbety, kde sme strávili pol dňa. Chceme vidieť maximum zaujímavostí, samozrejme, medzitým skúšame, a ak je večer voľno, opäť vyrazíme za poznávaním. Pred pár dňami sme sa vybrali do Poľska pozrieť sa na tamojší cirkus. My sa navzájom poznáme, chceme vidieť, čo robia oni, porozprávať, ako sa majú. Všetko máme naplánované dopredu, vrátane nákupov."

Od šiestej rána sa starajú o zvieratá, treba im dať najesť či napiť. To je alfa a omega, veď zvieratá sú nielen atrakciou, ale aj spestrením ich života. "Neskôr, o 9.30 hodine, majú artisti skúšky, všetko je potrebné opäť precvičiť. Musím však zdôrazniť, zvieratá sú prvoradé. Keď niekam prídeme, okamžite im dáme piť. V jednom z kamiónov máme nádrž na vodu a pokiaľ sa nenapoja, my sa nenajeme. Neexistuje, aby to bolo naopak. Prvoradé je pripojiť sa na zdroj vody. Musíme si nájsť priestor, aby existovala kontinuita. Máme kone, ktoré potrebujú hodinu denne chodiť, vyžadujú si to a my im to musíme splniť. Cirkus nie je len o predstavení, ale žiada si hlavne obrovský servis. Aby to fungovalo."

Nové čísla väčšinou robia ľudia, ktorí v cirkuse hosťujú. Snažia sa vždy priniesť niečo nové. Existujú právnici či manažéri zaoberajúci sa touto brandžou, ktorí vedia o pohyboch ľudí či čísel medzi jednotlivými cirkusmi. "Ako som povedala, cirkusantom nemôže byť každý. Aby to niekto dokázal, musí sa pre to narodiť. Aj preto angažujeme stále nových ľudí, ktorí zvyčajne dva-tri roky hosťujú. Chodíme na cirkusové festivaly, ale aj na výbery umelcov, aby sme obmieňali predstavenie. Musíme meniť jeho choreografiu, lebo ak sa vrátime po čase na to isté miesto, divák si ihneď všimne, či je niečo nové. Ak nie, viac už nepríde."

Aj samotná Krisztina vystupuje. Je voltižérkou na koni, točí okolo seba tri obruče. Teda okrem správy cirkusu sa musí angažovať aj v tejto oblasti. Narodila sa do cirkusantskej rodiny. To, že sa pohybuje v tomto biznise a brázdi celý svet, neznamená, že nemá stále sídlo, kde sa počas zimy, keď nie je sezóna, vracia. "Máme veľký dom blízko Budapešti, kde sa radi vraciame. Jeho súčasťou je farma, v podstate stále sme v blízkosti zvierat. Keď nevystupujeme, staráme sa o svoju zver. Svet cirkusu pozostáva z rôznych maličkostí. Pre nás je najväčším úspechom, keď v jednom čísle vystúpi naraz niekoľko generácií. Už na tvárach je možné vidieť, že artisti sú šťastní, ak sa číslo podarí."

SkryťVypnúť reklamu

Luxus v prívese

Na cestách žijú v prívesoch, ktoré nahradili kedysi používané maringotky. Ide v podstate o obytné domy na kolesách, ktoré poskytujú maximálny komfort a jedinou menšou nevýhodou je možno stiesnenosť. Nič im tam však nechýba. "Doviezli sme si príves z Ameriky. Tam žije veľa ľudí v prívesoch celoročne, preto to nepovažujem za niečo výnimočné. Mám tu všetko, čo potrebujem. Pestujem muškáty, vnútri máme televízor, chladničku, práčku. Dá sa na to rýchlo zvyknúť a musím povedať, že radšej som tu, ako doma. Dokonca sa Brandon narodil v auguste počas sezóny, keď sme boli na cestách. Žil s nami v prívese, keď sme sa v novembri vrátili domov, bol nepokojný. Stále sa pýtal do prívesu."

Dva roky strávili v Amerike, prešli všetky jej štáty, všade sa predstavili. Hoc im hovorili, že tamojší ľudia na cirkus kašlú, nebola to pravda. "Boli sme prekvapení, ale obecenstvo bolo spontánne, bavili sa, my sme problém nemali. Všetci boli milí, mali sme tam veľký úspech. Američania milujú cirkus. V lete sme boli v Arizone a ľudia stáli hodiny pred predstaveniami v rade, aby si vedeli kúpiť lístky," vysvetľuje Krisztina a na otázku, kde sa im najlepšie vystupuje, odvetila: "To neviem povedať. Teraz sme v Košiciach, je tu super publikum, podobne ako inde. Sme obyčajní ľudia, podobne ako tí, čo chodia do práce, ale je to okorenené tým, že sme stále v inej krajine. Spoznávame veľa ľudí, máme väčšie možnosti. Ten život akoby bol o niečo bohatší."

Hosťujúci Česi

V cirkuse si ako artisti našli prácu aj Karel a Jana Navrátilovci. Hovoria, že chodia po celom svete a zhodou okolností teraz pracujú pre cirkus v Maďarsku. "Predtým sme robili 20 rokov v Taliansku. Bolo tam krásne, no chceli sme prísť na chvíľu domov," vraví Karel, ktorý dodáva, že s manželkou Janou nikdy v živote nič iné nerobili. Sú artisti celým svojím telom. "Nie je to luxus, ale na takýto život sa dá zvyknúť. Cestujeme z mesta do mesta. Žijeme, ako sa dá, varíme si tu, perieme, ak sa mení miesto vystúpení, tak sa presunieme. Je to naša obživa, dá sa z toho vyžiť, nepopieram," povedal nám Karel.

Počas zimy chodia na zimné angažmány, a tak sú celý rok spojení s cirkusom. Na otázku, kedy sa s manželkou zdržia na jednom mieste dlhšie, Karel odvetil: "Až budeme na dôchodku. No je s tým problém, vláda zmenila zákon a umelci majú ísť do dôchodku v 65 rokoch. Neviem si predstaviť robiť artistické čísla v tomto veku."

Jana dodáva, že v januári chodia domov, aby si splnili svoje povinnosti s papierovačkami s úradmi. Medzitým im manažér hľadá angažmán a pokračujú. "Vystupovali sme v talianskych, francúzskych, anglických, švédskych cirkusoch. Prejazdili sme 57 štátov, preto ich už nevieme spočítať. Každý cirkus je svojou podstatou originál, má svoj štýl."

Podľa nich má cirkus budúcnosť aj napriek internetu a iným zábavkám pre deti: "Iste, živé predstavenie má svoje čaro, to sa nedá ničím nahradiť. To musí človek prežiť vo svojom vnútri." Ako artisti už boli viackrát zranení a ako hovoria, vystupujú, pokiaľ to ide. Ak nejde o nič vážne, musia bolesť prekonať, ak áno, vyhľadajú lekára. Jana okrem vystupovania šije vlastné kostýmy a v cirkusantskom dôchodku by chcela učiť deti umeniu, ktoré ovláda.



Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 018
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 903
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 098
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 842
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 136
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 736
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 481
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 418
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 677
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 120
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 035
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 576
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 418
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 677
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 120
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 035
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 576
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu