i.
V tomto školskom roku ukončuje štúdium v 55 stredných školách v Košiciach spolu 5 809 študentov. „Z toho je na maturitnú skúšku prihlásených spolu 4 937 (študijné odbory), na záverečnú skúšku 677 (učebné odbory) a na absolventskú skúšku 195 študentov (študijné odbory - vyššie odborné štúdium)," informuje Magdaléna Vitkovičová, odborný radca pre stredné školy na Krajskom školskom úrade v Košiciach.
Čo teda s tými, ktorí sa na vysokú školu nedostanú, resp. nechcú dostať a nevedia si nájsť prácu? Asi by hneď zamierili na úrad práce. „Evidencia občanov na ÚPSVaR nie je povinná," hovorí Igor Jakeš z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). „Absolventi stredných škôl majú právo dobrovoľne sa rozhodnúť, či si podajú žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, alebo nie. Po skončení štúdia majú rôzne možnosti. Ak absolvent hneď po škole nenastúpi do pracovného pomeru a nepokračuje ani v štúdiu na vysokej škole, nemusí sa bezodkladne evidovať na úrade. Stačí, ak tak urobí do 7 kalendárnych dní po skončení platnosti potvrdenia o návšteve príslušnej strednej školy, teda kedy prestal byť jej študentom. Jeho rodičia totiž majú nárok na prídavky na dieťa aj za mesiace júl a august daného roka. Za absolventa strednej školy do 31. augusta (dokedy trvá školský rok) taktiež platí poistné na zdravotné poistenie do uvedeného dátumu štát."
V prípade, ak sa absolvent rozhodne hneď po maturite požiadať o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, stratí štatút študenta, rodičia prídu o nárok na prídavky na dieťa. Absolvent získava postavenie uchádzača o zamestnanie a môže využiť nástroje aktívnych opatrení trhu práce, ponúkané v zmysle zákona o službách zamestnanosti, napr. absolventskú prax. Tú si vybaví cez úrad práce.
ÚPSVR Košice eviduje k 31. marcu 2011 až 23 878 uchádzačov o zamestnanie za okresy v jeho pôsobnosti, t. j. okresy Košice I-IV a Košice-okolie. „ÚPSVaR Košice eviduje k dnešnému dňu 84 voľných pracovných miest (VPM). Z celkového počtu VPM je vhodných aj pre uchádzačov o zamestnanie so stredoškolským vzdelaním 77, z toho aj pre absolventov škôl 13." Konkrétne VPM v Košiciach sú: elektrikár, krajčír-ka, kuchár, lakovač (vhodné aj pre absolventov), manipulant tovaru (vhodné aj pre absolventov), murár, nižší administratívny pracovník (aj pre osoby so zdravotným postihnutím a vhodné aj pre absolventov), obkladač, obsluhujúci zamestnanci (pre osoby so ZP a vhodné aj pre absolventov), odborný operátor výroby, opravár obuvi (vhodné aj pre absolventov), pokladníčka kina (vhodné aj pre absolventov), predajca služieb (pre osoby so ZP a vhodné aj pre absolventov, predavačka pukancov (vhodné aj pre absolventov), predavačka v bufete (vhodné aj pre absolventov), predavačky-pokladníčky, pekár-peciar (vhodné aj pre absolventov), stolár, vodár, vodič nákladného automobilu, vodič MKD, všeobecná zdravotná sestra (vhodné aj pre absolventov), záhradníci, zámočník, zvárač.
Čo však v prípade, ak sa študentovi po skončení školy nepodarí zamestnať? Predsa len, 13 miest pre absolventov nie je bohviečo a odchod do zahraničia za prácou tiež nie je pre každého riešením. Má nárok na nejakú dávku v hmotnej núdzi? „Nie. Podľa zákona o pomoci v hmotnej núdzi deti do 25 rokov, ktoré žijú s rodičmi v spoločnej domácnosti, sú posudzované spoločne s rodičmi (t. z., že žiadateľom o dávku môže byť iba rodič.) Na účely pomoci v hmotnej núdzi sa zohľadňuje príjem rodičov. Maximálne však môžu na dieťa dostať 60,50 eura mesačne. V prípade, že dieťa do 25 rokov nežije s rodičmi v spoločnej domácnosti (sirota, určené výživné zo strany rodičov, ústavná výchova) má nárok po splnení podmienok na dávku v hmotnej núdzi. Výška základnej dávky v hmotnej núdzi pre jednotlivca je 60,50 eura mesačne a príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 eurá mesačne. K dávke patria aj príspevky, napr. aktivačný, ochranný, príspevok na bývanie, na ktoré má občan nárok, ak spĺňa ďalšie konkrétne podmienky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári