Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 18. september, 2020 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKÚ REPREZENTÁCIU CHCE VRÁTIŤ MEDZI EURÓPSKU ELITU TRÉNERSKÁ DVOJICA ROMAN POLÁČIK A PETER VESZELITS

Na Pyrenejskom poloostrove si niekoľko rokov užíval raj na zemi

Naša vodnopólová reprezentácia má pri svojom kormidle silnú dvojicu. Niekdajšie "federálne" opory Roman Poláčik a Peter Veszelits sa pokúšajú vrátiť slovenský národiak do spoločnosti, v ktorej sa kedysi, ešte za federálnych čias, cítil ako ryba vo vode, m

Ako kapitán ČH Hornets s jednou z nespočetných trofejíAko kapitán ČH Hornets s jednou z nespočetných trofejí (Zdroj: rosa)

edzi európsku elitu.

Najmä pre mladšieho Poláčikovho kolegu Veszelitsa je to veľká trénerská výzva. Po krátkej klubovej "štácii" dostal príležitosť vyskúšať si pohodlie stoličky vyhradenej pre asistenta reprezentačného trénera. A dotiahnuť slovenské čiapočky na európsky šampionát, ktorý bude v roku 2012 hostiť bazén Pietra van den Hoogenbanda (skvelého holandského plavca) v Eindhovene. Kvalifikačná skupina F je rozohraná dobre, všetko nasvedčuje tomu, že Slováci, spolu s odvekými rivalmi z Rumunska, by sa mali prebojovať do rozhodujúceho play-off o účasť na turnaji najlepších vodnopólových tímov starého kontinentu. To je prítomnosť...

Pre Petra Veszelitsa mohla byť celkom iná, aj keď už nejaký ten mesiac patrí medzi štyridsiatnikov. O trénerskej kariére sa mu donedávna ani nesnívalo. Košickým sršňom mohol byť nejaký čas ešte veľmi užitočný, aj na hladine ligového či medzinárodného bazéna. Na súš ho však "vyplavilo" zranenie, ktoré spočiatku nevyzeralo príliš vážne. Počas bežného tréningu si po kontakte so spoluhráčom poranil tri prsty na pravej ruke. So zaťatými zubami sa ešte chystal odohrať pohárové zápasy v rumunskej Oradei. Ale hneď úvodný turnajový duel mu bol osudný. Pri jednom z nespočetných súbojov s protihráčom sa mu zatmelo pred očami. Od bolesti sa mu pred nimi zatrblietali hviezdičky. "Z oslabených šliach mi bolesť strelila až do lakťa."

A musel z bazéna nadobro von. Vo vzduchu visela operácia, keď ešte nechcel dať sušiť svoje plavky natrvalo. "No aj keby som na ňu išiel, i tak by som bol odpísaný na celú sezónu. Preto som sa rozhodol, že to nechám tak, nech sa ruka vylieči sama. Plávať, ba aj posilňovať som síce mohol, ale keď sa ruka dostala do kontaktu s loptou, stále to bolo zlé. Ešte som dúfal, že sa to zlepší, pomáhal som Robovi Kaidovi pri tréningoch, a predpokladal som, že by som ešte stihol záver rozbehnutej sezóny." Peter sa však prerátal, jeho organizmus bol proti. Preto dlho neváhal, keď prišla ponuka začať trénerské remeslo v konkurenčnom klube Akademik Staré Mesto. "Lopaty" sa chopil práve s Romanom Poláčikom. Odvtedy sú vlastne nerozlučnou trénerskou dvojicou...

Skryť Vypnúť reklamu

Zažil víťazstvo nad Maďarskom

Na hráčsku kariéru mu zostali už iba spomienky. Ale na to, keď prvý raz nastúpil v "drese" populárnej košickej "čeháčky", sa nedá zabudnúť. Mal iba šestnásť rokov, keď si na hlavu navliekol čiapočku A-mužstva. "Na to, proti komu sme hrali, si už nespomínam, ale určite to bolo dobré, asi som dal i nejaký gólik, musel som sa dobre zapísať, pretože inak by si ma tam nenechali."

K mužom prišiel spolu s Róbertom Kaidom, vybral si ich tréner Bottlik. "Adeptov do prvého mužstva bolo viac, ale uchytili sme sa tam len my dvaja. Bola to veľká vec, pretože sme prišli do mužstva, ktoré malo na konte dvadsaťsedem majstrovských titulov, bolo v ňom dvanásť reprezentantov Československa a viedla ho trénerská kapacita. Nastúpiť do toho vlaku nebolo vôbec jednoduché, museli sme pravidelne podávať dobré výkony, aby sme sa v ňom udržali," spomína Peter.

Netrvalo dlho a svoj talent mal potvrdiť v reprezentácii ako sedemnásťročné vodnopólové "ucho". "Premiéru som mal na turnaji v nemeckom Würzburgu. V pohode som znášal povinnosti nováčika, nosenie lôpt, čiapok, chystanie vody pre hráčov, proste bol som maximálne šťastný, keď som sa dostal do vody a mohol som hrať za národné mužstvo."

Cestoval s ním aj na európsky šampionát v nemeckom Bonne v roku 1989, netušiac, že to bude turnaj, ktorý sa zapíše zlatými písmenami do historických análov. Vďaka skvelému víťazstvu nad vodnopólovým gigantom, družstvom Maďarska. "Na ten šampionát spomínam veľmi rád aj preto, že tam hrala výnimočná generácia hráčov, ktorí mali v tých rokoch skvelú výkonnosť. No musel by som sa pozrieť na fotografiu mužstva, aby som si na každého spomenul. Určite tam bola prevaha Košičanov, alebo hráčov v tom čase pôsobiacich v Košiciach."

Zažil aj federálnu rozlúčku na olympijských hrách v Barcelone, ale krajšia bola preňho olympiáda v Sydney o osem rokov neskôr. "Pretože tam hralo Slovensko prvý raz pod vlastnou vlajkou. Bolo to veľmi príjemné obdobie mojej kariéry, darilo sa mi osobne, aj celému reprezentačnému tímu. Aj preto som v ňom mohol pôsobiť tak dlho, lebo sa mi vyhýbali zranenia..." Až na to, ktoré ukončilo jeho aktívnu kariéru...

Ale dovtedy toho preskákal s mokrou loptou na dlani ešte neúrekom. Trebárs ako legionár v ďalekej krajine klokanov. "Chcel som to skúsiť niekde v zahraničí, aj keď v Košiciach o tom nechceli ani počuť. Vtedy boli veľmi komplikované pravidlá hry, aby sa pred vami mohli otvoriť dvere do cudziny. Rozmýšľal som, ako im prejsť cez rozum, tak som podal prestup do košickej Slávie. Prirodzene, môj klub, vtedy už pod názvom ŠKP, s tým nesúhlasil, takže sa rozhodovalo, či budem hrať za nich, alebo celú sezónu len odsedím. Napokon sme sa dohodli na celkom slušných podmienkach, a tú sezónu som v ŠKP ešte vydržal. No po roku som žiadosť o prestup do Slávie zopakoval. Vedenie ŠKP už nemohlo nič robiť, a tak som prakticky o niekoľko hodín neskôr už sedel v lietadle do Austrálie."

Prsty v tom angažmáne mal brat Ladislava Bottlika Štefan. "On vtedy chodil do Austrálie tak, ako my na nákup. Sprostredkoval mi tam kontakt s mužstvom z Perthu. Chceli nejakého mladého hráča, tak sa ma spýtal, či nemám záujem. Bola to moja prvá sezóna v zahraničí, výborná skúsenosť. Ale po siedmich mesiacoch som mal toho dosť. Nebol som zvyknutý byť tak dlho preč, navyše na opačnej pologuli, odkiaľ je Európa neskutočne ďaleko. Pol roka som nevidel frajerku ani rodičov, tak som bol rád, že som sa vrátil."

Skryť Vypnúť reklamu

Španieli ho nechceli pustiť

Dlho však doma neobsedel. Záujem o jeho služby totiž prejavil špičkový chorvátsky klub Mladosť Záhreb. Na slovenské pomery to bol "bombový" prestup. "Bol to úradujúci chorvátsky šampión, šesťnásobný držiteľ Pohára európskych majstrov, čo je dnešná Euroliga. Ten mančaft bol vo vodnopólovom svete niečo také ako Real Madrid vo futbale." Hral zaň jednu sezónu, lebo v kádri, kde sa to hemžilo majstrami sveta a olympijskými víťazmi, nebolo jednoduché presadiť sa. "Hráči z takých krajín ako Slovensko boli pre nich iba akýsi trpaslíci. Pol roka mi trvalo, kým som sa tam ako-tak udomácnil."

Ale potom bol hviezdou, ako sa o ňom písalo v závere sezóny. "Vo finálovej fáze chorvátskej ligy som v zápase s Jugom Dubrovnik strelil šesť gólov. To bolo niečo! V novinách o mne písali, že dvojmetrových chlapov v tíme Mladosti zatienil metrový útočník so žiletkou na hlave. To je u nich taká obľúbená slovná hračka."

Tá kanonáda by mu určite pomohla predĺžiť zmluvu aj na ďalšiu sezónu. "No v tom čase sa udiali v klube veľké zmeny. Na Balkáne bolo krátko po vojne a zmeny prebiehali nielen v spoločenskom, ale aj v športovom živote." Mladosť Záhreb prevzalo úplne nové vedenie, ktoré vymenilo prakticky celý káder. "Musel som tiež odísť, i keď som mal už predtým podpísanú zmluvu. V tých časoch tam nevládli práve najkorektnejšie vzťahy."

Na Balkáne však zostal, na nejaký čas ho prichýlila chorvátska Opatija, jednu sezónu pobudol i v slovinskom Koperi, ale srdce ho ťahalo domov. Tým domovom boli preňho na tri roky Nováky. "Mali veľmi kvalitné mužstvo, ktoré podávalo vynikajúce výkony aj na medzinárodnej scéne, veď sme sa prebojovali medzi štyri najlepšie celky v európskom pohári. Odtiaľ sa mi otvorili dvere do Španielska, kde som pobudol šesť nádherných rokov. A musím povedať, že to bol doslova raj na zemi."

Našiel ho v Barcelone, Zaragoze i Madride. "Na Barcelonu, kde som hral za klub CN Terrassa, nemôžem povedať ani jediné krivé slovo, nadmieru som bol spokojný aj v Zaragoze, ale najviac sa mi páčilo v Madride, kde som pôsobil dve sezóny v tíme Real Canoe. Poviem to takto, keď bolo v Barcelone i Zaragoze všetko stopercentné, v Madride to bolo na stodvadsaťpäť percent, jednoducho fantázia."

Nechceli ho odtiaľ pustiť za nič na svete, núkali mu, aby tam ostal navždy, najskôr ako hráč, a potom ako zamestnanec klubu. "Lenže doma, v Košiciach, ma celé tie dva roky lámal Jožko Karabaš, aby som im prišiel pomôcť rozbehnúť chod nového klubu ČH Hornets. V Madride mali veľký záujem, a dva roky som ponuke z Košíc odolával, ale napokon predsa volanie domova zvíťazilo. Aj keď sa mi z Madridu neodchádzalo ľahko, myslím, že som sa rozhodol správne. Neurobil som žiadnu chybu, ktorú by som mohol neskôr ľutovať."

Azda mu už nie je ľúto ani toho zranenia, ktoré urýchlilo jeho rozlúčku s aktívnou hráčskou činnosťou. Aj v pozícii trénera ho totiž slovenské vodné pólo potrebuje. I keď sa časy, keď sme dokázali poraziť Maďarov, už asi nevrátia...


Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 2. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 8. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 10. Home (ale aj) Office
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 28 977
 2. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 25 487
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 21 096
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 14 776
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 13 090
 6. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 11 599
 7. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 10 135
 8. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 10 115
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 888
 10. Edícia autorov denníka SME: Malá kniha o zvieratách 3 8 319
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šéfka hokejových klubov bola konateľkou firmy, ktorú zakladal Vadala

Aneta Büdi mala v minulosti aj politické ambície.

Aneta Büdi sa stala riaditeľkou Asociácie profesionálnych hokejových klubov.
Rozhovor

Ostrožovičovci: Neriešte suché či sladké víno, ale pocit, či chutí alebo nechutí

V dome vinárskej rodiny z Tokaja fľašu vína nenájdete.

Manželia Ostrožovičovci sú rozdielne osobnosti, ale vďaka tomu podľa nich napredujú tak v súkromí, ako aj vo firme.

Obchvat Košíc má stavebné povolenie od júna. Proces zabrzdil vlastník pozemku

Ak výstavbu nestihnú začať do zimy, projekt rozdelia.

Nový úsek rýchlostnej cesty sa bude napájať na diaľnicu D1 v križovatke pri Hrašovíku.

Loď Bohemia bude na Domaši premávať až do zimy

Previezla 38-tisíc ľudí. Záujem o plavby neutícha.

Loď Bohemia. Brázdi vody nádrže Veľká Domaša.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Profesor a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry.
Stĺpček Petra Schutza

Matovič má problém s krízovou komunikáciou

Arca Capital sa najviac podobá na kópiu Ficovho účtu na Belize

Peter Schutz.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič si urobil z manželky bieleho koňa

Prečo je Matovič povinný odpovedať na otázky o Arce.

Peter Tkačenko

Zahmlievajú sa vám s rúškom okuliare? Skúste tieto tipy

Za zahmlievanie môže jednoduchá fyzika.

Nosenie rúška predstavuje pre ľudí s okuliarmi občas výzvu, pretože sa preň zahmlievajú sklá. Ak chcete zabrániť jej vzniku, môžete využiť nasledujúce tipy.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop