Statočný otec pštrosa emu hnedého, ktorý už takmer dva mesiace vytrvalo sedí na tyrkysových vajciach svojich budúcich potomkov, sa stal v sobotu otcom prvého „emáčika“. K nemu pribudol už aj druhý.
KOŠICE. Jeho snaha bola teda korunovaná úspechom. „Prekvapil nás, pretože sa mláďa vyťukalo skôr, ako sme očakávali, na 46. deň. Samička, ktorej jedinou úlohou je znášať vajcia, pripravila pre svojho partnera na sedenie až 18 kusov. Spočiatku sme mu pripravili sedem a šesť išlo do umelej liahne a postupne sme mu podsypávali. Zrejme tak robila aj samička,“ povedal nám riaditeľ Erich Kočner.
Nechať alebo zobrať?
Ako sme sa dozvedeli, úspešnosť vyliahnutia je zvyčajne 50-percentná zo znášky. Keďže sú už dve vyliahnuté, riešili problém, či pštrosíčatá nechajú pri otcovi a riskujú, že ich začne vodiť a na ostatné sa vykašle alebo ich odoberú, aby pokračoval v sedení. Rozhodli sa pre druhú alternatívu. Návštevníci ich teda môžu vidieť v bývalom stánku na cukrovú vatu za oknom. Sú na umelej výžive. Rastlinnej, ale kŕmia ich aj cvrčkami, múčnymi červami a ovsenými vločkami.
Otec sa tomu nebránil. Má ešte čo robiť. Kým prídu na svet ďalšie, tak s nimi komunikuje. Z vajec sa ozýva pípanie, aj keď sú ešte emu v škrupine. V zoo očakávajú, že minimálne tri až päť mladých pribudne a potom mu do kŕdľa priradia aj odobraté. Mal by ich prijať. Úlohou samca je totiž starať sa o svoje potomstvo až do obdobia, kým sa mláďatá neosamostatnia. Počas inkubácie si svoje vytrpí. Dostáva sa do latentného štádia, zníži svoju telesnú teplotu a takmer neprijíma potravu. Je citlivý na vyrušovanie a môže kedykoľvek vstať z násady. Správa sa však statočne, nie je agresívny a najlepšie si rozumie s ošetrovateľkou.
Samec je v Košiciach už od roku 1996, samica prišla v roku 2004. Keďže jej povinnosťou nie je vychovávať svoje deti, je oddelená od svojej rodiny. Paradoxne by im mohla ublížiť.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári