Korzár logo Korzár Košice

Chovanci z polepšovní utekajú, ponižujú vychovávateľov

Pracovníci reedukačných centier sa často stretávajú s ponižovaním zo strany chovancov. Tvrdí to riaditeľ Reedukačného centra Horný Bankov Tibor Palko.

Dôležitá komunikácia. S deťmi sa treba často rozprávať.Dôležitá komunikácia. S deťmi sa treba často rozprávať. (Zdroj: Veronika Janušková)

Pracovníci reedukačných centier sa často stretávajú s ponižovaním zo strany chovancov. Tvrdí to riaditeľ Reedukačného centra (RC) Horný Bankov Tibor Palko. Podľa neho je problémom diferenciácia zariadení a nevhodný systém umiestňovania detí. V jednom centre sa miešajú mladí vrahovia, lupiči, zlodeji i tí, ktorí sú tam len na prevýchovu.

KOŠICE. Verejnú mienku pred časom pobúril prípad, keď riaditeľ reedukačného centra v Spišskom Hrhove údajne zbil jednu z chovankýň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Simona útok opísala v liste ministerstvu školstva, riaditeľ skončil. Dievča dobre poznajú aj na Bankove. Bola tam umiestnená na opakované prosby sociálnej kurátorky, pretože mala výrazné poruchy správania.

SkryťVypnúť reklamu

Neustále utekala

„Počas jej pobytu u nás ušla minimálne desaťkrát, zdržiavala sa zvyčajne v sociálne slabšej komunite. Bola agresívna a napadla vychovávateľku spolu s ďalšími dievčatami. Škrtili ju šnúrkou na klúče, zobrali jej mobil, aby si nemohla privolať pomoc. Otvorili si dvere a ušli,“ vysvetľuje T. Palko a dodáva, že kolegyňa tu už nepracuje.

Simona dokonca nasypala inej vychovávateľke do polievky lieky, aby mohla ujsť. Našťastie ju jeden z chovancov prezradil, takže nedošlo k poškodeniu zdravia zamestnanca.

Mali aj vrahov

V Reedukačnom centre majú rôzne deti, chybou je, že nie sú diferencované podľa porúch správania. Stretnú sa tam deti, ktoré napríklad nechodili do školy, kradli, lúpili, ale mali aj dieťa, ktoré spáchalo hrdelný zločin.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto nie je zdravá cesta, lebo prenos modelov správania je výrazný. Roky to takto trvá, napriek úsiliu riaditeľov RC sa nič nedeje, lebo všetko stojí peniaze. Štát sa akoby uspokojil so súčasným stavom dovtedy, kým sa niečo nestane. Ja nemôžem povedať sociálnej kurátorke, že nejaké dieťa nezoberiem, hoci má za sebou akúkoľvek minulosť,“ vraví Palko a dodáva, že majú aj deti, ktoré absolvovali väzbu a vrátili sa späť. Aj preto je pozícia vychovávateľa zložitá.

„V októbri 2009 napadol chovanec vychovávateľa a spôsobil mu 22 dní pracovnej neschopnosti. Boli podané trestné oznámenia a následne jeho obvinenie prekvalifikovali na priestupok a dostal 33 eur pokutu.“ Vychovávateľ odišiel, lebo to nezvládol.

„Viete, dieťa je v ponímaní spoločnosti nedotknuteľné a pedagóg je človek, ktorý nemá právo zlyhať. Pre nás je to obludná situácia. Mnohé deti nadávajú, prekľajú otca, mater, opľujú nás. Nemáme šancu brániť sa. Veď ako... Zvyčajne je to následok banalít, trebárs obedov či domácich úloh. Pýtam sa, kde je hranica, čím sme my chránení? Jediným postihom sú pedagogické prostriedky, t.j. pokarhanie a z toho vyplývajúce obmedzenia. Ale tieto formy postihu platia len pre deti, ktoré majú nejakú motiváciu, výhodu, ktorú môžeme obmedziť. Ale čo s deťmi, ktoré sú absolútne neprispôsobivé?“ hovorí Palko.

SkryťVypnúť reklamu

Migrácia zamestnancov

V RC je veľká migrácia zamestnancov a vraj ak niekto nový vydrží tri mesiace, je hrdina. Mnohé deti dokážu zdeptať, vynadať...

„Ponižujú zamestnancov a oni veľa nezmôžu. Úspech prevýchovného pôsobenia závisí aj od kvality rodinného prostredia, z ktorého prídu. Ak niekto o ne prejavuje záujem, snažia sa. Ale sú také, o ktoré nik nestojí. Sú to obete systému. Dovŕšia 18 rokov, dostanú 850 eur na ruku a musia ísť. Nemajú kam, mnohí sa stávajú bezdomovcami. Na začiatku špirály je teda tvárenie spoločnosti, že dieťaťu ideme pomôcť, vyberieme ho z hygienicky nevhodného prostredia a na konci je dospelý človek, ktorý je v jedle či oblečení preberavý a dostane pár eur.“

Práva chovancov stráži prokuratúra


  • Zariadenia, kde sú umiestnení mladiství, ktorým súd nariadil ochrannú alebo ústavnu výchovu, kontroluje prokuratúra. Patria k nim aj prevýchovné centrá, aké je aj na Hornom Bankove. V praxi prokurátor preveruje, ako sa zaobchádza s chovancami. „Najmä, či nedochádza k zneužívaniu a týraniu detí zo strany vychovávateľov, alebo medzi deťmi navzájom,“ uvádza posledná správa Generálnej prokuratúry.
  • Podľa Františka Šenknýra z Krajskej prokuratúry Košice prokurátor Okresnej prokuratúry Košice I robí previerky v zariadení na Bankove každý štvrťrok.
  • Prokurátor má voľný vstup do výchovných zariadení, je oprávnený rozprávať sa s chovancami bez prítomnosti iných osôb. Zisťuje, či sťažnosti chovancov sú odosielané orgánom, ktorým sú adresované.
  • Zo správy Generálnej prokuratúry vyplýva, že chovanci sa prokurátorom sťažujú najčastejšie na výchovné postupy zamestnancov, režim zavedený v zariadení, na fyzické tresty alebo aj kvalitu stravy. Košická prokuratúra tvrdí, že žiadnu nezákonnosť v centre Horný Bankov doteraz nenašla. „V ústave neboli zaznamenané žiadne relevantné zistenia opodstatňujúce prijatie prokurátorského opatrenia,“ dodal Šenknýr.

rok

Autor: krs

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu