Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Aj keď radní nechali zbúrať chatrče v lokalite Demeter a vyzvali Rómov vrátiť sa na miesto trvalého bydliska, problém sa nevyriešil. Rodiny sa usadili v stanoch, kde žijú bez vody a elektriny aj s malými deťmi. O kus ďalej tak vyrastá nová nelegálna osada.
KOŠICE. Rómovia z nelegálnej osady v lokalite Demeter opustili svoje dočasné ubytovanie vo vojenskom stane a presťahovali sa do vlastných menších stanov.
Magistrát mesta Košice síce rozhodol o likvidácii nelegálnej skládky odpadu a nelegálnych chatrčí v tejto lokalite situovanej pri Sídlisku Ťahanovce a 17. mája aj začal s prácami a presunutím ľudí, ktorí tam bývali. Pôvodne sa mali presťahovať na Lunik IX, keďže to Rómovia odmietli, rozhodlo vedenie radnice o umiestnení pohotovostného stanu neďaleko ich pôvodných chatrčí.
Rómovia: Nemáme kde ísť
Po pár dňoch však Rómovia bývajú v novučičkých stanoch neďaleko aj s malými deťmi.
„Nemáme kde ísť, nemáme kde bývať. Dali nám síce stan, ale bol veľký, smradľavý. Ani postele nám nedali, boli to len nosidlá. Nemal ani podlahu, len tráva bola naspodku," kritizuje Veronika Gyňová.
Osadníci tvrdia, že stan od mesta dostali iba na jeden deň. Potom sa vraj podľa inštrukcií mesta mali starať sami o seba.
„Ako sa mám o seba postarať? Mám sedem detí, nemám mamu, len brata mám a sestru na Luniku IX v dvojizbovom byte," povedala Magdaléna Siváková, ktorá má trvalý pobyt na Fábryho ulici na Furči v byte, kde už žijú iní ľudia.
„A to nie je jedno, či Fábryho, či Demeter? Stále sú to len Košice. Bývala som tu 15 rokov a nikomu to nevadilo, až teraz," hovorí Magdaléna.
Radnica: Provokácia
Hovorkyňa košického magistrátu Martina Viktorínová na vzniknutú situáciu dnes zareagovala, že pravdepodobne ide o organizovanú provokáciu.
"Všetci z uvedenej lokality mali svoje trvalé bydlisko inde, preto im mesto postavilo vojenský stan, v ktorom mali byť dovtedy, kým sa vrátia na svoje adresy."
Dodala, že po niekoľkých dňoch obyvatelia oznámili, že sa vracajú na miesto svojho trvalého bydliska alebo odchádzajú k príbuzným a dočasný príbytok - mestský stan opustili.
"Zistili sme však, že kúpili osem rovnakých stanov, ktoré dohromady mohli stáť okolo 190 eur a opäť nelegálne zabrali priestranstvo. Sťažovali sa pritom, že pôvodný stan bol zatuchnutý," doplnila hovorkyňa.
Stany kúpili z podpory
Dnes sme na jednom mieste narátali 25 ľudí v 4 stanoch v kríkoch neďaleko elektrického stožiara. Rómovia tvrdia, že im ich nikto nekúpil a nejde o provokáciu.
„Kúpili sme si ich sami. Dostávame podporu, tak z toho. Stáli približne 25 až 30 eur," znelo hromadne od osadníkov.
„Obaja robíme. Dostávame mesačne 900 eur. Byt však nedostaneme, keďže nemáme maloleté deti. Žiadosť na meste máme pritom už 7 rokov. Aj náš syn robí. Každý deň vstávame o 4. hodine ráno, aby sme o piatej mohli ísť do práce," vysvetľuje Sergej Thúr. Tvrdí, že pracuje v mestskej spoločnosti Správa mestskej zelene spolu s manželkou.
„Nebudeme žiť ako domorodý národ, čo nevie, čo sa patrí. Nosíme si vodu z bytoviek, kúpeme sa. Udržiavame hygienu. Sme ľudia, nie sme psy, " povedala rozhodne jeho žena.
V hre je 78 ľudí
Hovorkyňa radnice zdôraznila, že vedenie radnice pristúpilo k zbúraniu chatrčí z hygienických a bezpečnostných dôvodov.
"Civilná ochrana označila toto miesto ako skládku horľavého materiálu. To znamená, že bolo absolútnou prioritou vedenia mesta túto skládku odstrániť a ochrániť tak životy a zdravie obyvateľov," poznamenala.
V chatrčiach sa pôvodne nachádzalo 78 ľudí. "Toľko ich napočítali terénne sociálne pracovníčky. Všetci z nich majú miesto trvalého bydliska, to znamená, že sa majú kam vrátiť. V žiadnom prípade neostanú na ulici," povedala Viktorínová počas vypratávania osady.
Priestor nelegálneho zabrania majetku stanmi, v ktorých sa Rómovia usadili, bude monitorovaný hliadkami mestskej polície.
"Oslovili sme aj úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, aby kontroloval školskú dochádzku detí, ktoré tam teraz žijú a aby mal aj prehľad o ich sociálnej situácii," uzavrela Viktorínová.
Poznámka
Naivní alebo hlúpi?
Môžu byť košickí radní naozaj takí blbí? Je možné, žeby boli len takí naivní?
Vŕtalo mi v hlave, keď minulý týždeň na ich pokyn zbúrali chatrče na Demetri a takmer stovku tam bývajúcich Rómov vyzvali, aby sa vrátili na miesta svojho trvalého bydliska. Podľa vyjadrení hovorkyne to vyzeralo, že na radnici sú naozaj presvedčení, že dlhoročný problém nelegálnych obyvateľov Demetra pri Ťahanovciach konečne manažérsky vyriešili a všetci slušní ľudia okolo budú mať konečne pokoj.
Pozor, nekritizujem úmysel pohnúť problémom... Lež naivitu a veľkohubé vyhlásenia, že k vyriešeniu problému došlo. Ak by Rómovia mali ešte niekde byty, v ktorých majú v občiankach napísaný trvalý pobyt, nikdy by sa na Demeter do chatrčí nehrnuli. O byty prišli dávno, na Demetri sa usídlili z núdze a mnohí tam žili viac ako desať rokov...
Ak by taký jednoduchý recept naozaj fungoval, na Slovensku by neexistoval rómsky problém.
Veď primátor so svojimi námestníkmi by len zastali s limuzínou pri diaľnici z Prešova a Rómov, ktorí kedysi rekreačné chatky pri vstupe do mesta premenili na polozbúrané skládky odpadu, by len vyzvali, aby pekne odpochodovali na miesta trvalého bydliska. A uvedomelí osadníci by sa pozbierali aj s deťmi a išli...
Lenže, také jednoduché to nebude. Nestačí len búrať chatrče, ale aj vymyslieť, kde sa rodiny s deťmi podejú.
Určite sa na povel nerozutekajú, a ak by neskončili v kroví v stanoch neďaleko, vytvorili by osadu niekde inde v meste.
Riešenie v štýle Demeter je len zametanie špiny pod posteľ...
Zvíreného prachu veľa, poriadok len naoko.
Hoci by som sa veľmi chcela mýliť.
Renáta Némethová
Autor: por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári