Ďaleko chodiť nemuseli, stačilo im dvihnúť zrak trochu vyššie...
Kto sa nazdával, že približne dve desiatky rodín, z ktorých sa rozhodnutím magistrátu o zbúraní chatrčí stali bezdomovci, opustia mesto, mýlil sa. Ideálny scenár, že sa vrátia do osád, z ktorých prišli, resp. do Indie, odkiaľ pochádzajú, sa nenaplnil. Naopak. S mestom a jeho možnosťami na obživu, ktoré im ponúka, sa približne 200 ľudí rozhodne nechcelo rozlúčiť.
"To nie je len tak. Zbaliť sa a odísť. S týmto mestom sme až do smrti pevne spätí," povedal nám zástupca miestneho vajdu Deži Lakatuš. "Hneď na druhý deň sme sa všetci stretli tu na lúke a hľadali také riešenie, aby, ako gádžovia hovoria, vlk ostal sýty aj koza celá. Stavať na vyčistenom pozemku sme nemohli a hľadať nový nemalo význam. Znova by prišli buldozéry a zrovnali by osadu so zemou. Vtedy komusi napadlo, že musíme nájsť také miesto, kam sa stroje nedostanú. A našli sme ho..."
Keďže strechy všetkých troch panelákov na Demetri sú rovné, rozhodli sa počerní bezdomovci postaviť nové chatrče tam. Zo širokého okolia naznášali dosky, plechy či staré tehly a pustili sa do činnosti, ktorá väčšine z nich už pri začutí jej názvu vyvoláva na tele zimomriavky - do práce. "Trvalo má celé tri dni, kým sme všetko vynosili na strechu," prezradil zástupca vajdu časový údaj o produktivite práce. "Potom sme každej rodine podľa počtu detí vyznačili, aký priestor si môže zastavať. Väčšinou od 12 do 20 metrov štvorcových. Keď boli chyže hotové, skontroloval ich môj syn Lajči. Má na to oprávnenie, lebo kým ho na tri roky zavreli, tri mesiace študoval na stavebnom učilišti. Až keď on povedal, že voľajaká statika je v poriadku, pustili sme na strechu aj deti."
Samozrejme, zásobovanie vodou a elektrinou si musela každá rodina zabezpečiť sama. Obvykle tak, že sa napojila na byt pod nimi. Ako potrubie na odpad budú využívať odtoky na zvedenie dažďovej vody. "Zatiaľ si všetci nové bývanie pochvaľujú," pokračuje D. Lakatuš. "Majú krajší výhľad, čistejší vzduch a aj hlodavce sa k nim nedostanú v takom počte, ako to bolo na zemi. Jedinou nevýhodou je, že treba veľa šliapať do schodov. Ale čo už, vyberať si nemôžu a musia byť radi, že sa nemuseli odsťahovať."
Zatiaľ Rómovia obsadili iba jednu strechu. Vajda však predpokladá, že až sa informácie o jej osídlení rozšíria, záujemcovia o bývanie obsadia aj druhý a tretí panelák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári