„Vlani na Veľký piatok sa manželovi prihodilo čosi nezvyčajné," zavolala nám čitateľka. "Keď šiel cez Park Angelinum, pristavilo sa pri ňom auto. Za volantom sedel muž, tmavší, ale nie Róm a vedľa neho žena. Manžela sa opýtali na cestu k nemocnici a hoci im ju vysvetlil, presvedčali ho, aby si k nim sadol do auta a cestu im ukázal. Dokonca mu ponúkali, že za to zaplatia. Nesadol si, oni odišli. Vraciam sa k tej príhode po roku až teraz preto, lebo čosi podobné sa mi pred pár dňami stalo na Sídlisku KVP. Bolo to skoro ráno, keď sa pri mne pristavilo auto s 'tmavším' šoférom i ženou a tá sa ma pýtala na cestu k nemocnici. Aj ja som odmietla nasadnúť a bola som z toho taká šokovaná, že som si ani nezapamätala značku auta. Neviem, čo to má znamenať a mám tak trochu strach. Má niekto alebo polícia podobné hlásenia?"
Oslovili sme štátnu políciu. „V Košiciach sme v uplynulom období (2008 - 2009) zaznamenali niekoľko podobných prípadov týkajúcich sa podvodov, ktoré pácha, dá sa povedať, organizovaná skupina. Na ulici, prevažne v doobedňajších hodinách, oslovia spravidla osamelého staršieho občana, väčšinou dôchodcov, od ktorých sa snažia získať informácie o tom, kde sa nachádza nemocnica," hovorí Jana Mésarová, zástupkyňa krajskej policajnej hovorkyne KR PZ. „Niekedy sa snažia osobu vziať k sebe do vozidla, aby im nemocnicu ukázala. Následne im zazvoní mobilný telefón a nainscenujú, že kamionista ich prepravnej spoločnosti mal dopravnú nehodu a práve v tom čase ho majú v danej nemocnici operovať. Keďže pri sebe nemajú finančnú hotovosť v miestnej mene na vyplatenie operácie, žiadajú občana o zámenu dolárov vo výhodnom kurze s tým, že občanovi odovzdajú taštičku, ktorá je opatrená uzamykateľným mechanizmom s tým, že po doláre, ktoré do tašky uložia, sa vrátia. V skutočnosti sú v taške len novinové papiere alebo vôbec nič."
V tomto roku zaznamenali na KR PZ aj iné podobné prípady. „Posledný sa stal 13. mája o 16.00 hod. na Jenisejskej ulici. Neznámi páchatelia oslovili 72-ročnú dôchodkyňu a opýtali sa jej, či nemá vnuka v Českej republike. Potom jej povedali, že mali dopravnú nehodu a v nemocnici treba zaplatiť poplatok 200 eur, inak nebudú operovať ich priateľa. Dôchodkyňa im chcela pomôcť, zavolala ich do bytu na Ladožskej ulici, kde z obálky, v ktorej mala všetky úspory, vyberala 200 eur. Na to neznámy muž pristúpil k žene bližšie, zľakla sa, spadla na posteľ a obálku s hotovosťou pustila na zem. Neznámy muž obálku zo zeme zdvihol a z bytu utiekol. Košičanke vznikla krádežou škoda 1 150 eur. Po páchateľoch sa pátra."
Polícia upozorňuje starších občanov, aby do bytov, resp. domov nevpúšťali neznáme osoby, ktoré pod zámienkou pomoci lákajú podvodným spôsobom od ľudí finančnú hotovosť. V prípadoch, keď ich oslovia neznáme osoby a žiadajú, aby nasadli do vozidla a ukázali cestu, pretože nepochádzajú z mesta, pomoc neodmietnuť, ale byť opatrný a v žiadnom prípade nesadať do vozidla. „Podvodníci sa pri jednaní s potenciálnou obeťou snažia dostať občana pod časový nátlak, aby nemal čas uvažovať, svojím príbehom útočia na city a vyvolávajú súcit. Často uvádzajú čiastočne pravdivé udalosti, ale v zásade ich 'historky' nie sú v reálnom čase preveriteľné. Polícia preto vyzýva k maximálnej opatrnosti a žiada občanov o spoluprácu i v prípadoch, keď nedošlo k dokonaniu trestného činu, ale majú podozrenie, že sa ich pokúsili podviesť."
Ak sa už stanete obeťou tejto trestnej činnosti, je cenné zapamätať si výzor páchateľa i spoločníkov alebo si zapísať EVČ vozidla, na ktorom sa pohybovali a toto uviesť pri podávaní oznámení o trestnom čine na polícii. „Táto okolnosť pomôže pri rýchlej identifikácii páchateľa. Buďte všímaví voči okoliu, nebojte sa poukázať na takéto prípady, ak ste ich svedkami. Môžete tak urobiť zavolaním na linku 158 v ktorejkoľvek dennej či nočnej dobe. Zachránite hodnoty a pomôžete tak iným aj sebe," dodáva J. Mésarová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári