Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Jeden visí za zadoček dole hlavou, druhý ju drží vďaka opasku nahor

Nádherný, krehký, farebný a pestrý je svet motýľov. Ich krídla sú pokryté tisíckami drobných šupín, ktoré vytvárajú neuveriteľné farebné vzory.

R. Gregorek s jedným zo "svojich" zverencov.R. Gregorek s jedným zo "svojich" zverencov. (Zdroj: Veronika Janušková)

Tajomstvo štrukturálnych farieb motýlích krídiel je ukryté v rozmeroch, rozmiestnení a usporiadaní. Vzor sa opakuje s presnosťou niekoľko nanometrov. Keď svetelné lúče zo slnka dopadnú na povrch tejto štruktúry, niektoré farby nevnímame a niektoré sa zosilnia a tie vidíme. Fyzikálny efekt sa môže prejaviť a my môžme vnímať úchvatné farebné vzory motýlích krídiel len vďaka veľmi presnému usporiadaniu šupiniek.

Vidieť nevšednú krásu motýľov, ktoré poletujú v tropických oblastiach, ponúka 4. ročník Buterfly show v Košiciach. Prvých pestrofarebných letcov sme mohli vidieť 20. mája a príležitosť navštíviť jedinečnú výstavu v Botanickej záhrade UPJŠ máme ešte do konca júna. Počas nej sa v tropickom skleníku vyliahne z 3 000 až 4 000 kukiel približne 100 druhov. Na Slovensku takúto prezentáciu živých motýľov možno vidieť iba v Košiciach.

Kým sa skleník s tropickými rastlinami rozlieta, všetko sa musí pripraviť s veľkým predstihom. Priestor treba upraviť tak, aby mali motýle vytvorené podmienky pripomínajúce ich prirodzené prostredie. Napríklad sa im musí zabrániť v úletoch mimo vyhradený priestor. Na vetracie otvory, vchody aj východy sa umiestňujú siete, na vstupe a výstupe zas žalúzie a závesy. A keďže okrídlení krásavci túžia po slobode, počas výstavy musia na odchádzajúcich návštevníkov "striehnuť" zamestnanci záhrady. Motýle totiž s obľubou sadajú na farebné oblečenie ľudí a „čierni pasažieri" neustále hľadajú únikovú cestu von.

"Kukly objednávame na základe dobrých skúseností od jedného z najlepších partnerov v Európe. Butterfly Farm Stratford v Anglicku zabezpečuje odchov mnohých druhov a chovný materiál im dodávajú špeciálne pracoviská z celého sveta," prezradil nám vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ Robert Gregorek. "Keďže motýle žijú aj v prírode pomerne krátky čas, je potrebné v priebehu výstavy kukly neustále doplňovať. Výnimkou je iba sortiment nočných motýľov z čeľade Saturniadae. Sú typické tým, že dobu liahnutia nie je možné úplne presne zaručiť, dá sa len odhadnúť. Preto ich objednávame s výrazným predstihom na konci februára, aby sa začali liahnuť v máji - júni."

Doplňovanie sortimentu dodávateľ zabezpečuje vo veľmi krátkom čase a transport netrvá dlhšie ako 48 hodín, najčastejšie jeden deň. Zabalené sú ako vzácne klenoty, aj keď klenoty to určite sú a navyše živé. Ukladajú ich veľmi opatrne do vrstiev čistej buničiny - vaty a zatvárajú do polystyrénových kaziet. Celý balíček má niekoľko vrstiev, ktoré dokonale zabezpečujú teplotu a vlhkosť. Po rozbalení je nutné kukly čo najskôr umiestniť do liahní. Sú to skrinky s inertnou textíliou a drevenými latkami, na ktoré sa pripevňujú špeciálnym ekologickým lepidlom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Visia za zadoček dolu hlavou

"Spôsob prirodzeného viazania kukly motýľa na rastlinu alebo iné materiály je veľmi zaujímavý. Bežné druhy sa najčastejšie zachytávajú dole hlavou uchytením za zadoček. Veľké motýle Attacus atlas majú vlastný zámotok - doplnkovú ochranu kukly voči vonkajšiemu prostrediu. Húsenica si ju upradie z vlastných vlákien a využije k tomu napríklad listy rastlín. Zložitý spôsob uchytávania majú motýle zo skupiny vidlochvostov. Tiež sa prichytia o rôzne predmety alebo rastliny zadnou časťou kukly, ale navyše majú opasok, ktorý im umožní zostať hlavou nahor. Tým sa ľahko odlišujú."

Tvarová a farebná pestrosť kukiel je neuveriteľná. Najväčšie motýle na svete - atlasy majú veľkú kuklu ukrytú v dobre zamaskovanom zámotku, splývajúcom s okolitým prostredím. "Domčeky" afrického motýľa Idea leuconoe prekvapujú výrazne žltou farbou. Heliconius a jeho druhy sa liahnu z kukiel, pripomínajúcich malé rohaté príšerky, ktoré robia veľa starostí s prichytením do liahne. Neustále sa totiž vrtia. Niektoré z druhov vytvárajú kukly zlatej farby s nádherným kovovým leskom. Vyzerajú ako umelecké šperky. Jeden z najobľúbenejších tropických motýľov, svietivo-modrý Morpho peleides má tiež originálnu kuklu, ktorá sa podobá na malý lampášik sviežozelenej farby.

R. Gregorek zo skúseností vie, že keď kukla dospeje, zmení sa odtieň pôvodnej farby na tmavší. Viditeľne sa v jej vnútri oddelí budúce telo motýľa od obalu. Vtedy zostávajú už len minúty do okamihu, kým praskne a na denné svetlo sa vyplazí budúci letec. "Má však ešte krídla pokrčené a mokré, akoby ich práve vybral z práčky. Musí sa mu vtedy dožičiť pokoj a bezpečné zázemie. Po opustení ochranného obalu sa motýľ zavesí a pri občasných pohyboch postupne vystiera krídla. V tejto polohe zotrvá niekoľko hodín a lietania je schopný až nasledujúci deň. Potom strávia niekoľkodňový život dospelého jedinca. Každý z nich je na túto krátku etapu života pripravený inak."

V skleníku plnom domovských rastlín sa krehučké motýle majú na čom hostiť. Modré Morpho a hnedasté Caligo si s obľubou obnovuje svoje sily cucaním sladkej šťavy z rozkladajúceho sa ovocia. Pohostenie im pripravili na viacerých miestach na podnosoch. Mnohým chutia kvitnúce rastliny, z ktorých sajú nektár. Vidlochvosty a Heliconius sa často pri pití nektáru vôbec nezastavia a trepocú krídlami ako kolibríky.

"Vo veľkej nevýhode je najväčší motýľ planéty," vysvetľuje R. Gregorek. "Attacus atlas sa môže síce pýšiť najväčším rozpätím krídel až 25 cm a nádherným vyfarbením, ale za svoj krátky život jeden až tri dni hladuje. Príroda ho neobdarila schopnosťou prijímať žiadnu potravu v dospelom štádiu. Žije len zo zásob. Jediným poslaním je nájsť si partnera, zabezpečiť oplodnenie vajíčok a ich znášku na vhodnú rastlinu. Niekedy však hynie skôr, ako stihne túto úlohu splniť."

Taký je život motýľov. Krátky, ale krásny. V skleníku je každý deň iný. Okrem najpočetnejšie zastúpených druhov postupne prichádzajú aj kolekcie zostavované z druhov charakteristických pre určité oblasti sveta - z Malajzie, Filipín, z tropickej Ázie, Afriky a veľká časť sortimentu pochádza z oblastí Južnej a Strednej Ameriky. "Okrem teritoriálne definovaných kolekcií sme špeciálnu pozornosť venovali výberu zaujímavých skupín. Napríklad celosvetový prierez sortimentu vidlochvostov, ktoré v anglofónnych krajinách označujú celkom pekne ako „Swallowtail", čiže lastovičky. Podobným spôsobom sa kompletizujú aj ďalšie atraktívne kolekcie, ktoré prinášajú občas aj prekvapenia."

SkryťVypnúť reklamu

Nič nie je dokonalé, ani príroda

Ako v prirodzených podmienkach, ani pod ochranou skleníka sa nevyliahne každý motýľ dokonale a stáva sa predčasne súčasťou potravinového reťazca. Ak v najchúlostivejšej fáze liahnutia zohrajú nežiaducu úlohu prudké zmeny teploty, zafúka silnejší vietor alebo pôsobí príliš silný slnečný úpal, môže sa stať, že vývoj motýľa sa naruší a jeho krídla nie sú dokonale rovné alebo úplné. Rovnakou tragédiou je pre budúceho motýľa, ak predčasne spadne z bydielka a nestihnú mu vyzrieť krídla.

"Medzi návštevníkmi sú veľmi obľúbené pomerne veľké a silné motýle druhu Caligo memnon. Vďaka tomu, že v podraste tropického pralesa vyhľadávajú tienisté miesta, ochotne manévrujú v malej výške nad chodníkom a kľučkujú často okolo kolien a predvádzajú bravúrny slalom. Zážitkom je, keď si krásny motýľ vyberie na krátky odpočinok rameno obdivovateľa. K jeho obľúbeným aktivitám patrí tiež hodovanie na ovocí."

Caligo je známy škodca banánovníkových porastov, kde nakladie veľké množstvo vajíčok. Po vyliahnutí sa začnú v skleníku vyvíjať aj veľmi atraktívne vyzerajúce húsenice. Jedna dokáže zožrať denne tri kilá banánovej hmoty. Dôkazom sú ohlodané listy. Botanici však tvrdia, že to škoda nie je. Aj tak ich musia prerieďovať. Z tisícov vajíčok vznikne niekoľko stovák húseníc. Niekoľko desiatok jedincov môžno vidieť poletovať po skleníku aj v lesoparku botanickej záhrady aj v závere roka. Prežíva len obmedzený počet, čo je spôsobené prirodzenou schopnosťou prírody regulovať premnožené organizmy. Striehnu na nich lumčíky, roztoče, a iné parazitické organizmy a udržujú situáciu pod kontrolou rovnako, ako v nenarušenej prírode.

Niektorým návštevníkom sa nepáči, že obhliadka má obmedzený čas, ale má to svoje dôvody. Po 17. hodine je už čas na odpočinok. Po dni plnom návštev potrebujú motýle oddych a pokoj. Sú unavené. Ani počas dňa nie sú stále rovnako aktívne. Stačí, keď sa vonku schyľuje k dažďu, zakolíše tlak vzduchu alebo sa zmení svetelnosť. Motýle prudko zmenia náladu a ako na povel usadnú na spodnú stranu listov a zaujmú obrannú pozíciu.

Motýlie nádherné poletovanie dospelého motýľa je časovo obmedzené. Poslaním je zabezpečiť pokračovanie rodu. Zo všetkých síl sa snaží spáriť, naklásť vajíčka a jeho púť na zemi sa končí. Najdlhšie je to 10 - 14 dní, ale bežná dĺžka života motýľa je kratšia. Stráca silu a vo veľmi krátkom čase poslúži ako potrava pre vtáctvo a iné živočíchy. Rybičky v bazéne doslova čakajú na takú maškrtu...

"Do sortimentu sa nám tento rok podarilo doplniť niekoľko nových druhov. Popri veľkých atlasoch sa objavujú ďalšie mohutné druhy Saturnidae. Je medzi nimi aj doteraz nominálne najdrahší exemplár. Atraktívny Actias dubernardi obohatil prezentáciu len niekoľkými kusmi. Rozšírením sú aj ďalšie druhy očných okáňov. Sú typické veľkými rozmermi, nádhernými farebnými krídlami a ochotou trpezlivo znášať fotenie počas celého dňa bez pohybu. Objaví sa aj známa obrovská motýlia kométa z Madagaskaru Agrema mittrei, ktorá sa pýši veľmi dlhými a atraktívnymi výrastkami na konci zadných krídel. Vyslúžila si aj prívlastok topmodelka madagaskarského hmyzu. V kolekciách je aj veľmi zvláštny druh veľkých kukiel, pri ktorých sa nám doteraz nepodarilo zastihnúť liahnuceho sa jedinca. Netušíme, aké prekvapenie nám prinesie," ukončil R. Gregorek exkurziu hmyzu, ktorého šuchot krídiel ľudské ucho nepočuje, ale oko tieto pôsobivé tvory vidí. Ten pohľad stojí zato.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 1. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 3. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 5. Super zábava, super deň
 6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 7. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 8. Čo priznali rodičia?
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 457
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 028
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 750
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 871
 5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 150
 6. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 098
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 955
 8. Ako znížiť vysoký cholesterol? 3 910

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.6.1923)
 2. Miroslav Lukáč: Čo stojí ľudský život na Slovensku? Mne vyšlo 79920 Euro. Také lepšie auto.
 3. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
 4. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
 5. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
 6. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
 7. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
 8. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 14 047
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 143
 3. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 258
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 906
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 321
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 699
 7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 140
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 718
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.6.1923)
 2. Miroslav Lukáč: Čo stojí ľudský život na Slovensku? Mne vyšlo 79920 Euro. Také lepšie auto.
 3. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
 4. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
 5. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
 6. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
 7. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
 8. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 14 047
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 143
 3. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 258
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 906
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 321
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 699
 7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 140
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 718
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu