Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
V BOTANICKEJ ZÁHRADE UPJŠ MÔŽETE V TÝCHTO DŇOCH OBDIVOVAŤ MOTÝLIU KRÁSU Z TAKMER CELÉHO SVETA

Jeden visí za zadoček dole hlavou, druhý ju drží vďaka opasku nahor

Nádherný, krehký, farebný a pestrý je svet motýľov. Ich krídla sú pokryté tisíckami drobných šupín, ktoré vytvárajú neuveriteľné farebné vzory.

R. Gregorek s jedným zo "svojich" zverencov.R. Gregorek s jedným zo "svojich" zverencov. (Zdroj: Veronika Janušková)

Tajomstvo štrukturálnych farieb motýlích krídiel je ukryté v rozmeroch, rozmiestnení a usporiadaní. Vzor sa opakuje s presnosťou niekoľko nanometrov. Keď svetelné lúče zo slnka dopadnú na povrch tejto štruktúry, niektoré farby nevnímame a niektoré sa zosilnia a tie vidíme. Fyzikálny efekt sa môže prejaviť a my môžme vnímať úchvatné farebné vzory motýlích krídiel len vďaka veľmi presnému usporiadaniu šupiniek.

Vidieť nevšednú krásu motýľov, ktoré poletujú v tropických oblastiach, ponúka 4. ročník Buterfly show v Košiciach. Prvých pestrofarebných letcov sme mohli vidieť 20. mája a príležitosť navštíviť jedinečnú výstavu v Botanickej záhrade UPJŠ máme ešte do konca júna. Počas nej sa v tropickom skleníku vyliahne z 3 000 až 4 000 kukiel približne 100 druhov. Na Slovensku takúto prezentáciu živých motýľov možno vidieť iba v Košiciach.

Kým sa skleník s tropickými rastlinami rozlieta, všetko sa musí pripraviť s veľkým predstihom. Priestor treba upraviť tak, aby mali motýle vytvorené podmienky pripomínajúce ich prirodzené prostredie. Napríklad sa im musí zabrániť v úletoch mimo vyhradený priestor. Na vetracie otvory, vchody aj východy sa umiestňujú siete, na vstupe a výstupe zas žalúzie a závesy. A keďže okrídlení krásavci túžia po slobode, počas výstavy musia na odchádzajúcich návštevníkov "striehnuť" zamestnanci záhrady. Motýle totiž s obľubou sadajú na farebné oblečenie ľudí a „čierni pasažieri" neustále hľadajú únikovú cestu von.

"Kukly objednávame na základe dobrých skúseností od jedného z najlepších partnerov v Európe. Butterfly Farm Stratford v Anglicku zabezpečuje odchov mnohých druhov a chovný materiál im dodávajú špeciálne pracoviská z celého sveta," prezradil nám vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ Robert Gregorek. "Keďže motýle žijú aj v prírode pomerne krátky čas, je potrebné v priebehu výstavy kukly neustále doplňovať. Výnimkou je iba sortiment nočných motýľov z čeľade Saturniadae. Sú typické tým, že dobu liahnutia nie je možné úplne presne zaručiť, dá sa len odhadnúť. Preto ich objednávame s výrazným predstihom na konci februára, aby sa začali liahnuť v máji - júni."

Doplňovanie sortimentu dodávateľ zabezpečuje vo veľmi krátkom čase a transport netrvá dlhšie ako 48 hodín, najčastejšie jeden deň. Zabalené sú ako vzácne klenoty, aj keď klenoty to určite sú a navyše živé. Ukladajú ich veľmi opatrne do vrstiev čistej buničiny - vaty a zatvárajú do polystyrénových kaziet. Celý balíček má niekoľko vrstiev, ktoré dokonale zabezpečujú teplotu a vlhkosť. Po rozbalení je nutné kukly čo najskôr umiestniť do liahní. Sú to skrinky s inertnou textíliou a drevenými latkami, na ktoré sa pripevňujú špeciálnym ekologickým lepidlom.

Skryť Vypnúť reklamu

Visia za zadoček dolu hlavou

"Spôsob prirodzeného viazania kukly motýľa na rastlinu alebo iné materiály je veľmi zaujímavý. Bežné druhy sa najčastejšie zachytávajú dole hlavou uchytením za zadoček. Veľké motýle Attacus atlas majú vlastný zámotok - doplnkovú ochranu kukly voči vonkajšiemu prostrediu. Húsenica si ju upradie z vlastných vlákien a využije k tomu napríklad listy rastlín. Zložitý spôsob uchytávania majú motýle zo skupiny vidlochvostov. Tiež sa prichytia o rôzne predmety alebo rastliny zadnou časťou kukly, ale navyše majú opasok, ktorý im umožní zostať hlavou nahor. Tým sa ľahko odlišujú."

Tvarová a farebná pestrosť kukiel je neuveriteľná. Najväčšie motýle na svete - atlasy majú veľkú kuklu ukrytú v dobre zamaskovanom zámotku, splývajúcom s okolitým prostredím. "Domčeky" afrického motýľa Idea leuconoe prekvapujú výrazne žltou farbou. Heliconius a jeho druhy sa liahnu z kukiel, pripomínajúcich malé rohaté príšerky, ktoré robia veľa starostí s prichytením do liahne. Neustále sa totiž vrtia. Niektoré z druhov vytvárajú kukly zlatej farby s nádherným kovovým leskom. Vyzerajú ako umelecké šperky. Jeden z najobľúbenejších tropických motýľov, svietivo-modrý Morpho peleides má tiež originálnu kuklu, ktorá sa podobá na malý lampášik sviežozelenej farby.

R. Gregorek zo skúseností vie, že keď kukla dospeje, zmení sa odtieň pôvodnej farby na tmavší. Viditeľne sa v jej vnútri oddelí budúce telo motýľa od obalu. Vtedy zostávajú už len minúty do okamihu, kým praskne a na denné svetlo sa vyplazí budúci letec. "Má však ešte krídla pokrčené a mokré, akoby ich práve vybral z práčky. Musí sa mu vtedy dožičiť pokoj a bezpečné zázemie. Po opustení ochranného obalu sa motýľ zavesí a pri občasných pohyboch postupne vystiera krídla. V tejto polohe zotrvá niekoľko hodín a lietania je schopný až nasledujúci deň. Potom strávia niekoľkodňový život dospelého jedinca. Každý z nich je na túto krátku etapu života pripravený inak."

V skleníku plnom domovských rastlín sa krehučké motýle majú na čom hostiť. Modré Morpho a hnedasté Caligo si s obľubou obnovuje svoje sily cucaním sladkej šťavy z rozkladajúceho sa ovocia. Pohostenie im pripravili na viacerých miestach na podnosoch. Mnohým chutia kvitnúce rastliny, z ktorých sajú nektár. Vidlochvosty a Heliconius sa často pri pití nektáru vôbec nezastavia a trepocú krídlami ako kolibríky.

"Vo veľkej nevýhode je najväčší motýľ planéty," vysvetľuje R. Gregorek. "Attacus atlas sa môže síce pýšiť najväčším rozpätím krídel až 25 cm a nádherným vyfarbením, ale za svoj krátky život jeden až tri dni hladuje. Príroda ho neobdarila schopnosťou prijímať žiadnu potravu v dospelom štádiu. Žije len zo zásob. Jediným poslaním je nájsť si partnera, zabezpečiť oplodnenie vajíčok a ich znášku na vhodnú rastlinu. Niekedy však hynie skôr, ako stihne túto úlohu splniť."

Taký je život motýľov. Krátky, ale krásny. V skleníku je každý deň iný. Okrem najpočetnejšie zastúpených druhov postupne prichádzajú aj kolekcie zostavované z druhov charakteristických pre určité oblasti sveta - z Malajzie, Filipín, z tropickej Ázie, Afriky a veľká časť sortimentu pochádza z oblastí Južnej a Strednej Ameriky. "Okrem teritoriálne definovaných kolekcií sme špeciálnu pozornosť venovali výberu zaujímavých skupín. Napríklad celosvetový prierez sortimentu vidlochvostov, ktoré v anglofónnych krajinách označujú celkom pekne ako „Swallowtail", čiže lastovičky. Podobným spôsobom sa kompletizujú aj ďalšie atraktívne kolekcie, ktoré prinášajú občas aj prekvapenia."

Skryť Vypnúť reklamu

Nič nie je dokonalé, ani príroda

Ako v prirodzených podmienkach, ani pod ochranou skleníka sa nevyliahne každý motýľ dokonale a stáva sa predčasne súčasťou potravinového reťazca. Ak v najchúlostivejšej fáze liahnutia zohrajú nežiaducu úlohu prudké zmeny teploty, zafúka silnejší vietor alebo pôsobí príliš silný slnečný úpal, môže sa stať, že vývoj motýľa sa naruší a jeho krídla nie sú dokonale rovné alebo úplné. Rovnakou tragédiou je pre budúceho motýľa, ak predčasne spadne z bydielka a nestihnú mu vyzrieť krídla.

"Medzi návštevníkmi sú veľmi obľúbené pomerne veľké a silné motýle druhu Caligo memnon. Vďaka tomu, že v podraste tropického pralesa vyhľadávajú tienisté miesta, ochotne manévrujú v malej výške nad chodníkom a kľučkujú často okolo kolien a predvádzajú bravúrny slalom. Zážitkom je, keď si krásny motýľ vyberie na krátky odpočinok rameno obdivovateľa. K jeho obľúbeným aktivitám patrí tiež hodovanie na ovocí."

Caligo je známy škodca banánovníkových porastov, kde nakladie veľké množstvo vajíčok. Po vyliahnutí sa začnú v skleníku vyvíjať aj veľmi atraktívne vyzerajúce húsenice. Jedna dokáže zožrať denne tri kilá banánovej hmoty. Dôkazom sú ohlodané listy. Botanici však tvrdia, že to škoda nie je. Aj tak ich musia prerieďovať. Z tisícov vajíčok vznikne niekoľko stovák húseníc. Niekoľko desiatok jedincov môžno vidieť poletovať po skleníku aj v lesoparku botanickej záhrady aj v závere roka. Prežíva len obmedzený počet, čo je spôsobené prirodzenou schopnosťou prírody regulovať premnožené organizmy. Striehnu na nich lumčíky, roztoče, a iné parazitické organizmy a udržujú situáciu pod kontrolou rovnako, ako v nenarušenej prírode.

Niektorým návštevníkom sa nepáči, že obhliadka má obmedzený čas, ale má to svoje dôvody. Po 17. hodine je už čas na odpočinok. Po dni plnom návštev potrebujú motýle oddych a pokoj. Sú unavené. Ani počas dňa nie sú stále rovnako aktívne. Stačí, keď sa vonku schyľuje k dažďu, zakolíše tlak vzduchu alebo sa zmení svetelnosť. Motýle prudko zmenia náladu a ako na povel usadnú na spodnú stranu listov a zaujmú obrannú pozíciu.

Motýlie nádherné poletovanie dospelého motýľa je časovo obmedzené. Poslaním je zabezpečiť pokračovanie rodu. Zo všetkých síl sa snaží spáriť, naklásť vajíčka a jeho púť na zemi sa končí. Najdlhšie je to 10 - 14 dní, ale bežná dĺžka života motýľa je kratšia. Stráca silu a vo veľmi krátkom čase poslúži ako potrava pre vtáctvo a iné živočíchy. Rybičky v bazéne doslova čakajú na takú maškrtu...

"Do sortimentu sa nám tento rok podarilo doplniť niekoľko nových druhov. Popri veľkých atlasoch sa objavujú ďalšie mohutné druhy Saturnidae. Je medzi nimi aj doteraz nominálne najdrahší exemplár. Atraktívny Actias dubernardi obohatil prezentáciu len niekoľkými kusmi. Rozšírením sú aj ďalšie druhy očných okáňov. Sú typické veľkými rozmermi, nádhernými farebnými krídlami a ochotou trpezlivo znášať fotenie počas celého dňa bez pohybu. Objaví sa aj známa obrovská motýlia kométa z Madagaskaru Agrema mittrei, ktorá sa pýši veľmi dlhými a atraktívnymi výrastkami na konci zadných krídel. Vyslúžila si aj prívlastok topmodelka madagaskarského hmyzu. V kolekciách je aj veľmi zvláštny druh veľkých kukiel, pri ktorých sa nám doteraz nepodarilo zastihnúť liahnuceho sa jedinca. Netušíme, aké prekvapenie nám prinesie," ukončil R. Gregorek exkurziu hmyzu, ktorého šuchot krídiel ľudské ucho nepočuje, ale oko tieto pôsobivé tvory vidí. Ten pohľad stojí zato.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 493
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 547
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 9 041
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 838
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 751
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 808
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 557
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 444
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 330
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 954
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop