KOŠICE. Neskutočné bolesti vyžarujúce do chrbtice a nôh. Takto popisuje posledných päť rokov života 37-ročný Košičan Miroslav Fujak, ktorý má problémy s medzistavcovými platničkami.
Manžel a otec troch detí preto podstúpil tri operácie. Uľavilo sa mu po nich len na chvíľu. Aby utrpenie zmiernil, užíval na predpis lieky proti bolesti.
Závislý na liekoch
„Musel som brať silné opiáty. Manželka mi denne pichala injekciu. Predtým som pracoval v záchranke, ale kvôli bolestiam som sa nemohol normálne zamestnať. Nespával som, psychicky som bol na dne. Doslova som sa stal závislým od liekov. Ak som ich neužil, potil som sa, triasli sa mi ruky.“
Miroslavovi sa uľavilo po takzvanej SCS metóde na liečbu chronickej bolesti. Začali s ňou v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura.
Na tunajšej Neurochirurgickej klinike mu na bruchu pod kožu voperovali strojček veľkosti náramkových hodiniek - neurostimulátor. Vysiela elektrické impulzy do elektród umiestnených v oblasti miechy. Tie sú do tela pacienta zavedené niekoľko týždňov pred operáciou neurostimulátora.
Pacient ovláda bolesť
Impulzy potláčajú bolesť tým, že zabraňujú prenosu informácie z miesta jej vzniku do mozgu. Ich činnosť riadi samotný pacient ručne pomocou malého ovládača. Ak začne pociťovať bolesti, prístroj zapne, nastaví si intenzitu pôsobenia, a keď prestanú, vypne ho.
Pacient je počas zavedenia elektród pri plnom vedomí v lokálnej anestézii, aby mohol odpovedať na otázky lekára týkajúce sa umiestnenia. Neurostimulátor ešte ostáva mimo tela pacienta.
„Cieľom skúšobnej fázy je zistiť a správne nastaviť intenzitu stimulácie. Pacient sa na ňu adaptuje, nastavia sa parametre neurostimulátora a prispôsobia sa potrebám podľa intenzity a lokalizácie bolesti pacienta, “ vysvetľuje prednosta kliniky Miroslav Gajdoš. Po nastavení sa strojček po niekoľkých týždňoch voperuje do tela pacienta.
Životnosť batérií
Novou metódou zoperovali lekári piatich pacientov. „Používa sa u ľudí s chronickou bolesťou driekovej chrbtice a dolných končatín, najčastejšie po viacnásobných operáciách chrbtice, keď predchádzajúca terapia neviedla k úľave od bolesti,“ vysvetľuje zástupca prednostu Vladimír Kaťuch.
Po operácii pacient nepociťuje žiadne alebo len mierne bolesti a obmedzí užívanie liekov. Prístroj možno podľa Gajdoša v prípade komplikácií kedykoľvek odstrániť. Má špeciálne batérie, ktoré vydržia v priemere 3 - 5 rokov. Potom je potrebné zariadenie z tela vybrať, batérie vymeniť a znovu ho voperovať. Jeho cena je takmer 19–tisíc eur, a ak ho poisťovňa pacientovi schváli, plne ju uhradí.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári