V košickej nemocnici nevylučujú, že dvaja hospitalizovaní pacienti môžu byť nakazení životunebezpečným druhom baktérie E.coli. Tá straší obyvateľov celej Európy. Aktuálne jej už v Nemecku podľahlo 13 ľudí, stovky ďalších sú nakazení, Košičania sú pri nákupoch zeleniny mimoriadne opatrní.
KOŠICE. Baktéria EHEC (Enterohemoragická Escherichia Coli), ktorú identifikovali minulý týždeň nemecké úrady na uhorkách od dvoch španielskych výrobcov, spôsobuje najhoršiu črevnú infekciu. Vyvoláva ťažké krvácavé hnačky, môže spôsobiť zlyhanie obličiek. V súvislosti s možnou nákazou dvoch hospitalizovaných pacientov mikróbom EHEC radia aj infektológovia, aby ľudia dbali na hygienické opatrenia pri príprave a konzumácii jedál.Predovšetkým treba dôsledne umývať suroviny a dostatočne tepelne spracovať mäsové výrobky a vajcia, hovorí Ladislav Virág, zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice.Pozor aj na majonézy a zmrzliny, ktorých súčasťou sú vajíčka, a tiež na vodu, ktorú pijeme. Musí byť z overeného zdroja – pitie z neoverených prírodných prameňov môže byť rizikové. Namieste je taktiež dodržiavanie osobnej hygieny, najmä pravidelné umývanie rúk, predovšetkým pred jedlom. Treba si tiež uvedomiť, že sa človek môže nakaziť pri každom kontakte rúk alebo predmetov s perami, napríklad pri fajčení cigariet.Virág zároveň varuje aj pred konzumáciou jedál z pouličného predaja.
Podľa odborníkov sa EHEC nemusí nachádzať iba na uhorkách, ale aj na inej zelenine, ovocí či v mäse. Preniesť sa vraj môže aj obyčajným podaním rúk.
Majú hnačky s prímesou krvi
„Cez víkend bolo na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteu〜ra (UNLP) Košice hospitalizovaných 9 pacientov vo veku 24 až 72 rokov s tráviacimi ťažkosťami,“ uviedla včera hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. „Dvaja mali hnačky s prímesou krvi, takže nemožno vylúčiť ako pôvodcu EHEC,“ dodala.
Nemecké ešte nepreverujú
Inšpektori Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Košice-mesto už kontrolujú sklady s ovocím alebo zeleninou.
Ministerstvo pôdohospodárstva včera zverejnilo priebežné výsledky. Doposiaľ preverili 424 603 kg zeleniny a ovocia, pôvodom zo Španielska. Nezamerali sa však iba na uhorky, ale aj na šalát, rajčiny, papriku a iné druhy.
„Podľa doterajších výsledkov sa zelenina od dvoch španielskych výrobcov Pepino Bio Frunet S.L. a Hort o Fruticola a jedného nemeckého distribútora Turan Gastronomie-Service (podozrivé firmy na nákazu – pozn. red.) na území SR zatiaľ nepotvrdila,“ píše sa v správe.
Riaditeľ košického RVPS Vladimír Šalitroš nás včera informoval, že majú všetkých inšpektorov v teréne. „Kontrolujú sklady, vrátane centrálnych, kde nakupujú drobní predajcovia na trhoviskách, takisto obchody. Jeden Slovinec mal napríklad španielske uhorky, nepochádzali však ani z jednej zo spomínaných španielskych fariem.“
Vedúca oddelenia surovín a potravín rastlinného pôvodu košického RVPS Viera Leyseková doplnila, že ich inšpektori doposiaľ urobili vo veľkoobchodných skladoch ovocia a zeleniny aj u dovozcov 7 kontrol. Z toho trikrát kontrolovali včera hypermarkety Tesco.
„V Košiciach neboli umiestňované na trh nevyhovujúce španielske uhorky, pri kontrolách sme ich nezistili,“ uviedla Leyseková. „Z veľkoobchodných skladov sú na trh umiestňované slovenské a poľské uhorky, v sieti Tesco slovenské a macedónske. Pokyn na kontrolu uhoriek z Nemecka sme doposiaľ nedostali.“
Pri nákupoch sú opatrní
Navštívili sme včera viacero predajní zeleniny a ovocia. V obchodnom centre Lidl ľudia nakupovali, predtým sa však ubezpečili o krajine pôvodu. Šalátové uhorky z Rumunska kupovali, avšak nektarinky, čučoriedky, melón či marhule zo Španielska nebral nik.
„Vidíte, že beriem radšej holandskú alebo rumunskú zeleninu,“ povedal nám Stanislav z Košíc. „Keby nebola slovenská zelenina taká drahá, bral by som iba tú. Zahraničná je však lacnejšia. O tej E.coli si myslím, že je to humbuk. Ale ktovie?“
Prevádzkarka uviedla, že preventívne všetky uhorky už minulý týždeň stiahli z predaja, nahradili ich rumunskými a vraj pokles predaja neevidujú.
V obchode na Moldavskej ceste predavačka zeleniny skonštatovala, že ľudia uhorky kupujú, ale...
„Nezabudnú sa opýtať, či náhodou nie sú zo Španielska. Chcú vedieť, či pochádzajú zo Slovenska alebo Maďarska. Žiadna panika nie je, len uhorky nesmú byť španielske. To ich zaujíma najviac.“
V Kauflande s uhorkami nebol problém, v regáloch sme našli iba slovenské poľné a holandské.
Na trhovisku majú väčší odber
Na známom trhovisku na Luniku II si dve predavačky záujem Košičanov o uhorky celkom pochvaľovali. „Ani jeden sa však nezabudne opýtať, odkiaľ ich máme,“ tvrdila predavačka.
„Záujem o uhorky je, zdá sa mi, väčší ako v minulých dňoch. Keď im povieme, že máme zeleninu z Maďarska, berú ju bez problémov. Evidentne sa tých španielskych boja.
ČO ODPORÚČA INFEKTOLÓG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári