KOŠICE. Tie môžu i nepríjemne udrieť. Búrka vie narobiť poriadnu neplechu. Môže byť sprevádzaná silným vetrom, dokáže vytopiť budovy, polámať stromy, ba aj strhnúť strechy.
Podľa predpovedí má byť dnes 28 C, podobne ako vo štvrtok a hrozia búrky. V piatok a počas víkendu by sa mala situácia v súvislosti s pravdepodobnosťou výskytu zrážok znížiť.
Za posledné roky sa v Košiciach vyskytlo v júni priemerne sedem búrok, v júli osem a auguste šesť. Búrky a s ním spojený nárazový vietor sa vyskytujú väčšinou pri prechode studeného frontu po teplejšom období.
Vplyvom klimatických zmien stúpa počet extrémnych prejavov počasia, ako sú búrky, víchrice, prudké lejaky, ale aj obdobia sucha. Intenzívne búrky a nárazový vietor sa môžu vyskytnúť aj v budúcnosti, je ťažko predvídať ich prípadne dôsledky.
„Blesk je v podstate elektrický výboj, ktorým sa vyrovnávajú elektrické potenciály v atmosfére. Vzniká v búrkovom oblaku, v ktorom sa miešajú drobné čiastočky ako ľadové kryštáliky a kvapôčky. Tie sa spájajú a rozdeľujú, navzájom sa trú a pri týchto pohyboch sa nabíjajú elektrickým nábojom, ktorý sa zväčšuje a potom sa toto napätie vybije,“ vysvetľuje klimatológ.
Vysoká teplota
Vzniknutá energia sa prejavuje vysokou teplotou vzduchu vodivého kanála a veľmi vysokým elektrickým prúdom, ktorý môže dosiahnuť hodnotu niekoľkých desiatok, ba až stoviek tisícok ampérov. Sila blesku je aj pri náraze o zemský povrch obrovská.
Teplota vzduchu v čase nárazu dosahuje 8- až 33-tisíc stupňov Celzia a preto sa účinky blesku prejavujú nielen požiarmi, ale aj tzv. spečením pôdy či roztápaním kovov.
Na blízkosť búrky často upozorňuje hrmenie. Podľa časového intervalu, ktorý prejde od zablysnutia po zahrmenie, možno pomerne spoľahlivo určiť vzdialenosť od búrky.
„Desaťsekundový interval zodpovedá vzdialenosti 3,3 km, teda počet sekúnd treba vynásobiť rýchlosťou zvuku 330m/s. Ak sa časový interval skracuje, búrka postupuje smerom k nám, a preto je potrebné čo najskôr nájsť vhodnú ochranu pred jej nepriaznivými účinkami.“
Tropické leto s búrkami
Podľa meteorológov bude nastávajúce leto nadmerne suché a horúce. Vraj môžeme očakávať aj teploty na úrovni 40 stupňov Celzia. Navyše tieto horúčavy majú sprevádzať búrky z tepla. Júl ma byť až tropický, v auguste sa mierne ochladí. Aj preto sa v júli očakávajú časté búrky z tepla, ktoré môžu byť veľmi intenzívne.
Búrky nemožno predpovedať lokálne. Ľudia ich však neraz berú na ľahkú váhu. Žiadne miesto nie je absolútne bezpečné, no sú miesta pomerne bezpečné, ako dobre uzemnené murované, kamenné alebo železobetónové budovy.
„Samozrejmosťou je bleskozvod. Blesk si vždy hľadá preňho najkratšiu a najvodivejšiu cestu do zeme. Preto najčastejšie zasiahne najvyššie alebo najvodivejšie objekty. Je dobré vyvarovať sa počas búrky pobytu v otvorenej krajine a človek počas búrky nesmie byť vo vode. Rizikové sú väčšie kovové predmety, netreba sa zdržiavať pod rozkošatenými stromami. Nižšie stromy môžu totiž mať hlbšie korene, než vysoké navôkol a sú preto vodivejšie.“
Počas búrky je najrozumnejšie zostať doma a pozatvárať okná. Dôležité je vypnúť elektrospotrebiče a nepracovať s počítačom. Ak je niekto vonku, treba nájsť najbližší úkryt a vypnúť mobil. V horách treba z hrebeňa zliezť o pár desiatok metrov nižšie a schovať sa pod nejaký kameň alebo previs.
Čo je blesk
napätie 100 miliónov voltov
prúd desiatok tisíc ampérov s teplotou hlavného kanála blesku do 30 000 stupňov C
šíri sa rýchlosťou 10 000 až 100 000 km/s
krs
Ako odhadneme vzdialenosť úderu blesku
svetlo sa šíri rýchlosťou 300 000 km/s
zvuk sa šíri rýchlosťou 0,33 km/s
keď zbadáme blesk, začneme počítať sekundy, pokiaľ nebudeme počuť hrom: 1 sekunda predstavuje 330 metrov, 3 sekundy
1 km, hrom počuť do vzdialenosti 20 km
krs
Ako sa vyhnúť bleskom
počas búrky sa schovajte v aute alebo v budove
vyhýbajte sa vodným plochám, najmä jazerám
zdržujte sa mimo otvorených priestorov
nedotýkajte sa ničoho kovového
osamotený strom či prístrešok nechránia pred bleskami
v prírode je dobré izolovať sa od mokrej zeme, napríklad sadnúť si na batoh
samovražedným počínaním je rozprestrieť si v búrke dáždnik alebo manipulovať s mobilným telefónom
nekráčajte, ani nebežte
zdržujte sa minimálne dva metre od vyšších objektov
krs
Blesk zvyčajne zabíja
Primár urgentného oddelenia hovorí, že pacienti po zásahu bleskom skončia v nemocnici len sporadicky. Väčšinou sa tento typ úrazu končí smrťou.
Počas vyše tridsaťročnej lekárskej praxe sa Zoltán Sidor, primár Urgentného oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, stretol s pacientom zasiahnutým bleskom párkrát.
Na tele mal obrazce
Posledným prípadom na pracovisku bol pred dvomi rokmi mladík, ktorý sa pred búrkou ukryl s priateľkou pod strom.
„Neutrpel žiadne vážne zranenia. Nechali sme si ho na pozorovaní a potom prepustili domov. Na koži mal viditeľné typické cievne obrazce v dôsledku povrchových popálenín kože v podobe vetvičiek paprade. V postate sú to povrchové cievy, ktoré sú bleskom zasiahnuté. Je pomerne zriedkavé, ak nejaká osoba prežije priamy zásah bleskom. Väčšinou sa to končí usmrtením priamo na mieste zásahu.“
O smrteľnej sile blesku hovorí prípad, ktorý sa stal v roku 2006 nad jazdiarňou na Popradskej ulici. Okoloidúci tu v tráve našli mŕtvu 40-ročnú ženu, ktorú vraj počas popoludňajšej prechádzky zastihla búrka.
Sidor si spomína na tehotnú ženu zasiahnutú bleskom. Lekári jej nevedeli pomôcť, ale život jej dieťaťa lekári zachránili cisárskym rezom.
Zástava srdca
Sidor vysvetľuje, že elektrický výboj, ktorý prejde telom človeka, preruší na krátky čas elektrické impulzy pre srdcovú činnosť, čím dochádza k zástave srdca alebo vyvolá ochrnutie dýchacieho centra.
Ich činnosť sa môže obnoviť spontánne, ale pokiaľ zástava pretrváva, treba zasiahnutému bleskom okamžite poskytnúť masáž srdca a dýchanie z úst do úst. Privolať tiež treba záchranku.
Autor: krs, kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári