Došlo k narušeniu 8 dvojhrobov, šestnásť nebožtíkov museli exhumovať a premiestniť.
KOŠICE. Na cintoríne stále pracujú zamestnanci obecného úradu (ObÚ), ktorí tam odstraňujú škody po záplavách.
Sú stále v pohotovosti
Matúš Bruger, zamestnanec ObÚ nám povedal, že svah pod cintorínom čiastočne spevnili, situácia je vraj oveľa lepšia ako pred rokom, už sa takmer nič nezosúva.
„Mali by sme robiť ešte oporný múr, spevnili sme cestu, ďalšie hroby ohrozené nie sú. Keď prišla potopa, voda sa valila najmä popod cintorín. Týždeň k nám jazdila cisterna a zásobovala ľudí pitnou vodou. V lese, odkiaľ môže prísť voda, sme vybudovali z veľkých drevených polien ochranné hrádzky a záchytné jamy. V prípade vytrvalejších dažďov by mali vodu zadržať, uvidíme, ako to dopadne v praxi. Čistíme rigoly, keďže hrozia búrky, tak sme teraz všetci v pohotovosti. Nielen obecný úrad, ale aj hasiči, stále máme pripravené lopaty a krompáče.“
Podľa Burgera, ľudia chodia počas pohrebov na cintorín cez lesnú cestičku: „Musíme však ísť zhora, pretože po pôvodnej ceste sa nedá. Tá je stále zosunutá, ale, chvalabohu, máme ešte jeden vchod. Tam sme cestu už upravili.
Ak neprší, s cintorínom je to v poriadku, keby však začalo vytrvalo liať, hrozil by určite ďalší zosuv pôdy. Urobiť oporné múry je preto nevyhnutné. Dnes je už situácia naozaj lepšia, domy, ktoré mali zaplavené pivnice, sa ľuďom podarilo vysušiť.
Ochranné hrádzky fungujú
Na systém protipovodňovej ochrany využila obec 20–tisíc eur, ktoré dostala z rezervného fondu premiérky Ivety Radičovej.
Hrádzky, záchytné jamy a zádržky v lese, ktorých obyvatelia obce vybudovali nad obcou 365, by mali zachytiť až 5–tisíc kubíkov vody.
Pri dažďoch totiž stekala najkratšou cestou priamo do M. Lodiny, systém ju teraz rozloží na väčšie územie a pomôže pôde, aby vodu absorbovala.
Projekt naštartovali koncom roka 2010 a ukončili v marci tohto roku. Čo sa týka nestabilného svahu s cintorínom, chcú ho dať do poriadku z peňazí, ktoré dostali od vlády ako odškodnenie po povodniach. Ide o sumu 160–tisíc eur.
Podľa starostky Adriany Fečkovej (KDH) rokujú so železničiarmi, ktorí vraj sľúbili, že sa takisto zapoja do projektu.
Malá Lodina je prvou obcou od vodnej nádrže Ružín a bola pri záplavách jednou z najviac postihnutých v regióne. Myšlienka vybudovať ochrannné hrádzky sa ukázala ako veľmi správna. Počas nedávnej silnej búrky totiž v obci nedošlo k žiadnym vážnym škodám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári