Výrazne zvýšiť počet parkovacích miest alebo ponechať existujúcu zeleň a parkoviská ďalej nestavať? Túto otázku kladie najväčšia mestská časť svojim obyvateľom. O koncepcii parkovania na Terase má rozhodnúť hlas ľudu. Úrad tiež prichádza s novou ideou: obyvateľ si prenajme od mestskej časti pozemok, na ktorom si postaví vyhradené parkovacie miesto.
KOŠICE. Parkovanie verzus zeleň. Pod týmto názvom sa včera začala v mestskej časti Západ verejná diskusia o možnosti nových parkovísk a budúcnosti parkovania. To je momentálne najväčším problémom sídliska, Terasania považujú situáciu za neúnosnú.
Jeden byt, jedno miesto
Na jednu domácnosť pripadá totiž iba polovica parkovacieho miesta. „V našej mestskej časti by sme chceli dosiahnuť aspoň stav jedno parkovacie miesto na jednu domácnosť. To však znamená vybudovať niekoľko tisíc nových parkovacích miest,“ hovorí starosta Rudolf Bauer (KDS).
Jednou z možností sú podľa neho parkovacie domy, ktoré postavia a zaplatia súkromné firmy, druhou nové parkovacie miesta na úkor zelene. „Uvažujeme najmä o trávnatých plochách medzi cestou a chodníkom.“ Takéto riešenie je podľa neho najreálnejšie, no znamená menej zelených plôch. Odmieta však, že by kvôli novým miestam mali padnúť stromy.
Útvar hlavného architekta už má spracované čiastkové štúdie na rozšírenie počtu parkovacích miest v zeleni.
Ostravský model
Najpočetnejšia košická mestská časť chce čerpať najmä zo skúseností Ostravy, kde otázku parkovania vyriešili tak, že prenajali obyvateľom bytových domov pozemky na výstavbu parkovacích miest. Obyvatelia si na vlastné náklady postavili na prenajatých vhodných plochách „ľahké“ parkovacie miesto (bez betónového podkladu, pozn. red.), dopravnou značkou vyhradené pre jeho majiteľa.
Vzťah k pozemku pod parkovacím miestom je riešený formou nájomnej zmluvy. Kompenzácia za výstavbu financovanú obyvateľmi je vo výške nájomného počas dlhodobého užívania parkovacieho miesta.
Hlas obyvateľov
Verejná diskusia je prístupná od včera na internetovej stránke www.kosicezapad.sk. Cieľom je zistiť, či má byť na Terase výrazne vyšší počet parkovacích miest alebo radšej ponechať existujúcu zeleň a parkoviská ďalej nestavať.
„Chcem vyzvať občanov, aby sa nebáli vyslovovať nahlas svoj názor a aktívne sa zapojili do vecí verejných,“ dodal Bauer. Debata bude trvať mesiac a podľa starostu budú akceptovať názor väčšiny bez ohľadu na počet ľudí, ktorí sa do diskusie zapoja.
Chýba 7 000 miest
Aktivista Ladislav Rovinský zo Spolku pre podporu skrášľovania Košíc je k iniciatíve skeptický. „Doba na verejnú diskusiu je neprimerane krátka, nevieme za ten čas osloviť ľudí.“ Spochybňuje deficit parkovacích miest. „Uvádzaných 7 000 miest je veľmi vysoké číslo, nie je reálne. Problém tiež je, že deficit parkovacích miest nie je riešený v súvislosti s inštitúciami ako nemocnica, pošta a podobnými.“ Tvrdí, že je len otázkou budúcnosti, keď bude musieť dôjsť k plošnému spoplatneniu parkovania. „Na to ale treba nájsť politickú odvahu.“
Fakty
Na Západe je 6 524 parkovacích miest a 2 461 krytých garáží.
Podľa prieskumu obsadenosti existujúcich parkovacích miest a verejných priestranstiev sú využité na 130 percent, na jedno miesto teda pripadá 1,3 auta.
Mestská časť má približne 40–tisíc obyvateľov a 16–tisíc domácnosti.
Na jednu domácnosť pripadá 0,56 parkovacích miest.
V súčasnosti sa plochy projektujú na stav 1,2 a viac parkovacieho miesta na domácnosť.
Na Terase chýba podľa samosprávy 7 000 miest.
Do konca roka má pribudnúť sto parkovacích miest, mestskú časť to má stáť takmer 200–tisíc eur.
Jedno nové parkovacie miesto vyjde približne na 2 - tisíc eur.
jog
Anketa
Majú sa stavať parkoviská aj na úkor zelene?
Róbert Nagy, obchodný zástupca: Určite by to pomohlo, lebo parkovacích miest je málo. Treba ich rozširovať aj na úkor zelene. Nové parkovacie miesta určite pomôžu. Parkovať hore–dole po chodníkoch nie je žiadna výhra. Keď človek príde domov z práce a nemá kde zaparkovať, je to otrasné. Parkovanie všade je hrozné, treba s tým niečo robiť.
Andrej Bača, predák: Žiadne parkoviská, zeleň musí ostať. Tak čo budeme dýchať, plyn? Žiadne betónové chodníky a parkoviská, radšej pekné trávniky. Je problém zaparkovať, no parkovísk je dosť, až veľa. Keď už, tak jedine podzemné alebo parkovacie domy, no nie na úrovni a v žiadnom prípade namiesto zelene.
Martin Krokavec, študent: Lepšie je budovať parkoviská, pretože ľudia ak chcú zeleň, nech idú mimo mesta. Problém s parkovaním je určite dosť veľký. Parkovacie miesta preto môžu byť aj na úkor zelene.
Mária Göblová, dôchodkyňa: Myslím, že nie, nemalo by to byť, zeleň by mala ostať. Rušilo by to celkový ráz mesta. Neviem presne kde, ale mohli by sa nájsť iné kapacity. Myslím, že nie je správne nahradiť zeleň parkoviskom. Som proti tomu.
Anna Lovayová, učiteľka na dôchodku: Pomaly už zeleň nikde nebude, neviem, či je to rozumné, radšej by mohli byť viacpodlažné parkovacie domy. Parkovísk je všade dosť, ale aj tak ich je málo. Je totiž trikrát viac áut ako kedysi, je to veľmi zlé. Keď prídeme pozdnejšie, nemáme kde zaparkovať. Ale myslím si, že všetci sú za to, aby sa zeleň zachovala.
Jana Ogurčáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári