Rozhodli o tom v pondelok miestni poslanci. Dôvodom bola zmena zákona, ktorý určuje platy starostov obcí a miest.
KOŠICE. Šéfka mestskej časti KVP Kijevská je vôbec prvou starostkou v Košiciach, ktorej schvaľovali plat podľa nových pravidiel. Tie určila novela zákona, ktorú schválili poslanci parlamentu pred necelým mesiacom.
Základné platy sa znížili zhruba o 10 percent. Oproti minulosti ich poslanci budú môcť navýšiť maximálne o 70, nie až o 100 percent. Starostom navyše už poslanci nebudú môcť dať žiadne odmeny, doteraz mohli tvoriť až 50 percent platu.
Chystali sa jej dať maximum
Kijevskej v decembri poslanci miestneho zastupiteľstva stanovili plat vo výške 3 107 eur. Oproti základu išlo o navýšenie 30 percent.
Vtedy to poslanci zdôvodnili tým, že šéfka sídliska mala istý čas pracovať na dvoch pozíciách – okrem starostovskej funkcie aj na funkcii prednostky úradu, z ktorej tesne pred zložením svojho sľubu odišla. V pondelok jej chceli nadeliť 3 779 eur, teda maximum.
Harajda: Bezočivosť
Medzi niektorými poslancami to vyvolalo nevôľu. „Zaskočilo ma, ako riešime platový pomer starostky. Zákon vychádzal z toho, aby sa minimalizovali deformácie, že starosta nejakej mestskej časti má väčší plat ako predsedníčka vlády. Toto, čo ste teraz urobili, je bezočivosť,“ ozval sa Ivan Harajda (SaS).
„Príspevok k platu by mal byť motivujúci a nemal by byť postavený hneď na hornej hranici, pretože aj keď človek nastúpi do zamestnania, nedostane odmenu hneď vo výške 70 %,“ doplnil ho Alexander Hudák (Smer).
Pôvodný návrh vyšiel z finančnej komisie, ktorá sa zišla tesne pred rokovaním pléna miestneho zastupiteľstva.
Niektorí poslanci, najmä z SDKÚ, sa návrhu zastali. „Nevidím dôvod, prečo by sme mali postihovať takých starostov, ktorí si svoju prácu robia dobre,“ reagoval Ladislav Lörinc.
„Tento návrh prihliadal na náročnosť a kvalitu funkcie, ako aj budúcnosť. Vybudovali sme korčuliarsky chodník v Drocárovom parku, pohli sme s opachou na Starozagorskej ulici, chystá sa stavba horolezeckej steny. Návrh vychádza teda z reálneho posúdenia kvality práce,“ doplnil ho šéf finančnej komisie Roman Matoušek (obaja SDKÚ).
Znížiť či zvýšiť?
Po tejto výmene názorov medzi poslancami do pléna prišiel ďalší návrh. Oproti základu však rátal len s navýšením o 10 percent, teda so sumou vo výške 2 446 eur. Predložil ho Martin Boritáš z KDH. „Akákoľvek firma funguje spôsobom daj mi kopec roboty, za to mi sľúb isté peniaze a daj termín, dokedy to mám urobiť. Keď sú tieto tri zložky splnené, vtedy sa rozhoduje o tom, či za robotu patrí určitá odmena.“
Naopak, starostke chcel prilepšiť jej zástupca Peter Kakuloš (Most-Híd). Kijevskej chcel jej základný plat navýšiť o 44 percent, teda na 3 201 eur.
„Starostka sa aktívne venuje spestreniu a skvalitneniu života na sídlisku. Často ju tu vidím až do večera,“ zdôvodnil svoj krok vicestarosta.
Kompromisný návrh
Po tomto návrhu poslanci rozhodli zhruba o 20–minútovej prestávke. Počas nej za zatvorenými dverami šéfovia poslaneckých klubov hľadali kompromis. Ten napokon predložil Hudák. „Navrhujeme schváliť plat vo výške 2 890 eur. Ide o základ s navýšením o 30 percent.“
Na základe tejto dohody Matoušek svoj pôvodný návrh stiahol. Hlasovalo sa tak len o kompromisnom a predchádzajúcich návrhoch. Aj kompromisný prešiel tesne. Hlasovalo zaň 12 z 20 poslancov.
Kijevská sa tesne po hlasovaní v pléne k otázke svojho platu vyjadriť nechcela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári