Korzár logo Korzár Košice

Projekt Košice - EHMK: Sudzina sa s Jaurovou nedohodol

V kultúrnom megaprojekte to vrie. Bývalá riaditeľka Jaurová a jej nástupca nenašli spoločnú reč. Hrozí dokonca, že Košice prídu o jednu z investičných priorít.

Kreatívny inkubátor. Priestory v budove by chcel tím prenajímať začínajúcim umelcom a firmám pôsobiacim v kultúre.Kreatívny inkubátor. Priestory v budove by chcel tím prenajímať začínajúcim umelcom a firmám pôsobiacim v kultúre. (Zdroj: Veronika Janušková)



KOŠICE. Pôsobenie Zory Jaurovej, ktorá tím viedla uplynulé štyri roky, je spočítané. Tvrdí, že jej nástupca Ján Sudzina sa s ňou o jej ďalšom pôsobení doteraz nebavil.

„Zatiaľ so mnou komunikoval o tejto veci minimálne a odporučil mi riešiť moje ďalšie pôsobenie v projekte s primátorom. Novému riaditeľovi chýba vízia našej ďalšej spolupráce.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sudzina tvrdí, že Jaurová trvá na silnom postavení umeleckého riaditeľa. „Rozprávali sme sa, post odmietla, ak nebude mať garantovanú autonómiu od správnej rady. Vyžaduje kompetencie, ktoré by mali priamy dosah na projekt. Mohol by z toho ale vzniknúť kompetenčný spor.“

SkryťVypnúť reklamu

Konkurz?

Momentálne tím preveruje či na voľný post musí vypísať verejnú súťaž alebo osloví niekoho priamo. „Prebiehajú neformálne rozhovory, rozprával som sa s viacerými.“ Konkrétne mená nechcel Sudzina (na snímke) prezradiť.

Na otázku či chce, aby Jaurová v tíme ostala, priamo neodpovedal. „Je to veľmi ťažká otázka. Pretože rozsah kompetencií a možnosť kompromisu je najväčší problém. Mám svoju predstavu o projekte, aj nový umelecký riaditeľ bude mať svoju predstavu. A to môže byť problém, Jaurová má striktnú predstavu.“

Komunikácia s tímom

Za svoje prvé kroky vo funkcii označil nový riaditeľ mesta kultúry, že sa musí zorientovať v internom prostredí organizácie. „Určite sa stretnem so všetkými zamestnancami neziskovej organizácie,“ povedal nedávno v rozhovore pre náš denník. Za dva týždne sa však s výkonným tímom stretol len raz a na chvíľu. Deň po svojom zvolení sa prišiel predstaviť.

SkryťVypnúť reklamu

„Mali sme jednu poradu, teraz sa s nimi stretávam jednotlivo podľa jednotlivých činností, aj neformálne pri riešení konkrétnych úloh. No sú aj iné úlohy, ťahá sa to.“ Sudzina tvrdí, že s projektom sa postupne zoznamuje. „Tvoril sa tri roky, je to rozsiahla agenda, nedá sa spoznať za dva týždne.

Kultúrnici v ofenzíve

Sudzina o projekte komunikuje s predstaviteľmi košických kultúrnych inštitúcií. Tí pred rokom zorganizovali prostredníctvom združenia Res Cassovia a Staromestského divadla tzv. Košické kultúrne fórum s témou mesta kultúry. Kultúrni organizátori vtedy obvinili tím z netransparentnosti, tunelovania a klientelizmu a žiadali možnosť zapojiť sa do projektu.

Práve zapojenie všetkých kultúrnych operátorov uvádza Sudzina za svoj hlavný cieľ. Podľa jeho slov ho kontaktuje množstvo ľudí. Stretol sa aj s Petrom Neuwirthom, ktorý patril k hlavným organizátorom fóra. „Rozprával som sa aj s ním, stretol som sa s riaditeľom filharmónie, riaditeľom divadla a riaditeľkou galérie. Mám veľa rozhovorov, postupne sa budem rozprávať s ďalšími.“ Druhá organizátorka, Ľuba Blaškovičová je v súčasnosti členkou správnej rady neziskovky Košice 2013.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem Jaurovej slabne aj pozícia autora celého konceptu Interface, s ktorým Košice v roku 2008 v boji o titul zvíťazili. Michal Hladký už pracuje pre tím len na externú zmluvu.

Ohrozená priorita?

Podľa našich informácií malo prísť medzi rezortom kultúry a zástupcami mesta v uplynulých dňoch k rokovaniu, ktorého výsledkom má byť, že jedna časť z investičnej priority - tzv. Inkubátor umení v Kulturparku sa nemôže realizovať, pretože projekt obsahuje vykonávanie podnikateľskej činnosti.

Hovorkyňa rezortu kultúry Eva Chudinová vo svojej reakcii pre Korzár zdôraznila, že nie je možné, aby mesto ako prijímateľ nenávratného finančného príspevku zo štrukturálnych fondov ďalej poskytovalo budovu iným osobám na podnikanie.

Sudzina tvrdí, že ide o bežnú pracovnú komunikáciu. „Viem o tom, momentálne sa to konzultuje, poslali sme na ministerstvo v tejto veci žiadosť. Je to teda v procese, riešia sa technické záležitosti. Nemáme záväzné stanovisko.“

Dusno v tíme

V kuloároch magistrátu a tímu mesta kultúry sa hovorí o dusnej atmosfére po výmene riaditeľa a hroziacom kolapse projektu. Podľa zainteresovaných sa momentálne rozpadáva a smerovanie celej akcie tápa.

„Vyzerá to aktuálne tak, že ak sa niečo rýchlo nezmení, dopadne to veľmi zle. Keď sa k projektu dostanú všetci tí, čo sa teraz snažia dostať, bude z toho malý lokálny projekt a kšeft pre pár vyvolených.“

V súvislosti s dianím a rokovaním aj okolo inkubátora sa v kuloároch hovorí, že nový riaditeľ údajne nevie obhájiť investičné projekty, keďže ešte nie je zorientovaný v agende mesta kultúry.

„V súčasnosti robím všetko pre to, aby som si naštudoval problematiku fungovania EHMK v najkratšom možnom čase. Verím, že za mňa budú hovoriť reálne výsledky a nie klebety a dezinformácie z kuloárov. Všetky investičné projekty sú plne v kompetencii mesta.“

Poznámka - Dobýjajú sa ku mne

EHMK. Štyri písmenká, 107 miliónov eur. Suma na kultúrnu reklamu Európskej únie berie dych. Pre veľmi odvážnych: Je to viac ako 3,2 miliardy starých korún. Povinnú jazdu na úvod máme za sebou.

Košice, pol druha roka pred začatím megaprojektu, aký doteraz krajina nezažila. Pol roka po komunálnych voľbách sa mení šéf neziskovky. (Oslovený bol dva týždne po prevzatí kresiel na magistráte). Zora Jaurová, ktorá tím viedla tri roky, stráca zároveň post umeleckej riaditeľky. Tým jej pôsobenie v Košiciach končí. Človek, ktorý koncept celého košického projektu vymyslel, už pracuje len na externú zmluvu. Niekoľko mesiacov sa už šepká aj o odchode zásadných pracovníkov tímu.

Jaurová je Bratislavčanka, čo starí košickí „kultúrnici“ nepredýchali ani za tri roky. (Ako nám môže riadiť „náš!“ košický projekt?) Tí istí, ktorí mu vyčítajú, že je príliš alternatívny. Za výčitkou „menšinovosti“ je v skutočnosti hlavne to, že ho robia mladí. Zrazu totiž peniaze na kultúru nemajú tí, čo ju roky organizovali, ale ľudia o generáciu mladší.

Pred rokom zorganizovali tzv. Košické kultúrne fórum, ktoré prinieslo množstvo obvinení bez dôkazov. Chceli sa síce baviť o kultúre, no vyzerali skôr ako svorka hladných vlkov, ktorí zatiaľ nedostali pozvanie k bohato prestretému stolu.

Po výmene Jaurovej sa veci pohli. Nový riaditeľ sa stretáva so všetkými „kultúrnikmi“ (lebo tak sa to patrí, hovorí dokonca o diplomacii), lebo všetkých ich chce zapojiť do košického projektu. Čo na tom, že s ním, okrem mesta, nemajú nič spoločné?! Stretáva sa s každým okrem samotného tímu. Nemôže za to. Keď sa ho na to pýtam, vyhŕkne z neho: Dobýjajú sa ku mne. Tým, zrejme nevedomky, trafia klinec po hlavičke.
Je teraz na ňom, či bude dostatočne silný, aby vlkom odolal. Alebo bol vedením mesta dosadený práve preto?

Jana Ogurčáková

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 995
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 845
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 193
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 070
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 027
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 008
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 064
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 370
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 118
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 306
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 027
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 008
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 064
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 370
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 118
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 306
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu