Agentúrny text sme o 16:25 nahradili autorským článkom SME.
KOŠICE. Dvadsaťpäťročný Prešovčan hospitalizovaný v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach nebol nakazený nebezpečným kmeňom baktérie E.coli, ktorý si do dneška vyžiadal v zahraničí 26 obetí. Podozrenie z infekcie ohrozujúcej život definitívne vyvrátilo vyšetrenie biologických vzoriek odobratých pacientovi.
Jasný záver
Výsledky laboratórneho vyšetrenia baktérie E.coli, ktorá sa našla v stolici pacienta, boli známe vo štvrtok večer, novinárom ich oficiálne oznámili na dnešnom brífingu.
Podľa prednostu Ústavu lekárskej mikrobiológie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika Leonarda Siegfrieda vyšetrenie potvrdilo, že Izolovaný kmeň E.coli nevlastní gény, ktoré kódujú produkciu toxínu. Toxín, ktorý spôsobuje najzávažnejšie príznaky hemolyticko – uremického syndrómu, nebol prítomný ani v stolici odobratej pacientovi.
„Záver je teda jasný: V danom prípade sa nejedná o kmeň, ktorý by produkoval shiga toxín,“ zdôraznil Siegfried.
Potešujúca správa
Správa potešila najmä pracovníkov Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP v Košiciach, kde je mladý muž hospitalizovaný. „Výsledky sú pre nás veľmi dôležité. Keby kmeň E.coli produkoval toxín, mohli by sme očakávať ďalšie výrazné zhoršenie zdravotného stavu pacienta,“ uviedol zástupca prednostu kliniky Ladislav Virág.
Pacienta s diagnózou hemolyticko-uremického syndrómu previezli do Košíc z prešovskej Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v stredu večer. V Prešove zistili v jeho stolici baktériu E.coli. Povrchové krvácanie a akútne problémy s obličkami naznačovali, že by mohlo ísť o život ohrozujúci druh.
„Už počas hospitalizácie boli prítomné známky sepsy, teda závažnej bakteriálnej infekcie, ktorá bola sprevádzaná poruchou zrážanlivosti krvi a zlyhávaním funkcií obličiek.“
Podľa Virága hoci izolovaná baktéria E.coli neprodukuje toxín, v kombinácii s ďalšími príčinami mohla vyústiť do vážneho zdravotného stavu pacienta. Vďaka nasadenej intenzívnej antibiotickej liečbe, transfúzii a hemodialýze je momentálne jeho stav stabilizovaný.
Zdroj neznámy
Zdroj nákazy, ktorá spôsobila na Slovensku poplach, je naďalej neznámy. Podľa hlavného hygienika Slovenska Gabriela Šimka pacient uvádzal, že v posledných dňoch pred ochorením konzumoval pečivo s maslom a údeniny.
„Údajne pil vodu z nejakej studničky. Pravdepodobne voda bola kontaminovaná. Je teda dosť možné, že toto jr potenciálny zdroj,“ uviedol Šimko.
Určiť zdroj nákazy baktériou E.coli je podľa neho problematické. „Treba si uvedomiť, že inkubačná doba ochorenia je tri až osem dní. Spočiatku sa prejavuje ako nešpecifické ochorenie zažívacieho systému. Pacient navštívi lekára zvyčajne až vtedy, keď sa objaví krvácanie zo stolice, alebo niektoré ďalšie príznaky výraznejšieho postihnutia organizmu. Od nákazy po návštevu lekára uplynulo šesť až osem dní, teda aj komodita, ktorá mohla nákazu spôsobiť, sa už mohla dostať mimo hry.“
Viacerí lekári sú presvedčení, že medializácia prípadu bola predčasná, niektoré médiá poskytovali informácie skreslene, čo hraničilo s trestným činom šírenia poplašnej správy.
„Myslím si, že sme mali počkať na výsledky mikrobilogického vyšetrenia. Predišli by sme rôznym fámam a zbytočnej nervozite,“ dodal mikrobiológ Leonard Siegfried.
Radí prednosta Schréter
Proti prenosu infekcií vyvolaných kmeňmi E. coli je potrebné dodržiavať zásady, ktoré radí prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Ivan Schréter.
Všetky druhy ovocia a zeleniny treba poriadne umyť a to najmä tie, ktoré nebudú pred konzumáciou tepelne upravované.
Osobitnú pozornosť si vyžaduje hygiena rúk, ich riadne umytie pred prípravou, podávaním,alebo konzumáciou potravín, po použití toalety, po manipulácii s čerstvou zeleninou alebo surovým mäsom, po kontakte s hospodárskymi, ale aj domácimi zvieratami, alebo po návšteve farmy či ZOO.
kag
Možné zdroje nákazy
Prenos patogénnych kmeňov E. coli je možný pri konzumácii alebo manipulácii s kontaminovanými potravinami ale aj pri kontakte s infikovanými zvieratami.
Rizikom môže byť najmä konzumácia kontaminovanej zeleniny (uhorky, kapusta, špenát, šalát), nedostatočne tepelne upraveného mäsa, nepasterizovaného mlieka, nepasterizovaných ovocných štiav, syrov.
Prenos je možný aj pri úzkom kontakte s infikovaným človekom.
Opísaný bol aj prenos na personál pri ošetrovaní chorých osôb.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári