Dva milióny eur. To je suma, ktorú si vďaka EHMK rozdelia kultúrni organizátori v tomto roku. Peniaze na kultúru však išli aj na projekty, ktoré výberové komisie ministerstva zamietli. Umelci vinia Daniela Krajcera (SaS) zo zasahovania do dotácií, podľa poslanca Miroslava Beblavého (SDKÚ) sú zásahy protizákonné. Kultúrne centrum Tabačka ostalo bez podpory rezortu, štedro dostali akcie členov neziskovky Košice 2013.
KOŠICE. Ministerstvo kultúry prostredníctvom grantovej schémy tento rok podporilo 88 projektov v celkovej hodnote viac ako milión eur. Má ísť o sprievodné akcie mesta kultúry.
Medzi úspešnými žiadateľmi sú organizátori tradičných košických podujatí, ale aj inovatívne umelecké produkcie. Z tejto sumy sa podporí festival lokálnych televízií Zlatý žobrák či Shengenský poludník.
Dotácie dostal aj Prešov ako partnerské mesto projektu aj Pentapolitana, ktorá spája päť východoslovenských miest.
Spomedzi desiatok akcií sú medzi päťkou s najvyššou dotáciou podujatia organizované členmi správnej rady neziskovky Košice 2013. Ľuba Blaškovičová dostala na Košické imaginácie 30–tisíc eur, Gabriel Horal na Visegrádske dni 35–tisíc eur.
Nezisková organizácia Košice 2013 zorganizuje vďaka schváleným grantom v celkovej hodnote 846 819 eur podujatia ako Biela noc 2011, Koncert 2v1, USE THE CITY festival 2011 či Leto v parku.
Rezort kultúry podporil aj fungovanie Kulturparku a ešte viac výmenníkov. Sídliskové centrá kultúry dostali na tento rok viac ako 142–tisíc eur, areál bývalých kasární 120–tisíc eur.
Od roku 2009 do roku 2013 podporí rezort kultúry Košice 2013 sumou 10 miliónov eur. Oba ďalšie roky to bude po 3,3 milióna eur.
Posledné slovo mal Krajcer
Niektoré akcie podporilo ministerstvo napriek nesúhlasu výberových komisií. Umelci hovoria, že minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) do dotácií zasahoval, ten to popiera. Ministerstvo kultúry rozdelilo podľa hovorkyne Evy Chudinovej takmer 16,9 milióna eur. Žiadosti posudzovali komisie zložené z umelcov a odborníkov. Krajcer ich rozhodnutia menil. Pre ministra by pritom mali byť záväzné.
Festival v Prešove, ktorý u Krajcera uspel, organizuje mestské PKO ako sprievodnú akciu podujatia Európske hlavné mesto kultúry. Pôvodne ho komisia neschválila, čo potvrdil aj jej člen Roman Sorger. Napriek tomu dostala akcia od rezortu 15–tisíc eur.
„Minimálne v štyroch prípadoch komisia navrhla inú dotáciu, po zásahu ministra sa to zmenilo,“ povedala členka komisie Mária Čorejová. Krajcer podľa nej zvýšil sumu aj na viac než tritisíc eur, väčšina projektov dostáva okolo 1 500 eur.
Skončí Tabačka?
Jedno z najznámejších kultúrnych centier Tabačka nedostalo ročný grant na fungovanie. Jej šéf Peter Radkoff pripúšťa aj možnosť, že končia. Už pol roka totiž fungujú na dlh.
„Sme v meste asi najväčší kultúrny operátor neštátnej sféry, no ministerstvo má málo peňazí pre centrá a festivaly. Najväčší problém je v tom, že nie je vyriešená otázka, na čo má slúžiť grant EHMK. Z ministerstva sa nás totiž snažia tlačiť do grantov EHMK a naopak, oni nám stále hovoria, že môžeme žiadať o podporu maximálne troch projektov.“ Majú ich podaných 13.
Radkoff hovorí, že si ich prehadzujú ako horúci zemiak. „Aj vďaka nám získali Košice titul a teraz na to paradoxne doplácame.“ Práve on musel odísť z Kulturparku, kde jeho občianske združenie počas súťaže o titul organizovalo kultúrne akcie.
Partnerské kluby Stanica v Žiline a A4 v Bratislave dostávajú od štátu ročne 70–tisíc eur. „My sme mali vlani 40–tisíc, rok predtým 50–tisíc, Kulturpark má 120–tisíc.“
Pred niekoľkými dňami, keď sa o grantoch rozhodovalo, mal z komisie informácie, že príspevok schválili. Nakoniec však nedostal ani euro.
„Nedostali sme ani to, čo schválila komisia, povedali nám, že máme grant prepísať na EHMK. Nevieme, čo s tým bud,e kedy a koľko.“ Pýta sa, prečo klub dopláca na to, že Košice budú mestom kultúry.
Krajcerov vstup do prideľovania peňazí pokladá za novinku. „Nie je to štandardné, predtým sa vždy rešpektovalo rozhodnutie komisie. Neviem, či je to legislatívne v poriadku. Niektoré projekty išli aj z nuly na 15–tisíc eur. Na úkor koho? Možno aj nás,“ dodáva Radkoff.
Beblavý: Protizákonné
Ministerstvo najskôr tvrdilo, že Krajcer dotácie neovplyvňoval. „Nezmenil rozhodnutie komisie ani v jednom prípade,“ odpovedala hovorkyňa Chudinová.
Po konfrontácii s vyjadreniami členov komisie už odpovedala, že ich návrhy posudzujú ešte šéfovia sekcií. Tí ministra upozornia, ak navrhovaná dotácia nie je v súlade „s prioritami štátnej kultúrnej politiky“.
Na delenie peňazí sa v interpelácii ministra pýta aj koaličný poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ). Poukazuje na novelu, ktorú prijala koalícia s cieľom stransparentniť systém dotácií.
„Úmysel bol, aby stanoviská komisií boli pre ministra záväzné,“ konštatoval Beblavý. Ak koná bez nich a vytvoril si vlastnú finančnú rezervu na projekty, je to podľa Beblavého protizákonné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári