Korzár logo Korzár Košice

Jeden sa vyhovára na sprchovanie, iní na priekupníkov a jehovistky

Ak bývate v Košiciach, ste práve na péenke, ale cez deň si zvyknente niekam odbehnúť, mali by ste sa mať pred ňou na pozore.

Takto obchádza Košice už 15 rokov.Takto obchádza Košice už 15 rokov.

Božena Valenčáková je zamestnancom košickej pobočky Sociálnej poisťovne, ktorej úlohou je preverovať, či ľudia, vypísaní ošetrujúcimi lekármi do domácej liečby, skutočne ležia doma v posteli a dodržiavajú ich pokyny. Za rok zvládne vyše dvetisíc kontrol.

Oficiálne sa pracovnej náplni B. Velenčákovej hovorí kontrola liečebného režimu dočasnej práceneschopnosti. Venuje sa jej 15 rokov a kontroly PN robí na plný pracovný úväzok. Zazvoniť pri dverách maróda preto môže kedykoľvek. Kontrolórov, ako B. Valenčáková, zamestnáva Sociálna poisťovňa preto, aby zabránila zneužívaniu účelu nemocenských dávok, ktoré vypláca práceneschopným. Ich účelom je dočasné zabezpečenie príjmu počas choroby. Súčasné trendy v tejto oblasti určuje hospodárska kríza. Popri tých, ktorým skutočne neslúži zdravie, sa stále viac ľudí uchyľuje k možnosti nahradiť si chýbajúci príjem takýmto spôsobom. Platí totiž, že čím väčšia nezamestnanosť, tým väčší počet práceneschopných. A čím nižší plat, tým dlhšia maródka.

Cieľom kontrol je odhaliť tých, ktorí poberajú nemocenské dávky, hoci ich zdravotný stav nie je nepriaznivý. „Ráno si pripravím podnety na podozrivé práceneschopnosti. V minulosti ich bolo najviac od posudkových lekárov, ktorí z ambulancií ošetrujúcich lekárov vyberali prípady s nadpriemerne dlhou dobou péenky. Teraz je viac podnetov od zamestnávateľov, ktorí zamestnancovi nahrádzajú príjem prvých desať dní práceneschopnosti, a tak im záleží na dodržiavaní liečebného režimu zamestnanca," približuje B. Valenčáková začiatok pracovného dňa.

Potvrdzuje, že práceneschopnosť sa využíva ako spôsob vyhnúť sa alebo aspoň oddialiť hroziacu výpoveď. Podľa Zákonníka práce ju zamestnanec nesmie dostať, keď je uznaný dočasne za práceneschopného. „Podnety od majiteľov firiem prichádzajú v prípadoch, že sa nedohodnú so zamestnancom na skončení pracovného pomeru, prípadne na vyčerpaní alebo preplatení zostávajúcej dovolenky. Nedávno ma kontaktoval zamestnávateľ, že videl svojho zamestnanca vo firemnom pracovnom odeve vykonávať práce pre inú firmu," hovorí kontrolórka.

Stále veľa podozrivých práceneschopností sa týka ľudí, ktorí poberajú nemocenské dávky z takzvanej ochrannej lehoty napriek tomu, že sa nedávno skrátila na sedem dní. Vzťahuje sa na poistenca, ktorý ochorel po strate zamestnania. Počas nej môže bývalý zamestnanec požiadať Sociálnu poisťovňu o nemocenské, ak ho ošetrujúci lekár uzná za práceneschopného. V ochrannej lehote dávku poberá od poisťovne od prvého dňa práceneschopnosti. „Tejto možnosti sa mnohí chytajú ako poslednej slamky. Niekedy mi ich je ľúto. Sú vypísaní za pár korún," vraví. Nemenej častým zneužívaním systému je aj poberanie péenky z platenia dobrovoľného nemocenského poistenia.

K takýmto podozrivým práceneschopnostiam si do denného programu pridá ďalšie, ktoré sa nachádzajú v rovnakej lokalite. V potvrdení o práceneschopnosti od lekára pacient uvádza trvalé bydlisko aj adresu, na ktorej sa bude počas choroby zdržiavať. A tu začínajú pre kontrolóra často problémy. „Niekedy podľa mňa zámerne uvádzajú chatové oblasti. K obľúbeným patria Heringeš, Bukovec či Sokoľ. Je tam ťažké nájsť nejakú adresu. Nie sú tam žiadne orientačné čísla, úzke cesty neprejazdné autom, pobehujúce psy."

Najčastejšie B. Valenčáková kontroluje práceneschopných na veľkých sídliskách ako Furča, KVP, Ťahanovce či Terasa. Cestuje MHD, služobné auto využíva len do odľahlejších mestských častí. Vraj jej tak odpadajú problémy s parkovaním a jednoduchšie je na sídlisku presúvať sa na malé vzdialenosti pešo. V kancelárii má aj aktuálnu mapu mesta, ulicu si v nej však potrebuje nájsť len zriedka. Pamätá si už, na ktorej strane ulice sú párne a na ktorej nepárne orientačné čísla, aj to, kde idú zaradom a kde nie. Aj keď aj v týchto veľkých mestských častiach je veľa zvončekov pri bráne aj bytov bez menoviek

Osobitnou kapitolou je Lunik IX. B. Valenčáková na rómske sídlisko nikdy necestuje sama. Vždy ide autom so šoférom. Okrem množstva obyvateľov, ktorí ju po vystúpení z auta obklopia, špiny, zápachu a nefungujúcich výťahov jej tu robí starosti orientácia. „Byty väčšinou nemajú žiadne označenie. Keď tam hľadám napríklad Horvátha alebo Gažíka, na Hrebendovej ich žije s takým priezviskom možno dvadsať. Ľudia z ulice mi radia, kam mám ísť, ale väčšinou ma pošlú za tým nesprávnym. A najzvláštnejšie na tom je, že tam chodím kontrolovať tých zopár z nich, ktorí majú prácu a snažia sa tak žiť normálne."

A čo nasleduje, ak zamestnanec Sociálnej poisťovne nájde adresu uvedenú v potvrdení o práceneschopnosti? Ak maród nie je doma, postup je jasný. Znamená to, že nedodržal čas vychádzok určený lekárom. Kontrolórka vypíše oznámenie o vykonaní kontroly s jej časom a osobnými údajmi práceneschopného. Lístok nechá v schránke aj s telefónnym číslom, na ktoré má volať. Ak nenájde ani schránku práceneschopného, oznámenie umiestni na viditeľné miesto vo vestibule. Keď ju potom maród kontaktuje, informuje ho, že do troch dní musí zdôvodniť svoju neprítomnosť.

Prax je taká, že ľudia väčšinou donesú doklad, že v čase kontroly zamestnancom Sociálnej poisťovne boli u ošetrujúceho alebo odborného lekára, či na rehabilitácii. Pre mnohých ide o veľa. Osobe na péenke pri porušení liečebného režimu Sociálna poisťovňa pozastaví vyplácanie nemocenskej dávky po dobu 30 dní alebo do ukončenia PN.

Ostatní používajú široký repertoár vysvetlení, ktoré sa často nedajú nazvať inak ako výhovorky. „Spal som a nepočul som klopanie ani zvonenie. Sprchoval som sa, bol som vo vani. Nestihol som otvoriť, videl som vás odchádzať, ale ponáhľali ste sa. Neotvoril som, lebo som vás považoval za priekupníčku, ktoré má stále otravujú. Myslel som si, že ste jehovistka," menuje najčastejšie "ospravedlnenia" B. Valenčáková. „Ja som však najradšej, keď sú všetci doma. Vtedy je pokoj," dodáva.

Aj keď sa nedodržanie životosprávy, ktorú nariadil práceneschopnému lekár, dodatočne nepreukáže, aj takáto kontrola má svoj význam. „Poistenec, ktorý v čase kontroly nebol doma, po nej väčšinou peénku ukončí a prestáva tak poberať nemocenské dávky. Má to svoj efekt, hoci nie je štatisticky zachytený," vysvetľuje kontrolórka.

K porušeniu liečebného režimu môže dôjsť, aj keď sa maród zdržiava na adrese, ktorú uviedol. Stáva sa to vtedy, ak ho kontrolór nachytá robiť veci, ktoré nemajú nič spoločné s liečbou. „Ide o evidentné prípady, keď má oblečený pracovný odev a napríklad maľuje steny. V Kavečanoch som na jar našla muža, ako v montérkach na dvore vozí fúrikom materiál. Porušenie liečebného režimu takýmito aktivitami sa ľahšie odhaľuje pri obyvateľoch rodinných domov. Čo robia v bytoch, nevidíme," povedala B. Valenčáková.

Kontrolovanému pacientovi sa vždy preukáže preukazom kontrolóra, do bytu vstupuje, len ak ju pozvú, čo sa väčšinou nestáva. Vypýta si potvrdenie o práceneschopnosti a na zadnú stranu vyznačí vykonanie kontroly. Poďakuje sa a odíde. Nie vždy to však prebieha takto jednoducho. „S úplným odmietnutím som sa za tie roky nestretla. Mnohí sú naopak radi, že k nim niekto prišiel. Potrebujú sa vyrozprávať. Stretávam veľa, najmä mladých ľudí, ktorí sú zatrpknutí na celý svet. Sťažujú sa na dobu, že im nedá zamestnanie podľa ich predstáv a dostatočný príjem. Niekedy strávim s jedným aj hodinu, výnimočné nie sú ani slzy. Často mám čo robiť, aby som ich upokojila," hovorí.

Byť denne takto „psychológom" aj pre 10 ľudí vyčerpáva a odoberá množstvo energie. Kontrolór Sociálnej poisťovne pracuje v neustálom napätí, lebo nikdy nevie, na akých ľudí narazí a s akými reakciami sa stretne. Napriek tomu Valenčáková nachádza na svojej práci aj pozitíva. „Kontakt s chorými ľuďmi to nie je úradnícka rutina, ale skôr sociálna práca, ktorú som študovala a mám k nej vzťah," vysvetľuje B. Valenčáková na záver, prečo na tomto mieste vydržala celých 15 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dočasná práceneschopnosť v Košiciach v roku 2010

Priemerná práceneschopnosť: 3,437 percenta
Výdavky na nemocenské: 14 796 eur
Priemerné trvanie jednej práceneschopnosti: 42,54 dní
Priemerná mesačná výška nemocenského na poberateľa: 232 eur
Počet kontrol dodržiavania liečebného režimu: 4 279
Prípady porušenia režimu a odobratie nemocenského: 9
Suma postihu z pozastavených dávok nemocenského: 735,21 eur
Počet pokút za porušenie povinností práceneschopného: 3

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 550
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 591
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 986
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 845
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 815
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 651
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 570
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 304
  1. Ivan Mlynár: Tamara Stohlová zistila, že chodiacu hromadu slaniny Rudolfa Huliaka v téme medvede, štrejchnul Alzheimer.
  2. Zuza Fialová: Cap záhradníkom: Prečo je kapitalizmus bezradný voči klimatickej kríze a čo sa s tým dá robiť
  3. Viera Gáliková: Spadla z oblakov - Majka išla na jadrový pohon
  4. Štefan Šturdzík: Pozor v zákulisí to bubloce !!!!!
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy
  6. Tomáš Dérer: Prečo treba predčasné voľby
  7. Blanka Ulaherová: Nie je cyprus ako Cyprus
  8. Ján Šeďo: Ako sa chopiť pohárika ste už ukázali, teraz chcete uchopiť aj moc ?
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 801
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 44 007
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 14 136
  4. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 768
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 643
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 561
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 231
  8. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 9 740
  1. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  2. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  3. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  4. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  5. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  6. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  7. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  8. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Mlynár: Tamara Stohlová zistila, že chodiacu hromadu slaniny Rudolfa Huliaka v téme medvede, štrejchnul Alzheimer.
  2. Zuza Fialová: Cap záhradníkom: Prečo je kapitalizmus bezradný voči klimatickej kríze a čo sa s tým dá robiť
  3. Viera Gáliková: Spadla z oblakov - Majka išla na jadrový pohon
  4. Štefan Šturdzík: Pozor v zákulisí to bubloce !!!!!
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy
  6. Tomáš Dérer: Prečo treba predčasné voľby
  7. Blanka Ulaherová: Nie je cyprus ako Cyprus
  8. Ján Šeďo: Ako sa chopiť pohárika ste už ukázali, teraz chcete uchopiť aj moc ?
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 801
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 44 007
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 14 136
  4. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 768
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 643
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 561
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 231
  8. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 9 740
  1. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  2. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  3. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  4. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  5. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  6. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  7. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  8. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu