Práve preto sme za vás zisťovali, či sa treba očkovať, aké lieky so sebou vziať i akú vodu piť.
Očkovanie cestovateľov pred odchodom do zahraničia je možné rozdeliť na povinné a odporúčané na základe zvýšeného rizika nákazy cestovateľa danou chorobou v oblasti pobytu. „K povinným patrí len očkovanie proti žltej zimnici," vysvetľuje MUDr. Oľga Mináriková, vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach. „Je vyžadované zdravotníckymi úradmi na základe medzinárodných predpisov s cieľom ochrany zdravia samotného cestovateľa aj domácej populácie navštevovanej krajiny pred závažným ochorením. Štyri až šesť týždňov pred cestou na exotickú dovolenku do krajín s výskytom nebezpečných ochorení by mali cestovatelia konzultovať cestu s odborníkmi (infektológ, epidemiológ), ktorí im zostavia vakcinačný plán. Viac druhov očkovaní prichádza do úvahy u dlhodobejších pobytov nad šesť mesiacov. Dostatočne vysoká hladina ochranných protilátok sa po podaní vakcíny vytvára 10 dní."
Údaje o vhodnom očkovaní majú aj cestovné kancelárie a je možné sa informovať aj na tel. č RUVZ KE 620 201 76, resp. 620 515 16 alebo osobne na Stredisku pre cudzokrajné choroby na Klinike infekčných a tropických ochorení, Rastislavova 43, UNLP. „Očkovanie proti žltej zimnici sa vykonáva výlučne v centrách certifikovaných SZO (BA, KE - Stredisko pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu, Rastislavova 43, UNLP), návštevu si treba dohodnúť telefonicky."
Povinnosť zaočkovať sa proti žltej zimnici je pri cestovaní to týchto krajín v Afrike: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Stredoafrická republika, Kongo, Pobrežie Slonoviny, Demokratická republika Kongo, Gabon, Ghana, Libéria, Mali, Mauritánia, Niger, Rwanda, Princov ostrov a Togo. Platí to aj pri cestovaní do Francúzskej Guyany v Južnej Amerike.
Ďalším ochorením, ktorému je možné predísť očkovaním, je hepatitída A. Najväčšie riziko nákazy hrozí turistom pri návšteve tropických a subtropických oblastí, vrátane krajín južnej Európy. „Pri dlhších pobytoch v zahraničí presahujúcich šesť mesiacov sa odporúča aj očkovanie proti hepatitíde B. Celosvetový výskyt má tetanus, preto každý pred cestou do zahraničia by si mal skontrolovať, kedy bol naposledy očkovaný. Posledné je účinné 10 až 15 rokov." V niektorých krajinách (subsaharské krajiny, časti Saudskej Arábie, niektoré oblasti Indie - Nepál, Pakistan) je vysoký výskyt meningokokovej meningitídy. Pri dovolenkových pobytoch v listnatých alebo zmiešaných lesoch je potrebne venovať tak, ako aj na Slovensku, dostatočnú pozornosť kliešťom. Je vhodné uvažovať aj o očkovaniach proti týmto chorobám.
Očkovací preukaz vám vystavia v cene do 5 eur. O niečo „mastnejšie" sú vakcíny. Proti žltej zimnici stojí okolo 25 eur. Proti hepatitíde A a B je cena približne 200 eur za trojicu vakcín, ktoré treba absolvovať. Za vakcíny proti pneumokokovým infekciám sa ceny pohybujú okolo 60 eur. Do Izraela vás pustia len s potvrdením o očkovaní proti meningokokom za 40 eur. Proti kliešťovej encefalitíde sú potrebné tri dávky vakcíny, jedna stojí okolo 18 eur. Niektoré poisťovne vakcíny čiastočne hradia. Všetky vyššie uvedené očkovania s výnimkou žltej zimnice vykoná príslušný obvodný lekár.
Okrem očkovania je dobré mať so sebou cestovnú lekárničku. Čo si do nej zabaliť? „Sterilné obväzy; leukoplast; dezinfekčný roztok alebo sprej - Septonex, Mesosept; lieky proti bolesti a zvýšenej teplote; lieky na uvoľnenie kŕčov - Algifen; pri uštipnutí hmyzom - Fenistil gél; pri alergii- Dithiaden; pri hnačkách a zažívacích problémoch - Endiaron, Endiform, Hylak, Smecta, živočíšne uhlie; pri zápche preháňadla - Guttalax; pri zápaloch kože – masť Framykoin; pri spálení pokožky - Calcium pantothenicum a samozrejme repelenty."
V neposlednom rade netreba zabúdať na dodržiavanie pitného režimu. Avšak aj tu pozor. „Vo väčšine krajín subtropického a tropického klimatického pásma sa neodporúča piť neupravenú vodu z vodovodu. Pite len prevarenú vodu. Pitie ovocných extraktov pripravených pouličnými predavačmi sa pri pochybnostiach o kvalite ovocia alebo hygiene ich prípravy neodporúča," dodáva O. Mináriková. V drinkoch dajte pozor na ľad z vody, ktorej pôvod nepoznáte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári