KOŠICE. V zozname Všeobecnej zdravotnej poisťovne o redukovaných oddeleniach figurujú dve košické nemocnice - štátna Univerzitná nemocnica L. Pasteura a 1. súkromná nemocnica Košice-Šaca.
V univerzitnej sa zníženie dotkne 216 postelí. Zlučovať sa budú interné, neurologické, oftalmologické, chirurgické, urologické, fyziatrické a kožné oddelenia či kliniky. Dôjde tiež k zjednoteniu príbuzných odborov ako gastroenterológia, endokrinológia a onkológia.
Kroky poisťovne by mali šetriť peniaze v zdravotníctve. Predpokladá, že rušením lôžok sa zníži zadlženie štátnych nemocníc, ktoré čaká transformácia na akciové spoločnosti. Pred tým však musia byť bez dlhov.
Obložnosť 70 percent
Riaditeľka univerzitnej nemocnice Iveta Marinová povedala, že sa pri návrhu na zníženie počtu lôžok podieľali. „Vychádzali sme z dlhodobého vývoja obsadenosti. Navrhli sme redukciu o 190 lôžok, čo predstavuje 14 percent. Zmysel tejto redukcie vidíme v zefektívnení prevádzky. Časť izieb zrekonštruujeme na nadštandardné, po ktorých je veľký dopyt zo strany pacientov. Pobyty na týchto izbách sú spoplatňované, takže náklady sa nám rýchlo vrátia.“
K ohrozeniu zdravotnej starostlivosti podľa Marinovej nemôže dôjsť, pretože dlhodobá obložnosť bola okolo 70 percent.
Vančík: Využívame jednodňovku
V Šaci nebude zazmluvnené očné oddelenie a oddelenie pracovného lekárstva a klinickej toxikológie. „Áno, dôjde u nás k redukcii lôžok na spomínaných oddeleniach. Kroky Všeobecnej zdravotnej poisťovne pre nás neznamenajú výraznú zmenu, pretože väčšina výkonov na týchto oddeleniach prebieha vo forme jednodňovej zdravotnej starostlivosti,“ povedal riaditeľ šačianskej nemocnice Juraj Vančík. Táto nemocnica nevytvára žiadne dlhy.
Uhliarik: Efektivita
Nerušíme nemocnice, ale zefektívňujeme oddelenia, bráni kroky poisťovne minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). „Rušia sa prázdne lôžka, ktoré nie sú obsadené. Ubudnú lôžka z oddelení a zlučovať sa budú tie, ktorých obložnosť je nízka. Dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov nebude ohrozená.“ Uhliarik ešte nemá v rukách čísla, koľko sa rušením nemocničných postelí ušetrí. Podľa neho to bude jasné, až keď sa zmeny po prvom júli udejú.
So znižovaním počtu lôžok ubudne aj personálu. „Predpokladáme rušenie pracovných miest. Pôjde o zamestnancov, ktorí sú už na dôchodku, so zmluvou na dobu určitú a THP pracovníkov. Zdravotníckeho personálu sa to dotkne len minimálne.“
Viac na prevádzku ako liečbu
Všeobecná zdravotná poisťovňa uvádza, že prevádzkové náklady na nemocnice tvoria v súčasnosti viac ako 70 percent z ich celkových nákladov a len necelých 30 percent predstavujú náklady na samotnú liečbu. „Ak sa tento pomer zmení, získa sa viac peňazí, ktoré budú môcť nemocnice využiť na liečbu pacientov,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.
Redukcia oddelení sa najviac dotkne krčných a očných oddelení. Podľa poisťovne viac ako 75 percent výkonov na týchto oddeleniach možno urobiť formou jednodňovej zdravotnej starostlivosti. „V takýchto prípadoch nemá lôžkové oddelenie ekonomické opodstatnenie a je zodpovednejšie presunúť financie tam, kde je možné liečiť pacienta efektívnejšie.“
Nadbytok
Podľa Správy o stave zdravotníctva z júna 2011 je na Slovensku nadbytok lôžok, na tisíc obyvateľov ich pripadá 6,6. Priemer v Európskej únii je 5,7 postelí na rovnaký počet obyvateľov.
Univerzitná nemocnica, Zlúči viaceré oddelenia. Ubudne jej vyše 200 lôžok. Ilustračné foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári