Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Onkologické ochorenie a súčasne tehotenstvo u šesťnásťročnej dievčiny. S týmto prípadom sa vysporiadali košickí lekári.
V marci prijali do Detskej fakultnej nemocnice pacientku s bolesťami brucha a ťažkou chudokrvnosťou.
Vstupné vyšetrenia ukázali, že je v 30. týždni tehotenstva a zároveň trpí zriedkavou a nebezpečnou formou akútnej myeloidnej leukémie. Toto ochorenie sa v mnohých prípadoch končí smrťou pacienta.
Časová tieseň
Zdravotný stav ťažko chorej dievčiny tehotenstvo komplikovalo. Objavilo sa krvácanie, mala poruchu zrážanlivosti krvi a vysoký tlak.
Ohrození boli obaja - mama i dieťa. Lekári preto okamžite nasadili potrebnú liečbu cytostatikami. Podľa riaditeľa nemocnice a prednostu Kliniky neonatológie Petra Krcha boli rozhodnutí v prvom rade zachrániť pacientku.
„Boli sme v časovej tiesni,“ vysvetľuje primár III. Kliniky pediatrickej anesteziológie a intenzívnej medicíny v detskej nemocnici Vladimír Filka. „Dôležité bolo správne načasovanie ukončenia gravidity vzhľadom na možné veľké straty krvi počas pôrodu pri zlých zrážacích parametroch krvi.“
Po vzájomnej dohode odborníkov a stabilizácii stavu podstúpila dievčina štyri dni od prijatia do nemocnice cisársky rez v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura.
Krátko po 12. hodine napoludnie sa narodil Samko s hmotnosťou 1 180 gramov. „Chlapček bol v obrovskom riziku. Zlyhávalo mu srdce, hrozilo krvácanie do mozgu,“ popisuje stav malého pacienta po pôrode Krcho.
Mamka sa stále lieči
Mamička sa v deň pôrodu opätovne podrobila onkologickej liečbe a dialýze, pretože jej začali zlyhávať obličky. V týchto dňoch sa stále lieči na oddelení detskej onkológie a hematológie.
„Pacientka sa má dobre. Je veselá, optimistická. Predpokladáme, že jej liečbu ukončíme v júli. Výsledky sú pozitívne, a preto veríme, že k nám bude onedlho chodiť len na ambulantné kontroly,“ hovorí detský onkológ Igor Jenčo.
Zatiaľ čo sa mamka lieči, na Samka dávajú pozor starí rodičia. Z nemocnice bol prepustený po takmer troch mesiacoch od narodenia.
„U dieťatka naďalej sledujeme jeho neurologický vývoj, ale nepredpokladáme trvalé zmeny,“ dodáva Krcho.
Ojedinelý prípad
Kombinácia zriedkavej formy rakoviny (na detskej onkológii sa vyskytne raz za 7 či 8 rokov), tehotenstva a mladého veku rodičky bola podľa lekárov ojedinelá.
Gravidita je častejšia u starších onkologických pacientok. Jenčo vysvetľuje, že lekárskych popisov podobných prípadov je minimum. „Na Slovensku taký zrejme nebol. Určite ho budeme publikovať v odbornej literatúre.“
Varovným signálom je, že sa častejšie rodia detičky s vrodenou leukémiou zdravým mamičkám. Za posledných 5 rokov evidujú v detskej nemocnici 4 takéto bábätká.
Tím odborníkov. Zachránili život mamke i dieťatku. Foto: judy
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári