Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 21. september, 2020 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
V CENTRE PRE LIEČBU DROGOVÝCH ZÁVISLOSTÍ SA ĽUDIA SNAŽIA ZBAVIŤ ALKOHOLU, DROG AJ HAZARDU

Alkoholička stratila dôveru syna, gambler prehral celý majetok

Dnešná doba ponúka širokú škálu závislostí od čohokoľvek. Azda najčastejšia je závislosť od alkoholu alebo drog. Umenie je však priznať si problém a snažiť sa s ním niečo urobiť. Tak ako to urobilo mnoho tých, ktorým pomáhajú v Centre pre liečbu drogových

B. Bodnár pri terapii s pacientmi.B. Bodnár pri terapii s pacientmi. (Zdroj: autorka)

závislostí (CPLDZ).

CPLDZ na Skladnej ulici vzniklo v roku 1997 a je jednou z inštitúcií, ktorá sa zaoberá liečbou závislostí. „Nielen od alkoholu, ale aj od ostatných psychoaktívnych látok, kde patria aj ilegálne drogy," hovorí Boris Bodnár, riaditeľ CPLDZ. „Či už je to marihuana, opiáty, alebo pervitín. Patrí tu aj zneužívanie niektorých liekov. Takisto liečime aj nelátkové závislosti, hlavne závislosť od patologického hráčstva. Liečime teda celé spektrum závislostí."

Zdravotná starostlivosť je dvojaká. Ústavná, alebo ambulantná. Hospitalizovaných pacientov je momentálne 30 a viac ako 90 % je so závislosťou od alkoholu. Väčšinu tvoria muži, tiež asi 90 %. Liečia pacientov od 18 rokov, horná hranica nie je určená. Najstarší má okolo 70 rokov, väčšina je vo veku okolo 30 - 40 rokov.

„Pacienti, ktorí sú hospitalizovaní, sú u nás šesť týždňov. Tých je veľmi málo," pokračuje MUDr. Bodnár. "Po ústavnej liečbe má nasledovať ambulantná forma liečby. V tej pacient dochádza za psychiatrom, má možnosť vyhľadať psychológa, absolvovať individuálnu psychoterapiu. Poskytujeme aj ďalšie skupinové terapie ako Klub abstinujúcich od alkoholu, Klub pre patologických hráčov a skupinu pre závislých od opiátov a rodinnú terapiu."

Princíp ústavnej liečby je založený na svetových štandardoch. „Je to režimová liečba. Znamená to, že pacienti sa učia dôslednosti a zodpovednosti v rámci režimu dňa. Od rozcvičky, základných hygienických aktivít, raňajok, cez všetky terapeutické aktivity, ktoré majú v priebehu dňa. Patria tam rôzne skupinové terapie, na ktoré sa musia načas dostaviť a splniť si svoje úlohy. Napríklad skupinová psychoterapia, muzikoterapia, biblioterapia, racionálna terapia, kde sú vzdelávaní o princípoch závislostí, ich príčinách, dôsledkoch vo vzťahových súvislostiach. Sami pre seba si pacienti pripravujú pravidelne kultúrne aktivity."

Okrem toho majú pacienti aj ďalšie povinnosti. Musia si napríklad písať denník, úvahy - či už je to z racionálnej terapie, alebo na tému týždňa, plus každý si pripraví životopis, ktorý prednesie skupine. „Denník však nie je iba preto, aby mal pacient čo robiť. Čítaním denníka vieme, ako a o čom pacient rozmýšľa, či rieši svoje problémy, alebo sa iba 'vezie' a nespolupracuje. Každý deň teda vieme, čo robil, a vieme ho aj touto formou ďalej usmerniť."

Keď niekto nastúpi na liečenie, môže byť v situácii, že stále užíva svoju drogu a prvé dni máva abstinenčné príznaky. "Sú iné pri alkohole a iné napríklad pri opiátoch. Za pomoci liečby ich pacienti vedia zvládnuť. Dostanú určitú dávku liekov, ktorá sa postupne znižuje, podľa ich aktuálneho klinického stavu a nakoniec ostáva pacient bez liekov úplne. Máme takých, ktorí sa u nás liečili a teraz úspešne abstinujú. Zároveň sú to však tí, ktorí sa po ústavnej liečbe ďalej pravidelne a dlhodobo doliečujú. Stáva sa, že niektorí jedinci nezvládnu svoje životné problémy a príde recidíva. V takom prípade je dôležité, aby vyhľadal pacient pomoc a začal sa znovu liečiť."

Skryť Vypnúť reklamu

Alkohol rozbil rodinu

„Volám sa Mária, mám 30 rokov a mám veľký problém so závislosťou od alkoholu," predstavila sa nám jedna z aktuálnych pacientiek CPLDZ. "Behom troch posledných rokov sa mi zrútil celý svet. Začalo to tým, že môj otec zomrel náhlou smrťou. V januári som sa rozviedla a deti boli prisúdené manželovi. V podstate som ostala sama a spadla som späť do alkoholu Hanbím sa za to, ale zároveň som na seba hrdá, že som sa odhodlala ísť na liečenie."

Mária mala 16 rokov, keď začala kvôli otcovej smrti piť. Náhle padol na schodoch a bol mŕtvy... "Bola som konzument a začala som byť malá rebelka. Všetko však bolo v norme. Neskôr som sa vydala a mala syna. V tom čase som už vôbec nepila. Neskôr som znovu otehotnela. S dcérkou mám veľký problém, o ktorom nechcem hovoriť a ktorý sa ťahá dodnes. To bolo pred tromi rokmi. Keď som prestala dojčiť, znovu som začala piť, lebo problémy kvôli dcérke trvali. Riešila som to alkoholom..."

Prišli ranné „absťáky", keď si musela ísť kúpiť alkohol, lebo nebola schopná ani umyť sa a vyčistiť si zuby. „Bola som 'skriňová alkoholička', čo znamená, že som pila iba doma, nie na verejnosti. Posledné mesiace boli hrozné. Bola som taká závislá, že už mi to ani nechutilo, ale musela som piť. Absolvovala som liečenie na Prednej hore, kde som bola tri mesiace a vrátila som sa pred rokom. Bolo to tam veľmi ťažké, hlavne prvý mesiac. Terapie mi však veľmi pomáhali. Manžel za mnou chodil a boli sme aj na rodinnej terapii. Po odchode som bola presvedčená, že nikdy viac nebudem piť. No zlyhala som..."

Zlyhala práve kvôli problémom s dcérkou a trápenie začala zapíjať alkoholom. A preto sa pred niekoľkými týždňami rozhodla pre ďalšie liečenie v CPLDZ. „Skupinky, ktoré tu máme, mi veľmi pomáhajú. Viem, že nemáme pred sebou čo skrývať, lebo všetci máme ten istý problém. Som tu štvrtý týždeň. Všetky terapie, denníky, úvahy, ktoré píšeme, mi pomohli k tomu, že si začínam uvedomovať, že alkohol nič v mojom živote nevyrieši. Že musím sama na sebe začať pracovať a riešiť to s čistou hlavou."

Rodina znáša takýto problém veľmi ťažko. „Dcérka je ešte malá, ona to nevníma, ale môj osemročný syn to nesie zle. Vždy, keď zbadal, že mám vypité, stránil sa ma a neprišiel ku mne. Vníma to aj teraz, lebo exmanžel mi niekedy donesie deti ukázať a môj syn nechce ku mne prísť. Asi som sa mu odcudzila a zlyhala ako matka. Má mobil, mohol by mi zavolať, ale neurobí to. Je to smutné, viem, že som urobila chybu. Snažím sa to napraviť a urobiť pre to všetko."

Máriini traja bratia o jej probléme vedia a veľmi sa jej snažia pomôcť. „Verím, že ich už nesklamem, že všetko budem riešiť inak, že sa postavím na nohy a všetko začnem riešiť od nuly. Nedá sa povedať, že by som mohla dosiahnuť úplnú abstinenciu, lebo to je nevyliečiteľná choroba. Ale budem sa snažiť abstinovať. A veľmi chcem. Lebo chcem získať svoje deti späť. Ich dôveru a hlavne lásku. Chcela by som odkázať aj mnohým ľuďom, ktorí sú závislí, aby si to priznali, kým nie je neskoro."

Skryť Vypnúť reklamu

Chcel skočiť z mosta

Denis má 52 rokov a je patologickým hráčom, ktorý sa lieči. „Začalo sa to nevinne v roku 2005," spomína ďalší nami oslovený klient CPLDZ. "Za malé peniaze som hral ruletu v kasíne. S víťazstvami rástla chuť, dal som 20 korún, vyhral som 40. Odišiel som, o nejaký čas som sa vrátil, dal som 50, vyhral som 100. Mal som to pod kontrolou. Vždy som si stanovil buď čas, ktorý tam budem, alebo sumu, ktorú stavím. Začal som však hrať častejšie a o väčšie sumy..."

Dopadlo to tak, že hrával pravidelne pol roka, každý deň a prehral asi 10-tisíc korún. „Po roku som chcel prestať a vyhľadal som odborníka. U psychiatra, tu v Košiciach, som sa liečil ambulantne rok a pol. Na sedenia so mnou chodila manželka. Veľmi mi pomáhala. Abstinoval som nasledujúce dva roky, vôbec som nemal žiadnu túžbu hrať. Je moja chyba, že som preto prestal chodiť na ambulantnú liečbu. Vydržal som ešte polrok a presne pred mesiacom prišiel zlom. Všetko, čo som vybudoval a našetril za 22 rokov pracovného života, som za jeden týždeň prehral. Všetko..."

Denis prestal premýšľať a jedna hra, o ktorej si myslel, že bude iba jediná a že dokáže po nej povedať NIE, zapríčinila, že utratil všetky úspory, ktoré za 22 rokov s rodinou šetrili. „Bolo to veľa peňazí, asi okolo 50-tisíc eur. Týždeň som nebol doma, z jedného kasína som šiel do druhého. Cez deň som hral na elektronickej rulete, v noci v kasíne. Nemal som nad sebou žiadnu kontrolu. Po týždni, keď som si uvedomil, čo sa stalo, začal som premýšľať nad samovraždou."

Vybral sa na Sorošku. „Chcel som vletieť autom pod kamión, ale potom som si to rozmyslel. Došlo mi, že by som druhému urobil zle. V kamióne by mohli byť ženy, deti, a samotný nevinný kamionista by zomrel. Chcel som teda plnou rýchlosťou naraziť do zvodidiel. Ale ako som stál a pozeral na to, vedel som, že aj keby som narazil v plnej rýchlosti, nemusel by som zomrieť, mohol by som sa iba ťažko zraniť..."

Vrátil sa teda späť do Košíc. Mal ešte posledných 500 eur, a tak sa rozhodol ísť hrať. „Prehral som ich a rozhodol som sa, že skočím z mosta do Hornádu. Čakal som do pol jednej do rána. Nebol tam nikto. Zastavil som auto a nechal som svetlo blikať, aby ho v tme každý videl a nenarazil. Aby sa nikomu nič nestalo. Stál som na moste a už sa chystal skočiť. Vtedy ma niekto chytil za golier a stiahol naspäť..."

Neznámy chcel zavolať políciu a záchranku. „Nesúhlasil som, no touto cestou by som sa mu chcel poďakovať. Nepoznám jeho meno, ani tvár, ale som mu veľmi vďačný, že ma zachránil. Keby nebol prišiel, skočím. Nasadol som do auta a odviezol sa na Bankov. Chodil som po lese až do rána a medzi stromami som rozmýšľal. Rozhodol som sa, že problémy, ktoré som narobil, musím riešiť."

Denis hneď ráno navštívil psychiatrickú ambulanciu a týždeň bol hospitalizovaný. „Potom som prišiel sem. Veľa som sa tu naučil a môj cieľ je doživotná abstinencia. Tu som v rukách odborníkov, chodím na terapie a snažím sa liečiť. Dúfam, že odtiaľto vyjdem s úplne čistou hlavou." Vďaka závislosti prišiel ešte o niečo. „Manželka za mnou chodí so synom, ale on vždy ostane vonku v aute. Nechce sa so mnou rozprávať. Ako to bude doma, to neviem povedať. Všetko, čo bolo, som zničil..."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Využívajte nonstop služby právnika s poistením právnej ochrany
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 3. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 7. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 8. Home (ale aj) Office
 9. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 10. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 1. Využívajte nonstop služby právnika s poistením právnej ochrany
 2. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 3. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 4. Poznanie
 5. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 7. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 8. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 9. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 10. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 33 718
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 31 332
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 21 291
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 13 828
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 11 868
 6. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 11 428
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 10 315
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 957
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 392
 10. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 173
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nový šéf nemocnice prijíma známych, píšu prezidentke zamestnanci

Obvinenia pribúdajú, Raši chce prieskum. UNLP: Anonymy neriešime.

Z košickej univerzitnej nemocnice sa opakovane ozývajú nespokojné hlasy.

Rodiny nechcú brať pozitívnych do domácej karantény

Len igelit aj nič. Lekári opisujú, ako izolujú podozrivých i nakazených.

Nemocnica Poprad.
Ilustračné foto.

Zamestnanec ministerstva sa oháňal nožmi. Musí sa liečiť

Súd uzavrel prípad útoku na košických policajtov.

Incident sa stal v týchto miestach. Hlavný aktér je na slobode, čaká ho liečenie.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 79 prípadov nákazy (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 6 677 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 39 obetí.

Ilustračná fotografia.

Čo vybral Kočner z trezoru? Polícia si dôležité video vypýtala neskoro

Kamerové záznamy z bánk sa automaticky ničia po 13 mesiacoch.

Známa snímka z bezpečnostnej kamery v Tatra banke z 27. februára 2018, deň po zverejnení informácií o vražde novinára Jána Kuciaka. Marian Kočner bol najprv v bezpečnostnej schránke, vzal z nej čosi malé a vzápätí vybral z vlastného účtu 50-tisíc eur.
Sam Bennett (vľavo) a Peter Sagan v závere 19. etapy na Tour de France 2020.
Cynická obluda

Boris Kollár radí s knihou

Absurdnejšia výhovorka, ako že sa Haščák a Kollár stretli pre knihu by už bolo len ak by sa stretli, aby robili jazykové korekcie.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop