„Cestovná kancelária (CK) zodpovedá objednávateľovi za porušenie záväzkov vyplývajúcich z uzatvorenej zmluvy bez ohľadu na to, či tieto záväzky má splniť CK, alebo iní dodávatelia služieb, ktoré sa vyskytujú v rámci (sú súčasťou) zájazdu," hovorí Danuša Krkošová, hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie. „Povinnosťou každej CK je zabezpečiť nepretržitú prítomnosť zodpovedného pracovníka povereného vybavovaním reklamácií. A to po celý čas zájazdu aj prepravy." Za nepretržitú prítomnosť sa považuje možnosť kontaktovať sa s poverenou osobou počas celého zájazdu.
„Svoje právo na odstránenie chybne poskytnutej služby uplatňuje klient bezodkladne u dodávateľa služby alebo u povereného zástupcu CK," informuje Ivan Schwarz, generálny sekretár Slovenskej asociácie cestovných kancelárií. „Ak nie je možné chybne poskytnutú službu odstrániť, urobí klient so zástupcom CK o reklamácii písomný záznam. Ak nie je možné urobiť záznam so zástupcom CK, je potrebné urobiť si na mieste vlastný písomný záznam, najlepšie s fotografiami, ktorý podpíšu ďalší aspoň dvaja svedkovia a potvrdí aj poskytovateľ služby, ktorá bola zahrnutá v zmluve o zájazde."
Reklamáciu si musí objednávateľ písomne uplatniť v CK do troch mesiacov od skončenia zájazdu. Odporúča sa uviesť požadovanú kompenzáciu. CK je povinná vybaviť reklamáciu do 30 dní. Ak klient nie je s vybavením spokojný, treba sa opätovne odvolať u CK. Pokiaľ ani potom nebude spokojný a bude presvedčený o oprávnenosti svojho nároku, ostáva mu možnosť riešiť záležitosť žalobou na súde. „Kto je presvedčený, že CK nepostupovala v súlade so zákonom a boli poškodené jeho spotrebiteľské práva, môže sa s podnetom obrátiť na príslušný krajský inšpektorát SOI," dodáva I. Schwarz.
Autor: mia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári