Ako huby po daždi každú sezónu "vykuknú" borci, ktorí sú schopní obsadiť popredné priečky na vrcholných podujatiach. Naposledy sme sa o tom presvedčili na majstrovstvách Európy mužov v Sofii. Tam sa predstavili klasickí kulturisti aj kulturisti a traja z našej výpravy sa domov vrátili s cennými kovmi. Potešiteľné je, že v úspešnom triu Havlík (zlato), Kuzder (prvé miesto), Maliňák (striebro) boli prví dvaja menovaní Košičania, hoci Havlík zastupuje Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica.
Štátny tréner Milan Čížek je šťastný chlap. Vo svojom materskom klube Veterinary BC Košice mu rukami prešiel dosiaľ rad skvelých protagonistov. Momentálne vedie z tých, čo boli v Bulharsku, Kuzdera a klasika Bellu. Známy odborník má nos na to, aby vedel vytiahnuť iba tých adeptov, ktorí majú šancu na popredné umiestnenie. "Riadime sa zásadou, že na Európu či svet cestujú len tí, ktorí sú v top forme a majú šancu minimálne na účasť vo finále. Pravdaže, nie každému to vyjde, ale zase môže - hlavne ak ide o mladého adepta - nazbierať skúsenosti. Prirodzene, poháre a medaily sú vítaným bonusom. Chlapci si ich zaslúžili aj tentoraz, lebo dokumentovali vyspelosť našej metodiky a tvrdej tréningovej záťaže," konštatoval Milan Čížek.
Ten sa spoliehal na lídrov - Havlíka a Maliňáka. Obaja si zastali svoje miesto. Pokiaľ ide o Havlíka, preňho to bol ďalší skvelý úspech v jeho kariére. Bol najskúsenejším a z toho ťažil. "Pišta išiel v stovke. Vlani na šampionáte starého kontinentu súťažil v deväťdesiatke vedno s Kuzderom a skončili na prvých dvoch priečkach. To, že teraz sa rozdelili, nebolo výsledkom nejakého taktizovania, lebo už pred časom bolo jasné, že Havlík pôjde o kategóriu vyššie. Laco Kuzder sa vytiahol, tentoraz sa predstavil tretí raz na majstrovstvách Európy a zakaždým sa zlepšuje. To, že vystúpil na najvyšší stupienok, je dôkazom jeho genetických predpokladov a talentu, ktorý zúročuje," dodal kormidelník a pripomenul, že sa nestratili ani ďalší košickí zástupcovia. Ján Soták z PR Body skončil vo svojej kategórii piaty, pričom musí zlepšiť svalstvo nôh a Peter Bella medzi klasikmi tentoraz dvere do finále neotvoril. " V juniorskej kategórii sa presadil, bol majstrom sveta, no medzi seniormi si zvyká na iné prostredie a kvalitu. Verím, že jeho čas ešte príde."
Nie je bez zaujímavosti, že slovenská ekipa predstavuje veľmoc v tomto športe. Preto si môžeme dovoliť i taký luxus, akým je rozdelenie účastníkov na dve partie. Jedna spravidla obsadzuje ME, ďalšia zase druhý vrchol sezóny v jeseni - MS. "Má to svoju logiku, lebo väčšinou sa chlapci hotujú na jedno špičkové zápolenie. Na pravidelných zrazoch a kontrolných výcvikových táboroch sledujeme to, ako sa pretekári pripravujú a či napredujú. Konzultujeme tréningové plány, náplň prípravy a zameriavame sa na odstraňovanie slabín. Na nominačných súťažiach potom určíme tých, ktorí majú momentálne najlepšiu fazónu," objasnil spôsob fungovania reprezentačného kolektívu Milan Čížek.
Bulharovi pomohol predseda vlády?
Slovenskí reprezentanti (medailovú šnúru ťahajú nepretržite od roku 2000) získali na ME v ére samostatnosti už 47 medailí. Pritom rad z nich ide na konto práve košických zástupcov. Štefan Havlík patrí vedno so Stredoslovákom Adamom Cibuľom medzi najúspešnejších jednotlivcov v počte získaných vavrínov. Prvý raz sa stal majstrom Európy v roku 2001, odvtedy to zopakoval ešte tri razy v individuálnej súťaži a k tomu treba prirátať aj zlato v pároch vedno s Purdjakovou. Stále bola jeho doménou hmotnostná kategória do 90 kilogramov. No postupne ako borci naberajú svalovú hmotu, stáva sa, že ich kategórie sú im už pritesné a preto "prestupujú" medzi ťažších. Nie je to jednoduché, lebo tam už vyniká viac mohutnosť i symetria.
Košický rodák Š. Havlík však tento prechod zvládol excelentne. Celkove je to jeho štvrtý titul z ME, prvý v stovke. "Veril som si, že to dokážem a moje odhodlanie bolo umocnené už počiatočným vystúpením. Akurát ma mrzelo, že som neobhájil z lanského roka aj primát v absolútke. No domáci organizátori to zinscenovali tak, aby sa šek na 25-tisíc eur ušiel Bulharovi. Prišiel predseda vlády a ako by to bolo, keby odmenu odovzdával nejakému cudzincovi," ironicky informoval o zákulisných ťahoch, ktoré sa nevyhýbajú ani tomuto športovému odvetviu, náš kulturista.
Inak, pre Š. Havlíka to bola druhá vrcholná súťaž do 1000 kilogramov (vlani bol na MS, kde skončil druhý). Na otázku, ktorý primát si najviac váži, odpovedal, že všetky sú rovnako hodnotné. "Najťažšie je vyhrať prvý raz a potom sa už dá rozbehnúť," usmial sa pretekár, ktorý vážil 94 kilogramov. Takže má ešte nejaké rezervy v naberaní svalovej hmoty. Nemyslí si však, že hmotnosť je rozhodujúca. "Prvoradá je pripravenosť, tvrdosť svalstva a jeho kvalita, vyrysovanosť. Pravdaže, tomuto odvetviu sa venujem už dlhý čas a tak viem, čo mi pomáha a posúva vpred. Tak sa aj činím v príprave."
V armádnom stredisku má vytvorené dobré podmienky, ale tie si treba zaslúžiť aj patričnými výsledkami. Keby nebol neustále v popredí, určite by v Dukle nezostal. "Necítim však preto nejaký tlak, snažím sa zakaždým obstáť bez ohľadu na to, či to odo mňa niekto čaká alebo nie," pripomenul sympatický borec, ktorý by rád v jeseni zavítal aj na svetový šampionát v Indii, kde už raz bol najlepší na svete. Nedalo nám, aby sme sa ho neopýtali aj na prípadný odchod k profesionálom. Lenže on sa na túto alternatívu pozerá triezvo. "Zatiaľ ma to až tak neláka, možno neskôr, keď už budem zvažovať koniec kariéry, sa na to ešte dám."
Š. Havlík vie, že pokiaľ by prešiel k profíkom, musel by mať oveľa viac sponzorov, aby to finančne stačil utiahnuť. Príprava, špeciálna a na peniaze náročná strava, nákup dovolených podporných prostriedkov, cestovanie do zámoria - to niečo stojí. Už teraz so štatútom amatéra pre takých chlapcov ako je Havlík či Kuzder niekoľko mesiacov driny pred šampionátmi vyjde na niekoľko desaťtisíc eur. Čím je kulturista ťažší, tým viac to pocíti peňaženka.
Všetko je v životospráve
Druhým zlatým Košičanom bol Ladislav Kuzder. Ide o zaujímavý príklad toho, že špeciálne v kulturistike nie je rozhodujúci dátum narodenia. Práve naopak, niekedy pribúdajúce krížiky na chrbte sú viac na osoh. Laco má 38 rokov a stále je lepší a lepší. Pritom formovaniu svojej postavy sa venuje naplno iba od roku 2007. Predsa však za relatívne krátky čas už tretí raz sa dostal na ME. Najprv bol ôsmy, vlani druhý a teraz vyhral deväťdesiatku. A nebolo to len preto, že Štefan Havlík pred podujatím predpovedal, že práve náš pretekár bude tiež prvý.
"Nestaral som sa o to, kto v akej forme prišiel a či pricestovali súperi, ktorí už na takejto akcii boli. Predpokladal som, že ak vyjde všetko a forma bude načasovaná správne, presadím sa. To, že som dostal suverénne najviac bodov, ma potešilo. Dokonca aj v absolútke ma niektorí rozhodcovia dali na prvé miesto. To si naozaj cením," pripomenul skromný L. Kuzder, ktorého vedie vo Veterinary BC Košice práve Milan Čížek, čo je preňho ohromná výhoda. Náš pretekár prevalcoval svojich súperov v objeme a vypracovanosti, separácii svalstva. Pravda, stále má pred sebou aj nové méty. Tento rok možno zažije až tri vrcholy, čo je už dosť výnimočné u špičkových kulturistov.
Po ME sa v jeseni chystá na prestížnu súťaž v Madride Arnold Classic a potom koketuje rovnako s myšlienkou, aby si vybojoval miestenku na MS. "Neobávam sa, že by som to nezvládol, ale nepozerám príliš dopredu, vždy iba na najbližšiu súťaž. Pokiaľ vyjde, zase budem mať motiváciu makať naplno ďalej," pripomenul premiant v kategórii do 90 kg, ktorý si tento pocit na ME vyskúšal prvý raz. Pokiaľ ide o jeho perspektívu, tá ukrýva netušené možnosti. Aj po štyridsiatke sa totiž vyznávači tejto aktivity vedia parádne "predať" a dosahovať špičkové výkony. "Všetko je o životospráve, nasadení, správnych tréningových postupoch. Nič pretekára nelimituje, iba jeho prístup," dodal L. Kuzder.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári