KOŠICE. Nedávno zreštaurované barokové dielo z 18. storočia bolo namaľované práve preto, aby zachovalo tradíciu o zázraku pre ďalšie pokolenia.
Spôsobil to nepozorný kňaz
Pápež Bonifác IX. vydal 1. marca 1402 bulu, ktorá spomína slávne a starobylé košické relikvie, ku ktorým sa konávali púte. V dolnej časti obrazu je starobylou nemčinou (asi z prelomu 15. a 16. storočia) zapísaná literárne krásna modlitba ku košickým relikviám Kristovej krvi. Uprostred obrazu je znázornený tradovaný pôvod ich vzniku.
„Počas slúženia svätej omše celebrujúci kňaz rozlial z nedbanlivosti po plátne konsekrované víno, čiže Kristovu krv,“ uvádza archivár Košickej arcidiecézy Peter Zubko.
„Vytvorila na korporáli obraz, ktorý pripomínal ukrižovaného Krista zo stromu života. Zo strany nepozorného kňaza to bolo veľké previnenie. Za bežných okolností by sa počkalo, kým oltár vyschne a poliate plachty by boli spálené. Kňaz sa musel za svoju neporiadnosť kajať.“
Cieľ pútnikov - Kristova krv
Neobvyklú udalosť nebolo možné vysvetliť prirodzeným spôsobom, bola interpretovaná ako zázrak a Kristova krv sa stala cieľom putovania veriacich.
„Bula svedčí o význame Košíc, košického chrámu. Možno ich prirovnať k iným známym pútnickým miestam v stredovekej Európe (Rím, Aachen, Kolín, Mainz, Compostella, Bat, Darnov, Veľký Varaždín). Množstvo zázrakov v Košiciach sa spomína k roku 1494.“
Púť bola v stredoveku i neskôr rituálom, ktorým si pútnici vyprosovali odpustenie hriechov a trestov za ne. Dôležitou chvíľou bol okamih dotknutia relikvií alebo aspoň oltára, kde boli uložené.
Oslava sviatku Božieho tela sa začne v nedeľu o 15.00 hod. v jezuitskom Kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho na Komenského 14. Svätú omšu bude celebrovať košický arcibiskup Mons. Bernard Bober. Po štyroch zastávkach v meste ukončia procesiu v Dóme sv. Alžbety.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári