KOŠICE. Súčasnému vedeniu Košíc sa minulý týždeň podarilo presadiť nový organizačný poriadok, ktorý začlenil Útvar hlavného architekta a Archív mesta Košice priamo pod magistrát ako samostatné referáty.
Útvar hlavného architekta Košíc tak po viac ako štyroch desaťročiach relatívne samostatnej existencie stratil nezávislosť.
V praxi to znamená, že hlavný architekt so svojím tímom odborníkov prestáva byť partnerom primátora a stáva sa úradníkom podriadeným riaditeľovi magistrátu.
Rovnaký osud stihol aj Archív mesta Košice, ktorý relatívne nezávisle fungoval od polovice 16. storočia.
Veľké upratovanie
Zmeny v štatúte si podľa primátora Richarda Rašiho (Smer) vyžiadali okrem iného rozpory s organizačným poriadkom.
„Najprv ste urobili personálne a organizačné zmeny, ktoré neboli v súlade s doteraz platným zákonom, teraz ho idete meniť. Je to nehorázne,“ komentoval návrh poslanec Alfonz Halenár (nezávislý).
Navrhované zmeny ostro kritizovali pravicoví poslanci. Podľa krajského šéfa KDH Jána Deča je to len ďalším prejavom arogancie moci voči občanom mesta a odbornej verejnosti.
„Degradácia útvarov, ktoré desaťročia či storočia fungovali nezávisle, na referáty, poníženie hlavného architekta a riaditeľa archívu na poslušných úradníčkov, má jasný cieľ: Zlikvidovať odbornú oponentúru a získať čo najväčší vplyv pri presadzovaní vlastných záujmov.“
Rovnako vníma opozícia v mestskom zastupiteľstve aj celoplošné odvolanie vedúcich oddelení na magistráte či riaditeľov mestských podnikov a dosadenie „vlastných ľudí“ aj bez odborných predpokladov.
Hlboký omyl
Odborníci z oblasti architektúry a urbanizmu považujú rozhodnutie zastupiteľstva za krok späť pri rozvoji mesta.
„Útvar hlavného architekta bol v minulosti silným partnerom vedenia mesta. Akonáhle sa dostane do područia, jeho pozícia už nezodpovedá kľúčovej úlohe pri rozvoji Košíc. Mám obavy, že v architektúre a urbanizácii mesta zavládne živelnosť, ktorá spôsobí nezvratné škody,“ uviedol architekt Pavol Merjavý, nositeľ Ceny Dušana Jurkoviča.
„Je to hlboký omyl,“ hovorí hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta. Košický Útvar hlavného architekta bol podľa neho vzorom pre iné mestá: „Pripadá mi to, ako keby zdravého, dospelého jedinca zbavili svojprávnosti.“
Zlý signál, vravia architekti
Zmenu postavenia útvaru hlavného architekta v Košiciach považuje za zlý signál aj pre ďalšie slovenské mestá predseda Slovenskej komory architektov Juraj Šujan.
Ako povedal, výsledky jeho doterajšej práce sú evidentné. Útvar má okrem iného mimoriadnu zásluhu aj na tom, že v Košiciach, na rozdiel od iných slovenských miest, sa zachovala veľká časť historického jadra a má najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku:
„Slovenská komora architektov považuje za dôležité, aby rozvoj územia a stavebné aktivity v ňom usmerňovali nezávislé odborné útvary, riadené renomovanými odborníkmi v oblasti architektúry a urbanizmu. Snažíme sa o tom presvedčiť aj primátorov miest pri osobných stretnutiach, k tomuto smerujú aj príslušné legislatívne kroky predstavenstva.“
Valné zhromaždenie Slovenskej komory architektov vyzvalo minulý mesiac po schválení novej organizačnej štruktúry košického primátora Richarda Rašiho, aby obnovil nezávislý útvar a vymenoval hlavného architekta mesta na základe výberového konania za účasti miestnej architektonickej komunity a ďalších odborníkov z oblasti architektúry a urbanizmu.
Primátor na výzvu zatiaľ nereagoval.
Základný dokument je zdrapom papiera
Po schválení zmien štatútu mesta vznikla medzi poslancami polemika, či je uznesenie vôbec platné, keď o ňom rozhodla nadpolovičná a nie trojpätinová väčšina hlasov prítomných poslancov.
Opozícia si myslí, že o štatúte, ktorý je základným dokumentom mesta, by mala rozhodnúť kvalifikovaná väčšina.
„Zákon nevyžaduje trojpätinovú väčšinu poslancov na schválenie zmeny v Štatúte mesta Košice. Uznesenie je teda platné, na jeho podpísanie má primátor desať dní,“ reagovala hovorkyňa mesta Martina Viktorínová.
Podľa Zákona o obecnom zriadení obecné zastupiteľstvo je uznášaniaschopné pri účasti viac ako polovice poslancov. Na schválenie uznesenia stačí, keď ho odsúhlasí nadpolovičná väčšina prítomných. V Košiciach teda teoreticky by mohli schváliť zmeny v štatúte trinásti z päťdesiatich poslancov. Trojpätinová väčšina je potrebná len na schválenie všeobecne záväzného nariadenia.
„Stačilo, aby vedenie mesta predložilo návrh vo forme nariadenia,“ konštatoval bývalý splnomocnenec vlády pre verejnú správu, v súčasnosti šéf úradu vlády Viktor Nižňanský.
Podľa Nižňanského právomoci a pozíciu útvarov hlavného architekta, o ktorých v súčasnosti rozhpdujú samosprávy, by mala výrazne posilniť veľká novela stavebného zákona, ktorú pripravuje ministerstvo výstavby.
Bývalý primátor Košíc, v súčasnosti starosta mestskej časti Košice – Západ Rudolf Bauer prirovnal štatút mesta k ústava štátu.
„Je to nesmierne dôležitý dokument. Preto by o ňom mala rozhodovať trojpätinová väčšina. Vyžadovalo by si to však zmenu v zákone.“
(sen)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári