Známy košický podnikateľ a spolumajiteľ hotela DoubleTree by Hilton Július Rezeš rozširuje svoje podnikateľské aktivity aj do sektoru výroby tepla a elektrickej energie. Spolu so svojimi spoločníkmi z nemecko-slovenskej investičnej skupiny Energy Gas chcú v areáli bývalej magnezitky na vlastných pozemkoch postaviť elektráreň za 66 miliónov eur.
KOŠICE. Ekologickým systémom kogenerácie plánuje investičná skupina Energy Gas vyrábať z bioplynu a zemného plynu popri produkcii elektriny i teplo.
Projekt, ktorý začal vznikať už v roku 2008, má do Košíc priniesť okrem 400 dočasných pracovných miest pri výstavbe aj 30 nových miest po jej spustení.
„V prvom rade chceme využiť služby miestnych firiem z Košíc a okolia. Mesto i jeho okolie ponúka dostatok kvalitných pracovníkov, chceme dať prácu ľudom z regiónu,“ skonštatoval zástupca slovenskej časti akcionárov spoločnosti Energy Gas Július Rezeš.
Zrevitalizujú ekologicky narušené územie
Elektráreň bude stáť v areáli bývalej Magnezitky, ktorý už dlhé roky kazí dojem pri vstupe do mesta. Realizáciou projektu sa vytvorí v meste silný potenciál na začatie konkrétnej revitalizácie územia, ktoré je dlhodobo nevyužívané a ekologicky narušené. V areáli sú rozvaliny starého závodu magnezitky ešte z éry socializmu.
V uvedenej lokalite sa už aj v spolupráci s mestskými časťami Ťahanovce obec a Sídlisko Ťahanovce uskutočnili geologicko-prieskumné práce. Elektráreň vytvorí aj potenciál pre rozšírenie oddychovej zóny na Aničke aj za ľavý breh Hornádu, tak ako bolo uvažované v rozvojových koncepciách mesta.
„Ľudia sa naozaj nemusia báť, že pôjde o klasickú škaredú a dymiacu elektráreň. Projekt bude spĺňať najvyššie nároky jednak z ekologickej, tak i z bezpečnostnej či vizuálnej stránky. Inšpiráciou nám je projekt z viedenskej mestskej časti Spittelau,“ povedal nám J. Rezeš.
Navrhované riešenie podľa neho zabezpečí úplné pokrytie potreby tepelného príkonu výstavby v priemyselnom areáli a najmä pripravovanej novej bytovej výstavby na Sídlisku Ťahanovce.
„Dúfame, že projekt prinesie pozitívne efekty a lokalita bude slúžiť Košičanom a stane sa pre nich atraktívnym miestom,“ doplnil jeho slová starosta mestskej časti Ťahanovce Ján Nigut (KDH).
V elektrárni sa majú vzdelávať aj študenti TU
Nový kogeneračný zdroj s plánovanou výrobnou kapacitou 38,7 megawattov elektrického výkonu už dostal osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky Slovenskej republiky, rovnako je v súlade s energetickou koncepciou mesta Košice.
Kogeneračné riešenie, na ktorom je tento projekt postavený, získalo v Nemecku ocenenie za inovatívny technologický počin v energetike. Táto skutočnosť bude výhodou i pre prepojenie súkromnej sféry a vedy v meste, keďže priamo v priestoroch elektrárne investor zriadi výskumno-technologické pracovisko na praktické vzdelávanie študentov košickej Technickej univerzity.
Dokončenie stavebných prác sa očakáva v roku 2013, skúšobná prevádzka bude spustená v rokoch 2013 až 2014.
Magnezitka zmení podobu. Takto by tam mohla vyzerať nová elektráreň. Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári