KOŠICE. Dokončenie stavebných prác očakáva Július Rezeš v roku 2013. Mesto ako stavebný úrad však doteraz neeviduje žiadnu žiadosť na predmetnú investíciu pre investora Energy Gas v magnezitke.
„Stavebný úrad teda nevydal územné rozhodnutie ani stavebné povolenie na predmetnú stavbu,“ informovala hovorkyňa košického magistrátu Martina Viktorínová.
Zámer odsúhlasilo Ministerstvo hospodárstva SR.
Občianske vybavenie
S areálom magnezitky sa dlhodobo počítalo ako s obchodnou zónou. Pred dvoma rokmi sa areál skloňoval v súvislosti s príchodom švédskeho nábytkárskeho giganta Ikea. Rovnako neúspešne skončila aj revitalizácia magnezitky, ktorá bola jedna z priorít bývalého vedenia mesta.
Podľa platného územného plánu sa zámer na stavbu elektrárne nachádza na polyfunkčných plochách mestského a nadmestského občianskeho vybavenia a zariadení výroby, skladov a stavebnej výroby.
To znamená, že prípadné výrobné funkcie tu nesmú obmedzovať využitie okolitých pozemkov pre občiansku vybavenosť.
„Musia byť primerane ekologické. Zámer výstavby elektrárne v tejto lokalite bol známy už v čase riešenia Zmien a doplnkov územného plánu v lokalite Magnezitárska, ktoré sa robili z dôvodu možnosti premeny tejto oblasti na obchodno-administratívne centrum. Rátalo sa s ním, preto bola v tejto lokalite ponechaná možnosť polyfunkčného využitia,“ vysvetľuje Viktorínová.
Obchodno–spoločenské centrum
Vedenie mesta vidí v podnikateľskom zámere výhody. „Z urbanistického hľadiska za výhodu považujeme diverzifikáciu zdrojov elektriny a tepla, daná lokalita je blízko veľkého existujúceho spotrebiteľa tepla aj elektriny - Sídliska Ťahanovce a je aj blízko veľkého plánovaného spotrebiteľa elektriny a tepla - obchodno-administratívneho centra,“ hovorí Viktorínová.
Stavba je podľa nej v súlade s koncepciou mesta v oblasti tepelnej energetiky.
„Navrhovaná výstavba nesmie z urbanistického hľadiska negatívne ovplyvniť zámery možného obchodno–administratívneho využitia, čo bude musieť projektant v priebehu územného a stavebného konania preukázať a definovať,“ tvrdí Viktorínová.
V minulosti sa však hovorilo o tom, že územie okolo rieky bude slúžiť rekreácii a športu. Pred rokom bývalý hlavný architekt Martin Drahovský hovoril o zelenom koridore a myšlienke ekologizovať široký pás pozdĺž Hornádu.
Na otázku, či do tejto idey zapadá koncepcie elektráreň, radnica odpovedá: „V rámci povoľovacieho konania bude musieť byť preukázané, že umiestnenie elektrárne negatívne neovplyvní plánované využitie okolitých pozemkov v zmysle územného plánu.“
Vedľa Aničky
Na západ od rieky Hornád je priestor vymedzený pre rekreáciu a šport, bývanie a občiansku vybavenosť. Územie medzi riekou a železnicou takisto ostáva naďalej funkčne zadefinované pre športové plochy. Lokalita navrhovanej elektrárne je navrhnutá na východnú časť od železničnej trate, ktorá je prevažne vymedzená pre občiansku vybavenosť, prípadnú ľahkú neškodnú výrobu.
Podľa radnice je v poriadku, že elektráreň má byť postavená v bezprostrednej blízkosti najväčšej rekreačnej zóny.
„Umiestnenie, charakter stavby a forma prevádzkovania elektrárne neohrozí kvalitu prostredia rekreačnej zóny, inak nebude môcť byť povolená. Podľa predbežných posudkov navrhovaná elektráreň nebude mať nepriaznivý vplyv na životné prostredie, čo však ešte bude musieť byť podrobne preukázané v priebehu povoľovacieho procesu,“ dodala Viktorínová.
Zámer postaviť v areáli magnezitky elektráreň obyvateľov prekvapil.
„Presťahovali sme sa na Mier koncom roka. Veľkou devízou bola práve Anička, keďže si k Hornádu chodím zabehať a prechádzať sa so psom. Neviem si tam predstaviť elektráreň, je to veľmi zlý nápad. Rozhodne tu nepatrí.“
Drahovský: Minimálny vplyv
Bývalý šéfarchitekt Marin Drahovský hovorí, že ide o dlhodobo plánovanú akciu.
„Pri zmene územného plánu v tejto lokalite zo zóny priemyselnej na polyfunkčnú a v severnej časti aj s možnosťou priemyslu hralo dôležitú úlohu aj zabezpečenie energetickej potreby Sídliska Ťahanovce.“ Podľa neho by samotná prevádzka nemala výrazne negatívne ovplyvňovať svoje okolie.
Hovorí, že by mal byť dosiahnutý konsenzus aj s obyvateľmi danej lokality.
Podľa neho by esteticky kvalitné architektonické riešenie mohlo priniesť do Košíc novú priemyselnú architektúru. V blízkosti rekreačnej zóny problém nevidí.
„Táto zóna - v súčasnosti dosť nevzhľadne vyzerajúci brownfield – potrebuje svoju náplň, a v priestore ľavého brehu Hornádu a až za traťou je pôsobenie na rekreačnú zónu Anička minimálne.“
Kvôli Hornádu a trati by nemala byť podľa neho z areálu výrazné vnímaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári