S výstavbou elektrárne v areáli bývalej magnezitky súhlasí starosta Ťahanoviec Ján Nigut (KDH), zámer odobrilo miestne zastupiteľstvo, ľudia tiež nie sú proti.
KOŠICE. Podľa Niguta vznikla táto iniciatíva pred niekoľkými rokmi. Ľudí informovali a nezaznamenali žiadne negatívne stanoviská.
„Informovali sme občanov v našom časopise aj na zastupiteľstve, ktoré zámer nakoniec schválilo. Niektorí sa dokonca už pýtajú, kedy bude elektráreň stáť. Záporné stanoviská sme nezaznamenali,“ vysvetľuje starosta. „Má ísť o ekologickú záležitosť, nevidím dôvod, že by to bolo niečo riskantné a pre ľudí nebezpečné.“
Odpadovým teplom chcú vyhrievať bazény
Na otázku či elektráreň neohrozí blízku rekreačnú zónu, odvetil, že nie.
„Zóna na oodych má vyrásť na Aničke. Elektráreň bude stáť v bývalej priemyselnej časti. Určite to nenaruší symbiózu, práve naopak... Odpadové teplo z elektrárne by sa malo využiť na ekologické účely, ako výhrev plánovaných bazénov na Aničke, prípadne prevádzku ľadovej plochy, ktorú plánujeme vybudovať.“
Zaujímalo nás, či im nevadí, že lektráreň vyrastie blízko rodinných domov.
„Bude v priestoroch magnezitky. Má byť alternatívou pre vykurovanie panelových a rodinných domov. Zvlášť pre rodinné domy tu bude možnosť napojenia na centrálne vykurovanie. Počítame s tým, že vyriešime vykurovanie a teplú vodu pre základnú školu a miestny úrad. Pri klasických výpadkoch centrálneho zásobovania elektrinou to bude alternatíva na zásobovanie siete.“ Podľa Niguta elektráreň nebude mať žiaden vplyv na vybudovanie rekreačnej zóny. „Radi by sme využili potenciál elektrárne, aby sme mohli začať rozvoj rekreácie na Aničke.“
Obyvateľka: Bude lacnejšie teplo
Na názor ohľadne elektrárne sme sa opýtali aj obyvateľky Ťahanoviec Márie Čuchtovej. Tá nie je proti:
„Keď budú mať Ťahanovce vlastný zdroj elektriny, možno to bude pre nás výhodnejšie. Samotnej elektrárne sa nebojím, podobne tak znečistenia. Myslím, že dnes sú také prísne kritériá, že by nám to škodiť nemalo. Dúfame, že bude aj lepšia cena, čo by iste ľuďom pomohlo. Magnezitka tu roky špatila, keď som chodila do školy, na dvore na nás padal popolček, a to myslím, že už nehrozí. Aspoň sa zmení aj príjazd do obce, ktorý ruiny magnezitky špatia.“
Chceme to využiť. Odpadové teplo využijeme na kúrenie v škole a na úrade. Foto: Veronika Janušková
Greenpeace: Obyvatelia by mali vysloviť názor
Podľa medzinárodnej neziskovej organizácie na ochranu životného prostredia Greenpeace vo všeobecnosti platí, že každý zdroj výroby energie treba zodpovedne posudzovať jednotlivo.
„Treba posúdiť všetky možné negatívne vplyvy na životné prostredie, pretože zlá technológia na zlom mieste, či už ide o obnoviteľné zdroje energie, alebo paroplynové elektrárne, môže predstavovať riziko. Ak sa tento plán nachádza v štádiu posudzovania vplyvov na životnéprostredie (EIA), odporúčam získať všetky potrebné informácie. Túto možnosť by mali využiť aj občania, ktorých sa tento zámer dotýka, pretože je príležitosťou na vyslovenie názoru a ovplyvnenie samotného projektu,“ vyjadrila sa koordinátorka klimatickej a energetickej kampane Andrea Zlatňanská.
jog
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári