KOŠICE. Príležitosti a problémy sú sprievodnými javmi všetkých miest kultúry. Ide o to využiť šancu a prílev investícii. To sú slová Olivera Scheytta, ktorý vlani šéfoval mestu kultúry v nemeckom Essene.
Už v roku 2009 sa tím Ruhr 2010 a nezisková organizácia Košice 2013 dohodli na spolupráci.
„Ruhr 2010 ukázal potenciál priemyselnej krajiny, ktorá sa prostredníctvom kultúry mení na novodobé európske kultúrne centrum, a to je aj šanca Košíc,“ myslí si Scheytt.
Zdôrazňuje, že predpokladom úspechu je viac faktorov: Projekt musí byť verejný, musí zapojiť obyvateľov mesta, musia sa s ním zžiť umelci a dôležitá je modernizácia infraštruktúry.
Silný tím
„Už 18 mesiacov pred začatím projektu sme riešili otázku, ako komunikovať program,“ povedal Scheytt. V Košiciach sa 18 mesiacov pred začatím vymenilo personálne vedenie.
„Je to veľmi zložitá situácia, ale poznám časový harmonogram a videl som rozpracované projekty, ktoré budú pokračovať. Predpokladám, že zodpovední v súčasnosti budú naďalej rozvíjať myšlienky víťazného projektu.“
Dodal, že existuje štatistika, podľa ktorej menej ako 50 percent ľudí zapojených do projektov mesta kultúry od začiatku ostáva v tíme až do konca.
Košické dianie, ktorého súčasťou sú v posledných dňoch aj protesty časti umelcov a obvinenia z netransparentnosti a politizácie nechcel nekomentovať.
„Problémy nastávajú, ak má jednotlivec priveľa na pleciach, potrebuje mať okolo seba silný tím. My sme mali štyroch umeleckých riaditeľov pre jednotlivé umenia a dvoch generálnych manažérov. Európu bude zaujímať výsledok, nie súčasné personálne problémy.“
Autor: jog
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári