KOŠICE. Strach z reakcie rodičov pri pohľade na vysvedčenie býva u žiakov silný. Na Linke detskej dôvery sa „známkové hovory“ začínajú množiť v máji. Od otázok - ako si zlepšiť známky - prechádzajú v júni pri ich uzatváraní na otázky, ako koncoročné výsledky oznámiť doma.
„Obávajú sa, ako na zlú známku zareagujú rodičia, ako im to povedať, aby neboli potrestaní. Málokedy udávajú, že im hrozí fyzický trest. Skôr sú to obavy z psychických trestov v podobe rôznych zákazov,“ vysvetľuje detská psychologička a vedúca Linky Dana Lovašová.
Povedať skôr
Podľa nej je dôležité, aby deti povedali o koncoročných známkach rodičom dopredu. „Nemali by čakať do poslednej chvíle a potom ich nepríjemne prekvapiť. Ak rodič vidí výsledky dieťaťa po prvý raz na vysvedčení, emócie vybuchnú naplno bez kontroly. Takže je lepšie ich na to pripraviť a rodič sa so známkou postupne vyrovná.“
Rodičia zabúdajú, že platí staré známe pravidlo, že známky sú výsledkom spoločnej práce ich a detí, myslí si odborníčka. „Mali by nazrieť do vlastných radov. Pýtať sa samých seba, koľko času venovali príprave dieťaťa do školy. Ako dieťaťu pomohli, aby tú lepšiu známku dosiahlo. Vysvedčenie je vysvedčením aj pre nich. Je vizitkou ich rodičovstva.“
Tresty nič nezmenia
Ak zlá známka na konci roka vyskočí, treba prehodnotiť všetky aspekty, ktoré za ňou stoja. Dospeláci majú často nereálne očakávania. „Do detí premietajú vlastné ambície. Treba porozmýšľať, aké možnosti na učenie dieťa malo, či nebolo často choré, nemalo príliš veľa krúžkov a tie išli na úkor učenia, alebo koľko času mu rodičia venovali.“ Prekvapenie z vysvedčenia sa nemusí konať, ak bude rodič pravidelne sledovať výsledky dieťaťa počas celého školského roka.
Trestať dieťa za známky podľa Lovašovej nevedie k žiadnemu výsledku. „Fyzické tresty, zákazy chodiť von alebo učenie počas prázdnin nie sú namieste. Prázdniny sú na to, aby si dieťa oddýchlo, zregenerovalo. Nehľadiac na školské výsledky by rodičia mali zabezpečiť zmenu prostredia, ako je pobyt u starých rodičov, dovolenka či detský tábor. Umožniť im stretávanie s rovesníkmi.“ S učením na reparát by dieťa malo začať v auguste.
Desatoro o vysvedčení
Deti:
- Upozorni rodičov dopredu, aké bude vysvedčenie.
- Vyjadri, že ťa mrzí, že sa ti nepodarilo opraviť si známku.
- Upozorni rodičov na dobré známky na vysvedčení.
- Naplánuj si, čo urobíš, aby boli tvoje známky v budúcom školskom roku lepšie
- Ak máš obavy v deň vysvedčenia ísť domov, porozprávaj o tom niekomu, komu dôveruješ.
Rodičia:
- Zvážte, či nechcete od dieťaťa príliš veľa. Dieťa, na ktoré rodičia kladú privysoké nároky, si neverí, je frustrované a nešťastné.
- Oceňujte snahu dieťaťa, nie výsledok.
- Oceňte a pochváľte to, čo je na vysvedčení dobré.
- Vysvedčenie je tiež hodnotením prístupu a záujmu rodičov o školské výsledky dieťaťa. Zamyslite sa, čo ste v tomto smere urobili a čo by ste mohli v budúcom školskom roku zlepšiť.
- Bitkou či iným trestom vysvedčenie nezmeníte! Láskou, pomocou a záujmom áno!
zdroj: Linka detskej dôvery
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári