KOŠICE. Zamestnať sa vo veku nad 40 rokov môže byť problém. Dokazujú to údaje z Úradu práce, sociálných vecí a rodiny v Košiciach. Vyše 40 percent nezamestnaných presahuje práve túto vekovú hranicu.
„V evidencii úradu je 40- a viacročných vyše 10–tisíc, z celkového počtu takmer 24–tisíc záujemcov o prácu,“ povedal hovorca Igor Jakeš.
Mladí a flexibilní Prieskum internetového portálu Profesia.sk pre denník Korzár ukázal, že v Košickom kraji firmy majú najväčší záujem o mužov vo veku 25 až 34 rokov.
„Znamená to, že hľadajú mladých, flexibilných mužov, ktorí sú ochotní venovať práci svoj voľný čas. Po dosiahnutí 34. roku už nie sú natoľko atraktívni a firmy postupne o nich strácajú záujem,“ vysvetľuje PR manažérka portálu Lucia Burianová.
Ženy sú pre zamestnávateľov zaujímavé vo veku 25 až 27 rokov. Okolo tridsiatky strácajú na atraktivite. „Firmy predpokladajú, že si budú chcieť v priebehu najbližších rokov založiť rodinu.“
Z košického úradu práce vo veku nad 40 rokov eviduje cca 10–tisíc uchádzačov
celkovo nezamestnaných je vyše 23 700
žien nad 40 rokov je 4 977, mužov 5 077 (pomer 49,50 percent: 50,50) zdroj: UPSVaR Košice
Ženy a muži U ľudí nad 40 rokov nehrá podľa údajov košického úradu práce pohlavie pri hľadaní zamestnania významnú rolu. Pomer nezamestnaných mužov a žien nad 40 rokov je takmer 50 na 50 percent. Ich šance nájsť si prácu v Košickom kraji sa podľa Burianovej vyrovnávajú na 48 rokoch.
„V tomto veku je firmám jedno, či zamestnajú muža alebo ženu na danú pracovnú pozíciu. Môže to súvisieť s tým, že ženy sú už odbremenené od materských povinností a majú priestor na realizáciu sa v práci. U mužov v tomto veku môže klesať výkonnosť, čo sa môže odraziť v nižšom záujme firiem.“
Zahraničie neznamená východisko Neúspešní nezamestnaní štyridsiatnici sa pokúšajú zabezpečiť si peňažný príjem prácou v zahraničí. Aj tu môžu naraziť na vekovú bariéru.
Ak si môže zamestnávateľ vybrať medzi mladším či starším zamestnancom, väčšinou si vyberie mladšieho, hovorí majiteľ sprostredkovateľskej agentúry práce do zahraničia Patrik Tlučko.
Do jeho firmy Tlučko Agency sa hlási približne 25-30 percent klientov nad 40 rokov. „Evidujeme záujem týchto ľudí. Napríklad aj teraz rokujeme s jednou 58-ročnou paňou.“
Agentúra pôsobí na trhu od roku 2004. Tlučko konštatuje, že pre staršie ročníky je ťažšie nájsť prácu. „Zvyčajne sa zamestnajú na menej kvalifikovaných manuálnych prácach, ako je napríklad pásová výroba. Záujem je i o opatrovateľky, kde zahraniční klienti akceptujú vekovú hranicu do 50 rokov.“
Diskriminácia? Vek ako jednu z požiadaviek uvádzajú zamestnávatelia zriedka, pretože môže ísť o diskriminačnú podmienku.
„Firmám odporúčame túto informáciu neuvádzať. Radíme im, aby naplň práce a ostatné požiadavky na kandidáta napísali tak, aby bolo po ich prečítaní jasné, či hľadajú napríklad skúseného pracovníka s niekoľkoročnou praxou alebo kandidáta bez skúsenosti,“ potvrdzuje Burianová.
Antidiskriminačný zákon je na Slovensku účinný od roku 2004. Starším ročníkom nemusí v hľadaní práce pomôcť. Zamestnávatelia môžu záujemcovi jednoducho uviesť iný dôvod, prečo s ním pracovný pomer neuzatvoria.
Bol zamestnanec, bude živnostník
Prišiel o prácu a teraz sa musí obracať, aby si našiel novú. Košičan Milan má 48 rokov a podľa vlastných skúseností vie, že tento vek je pri hľadaní rizikový.
Po skončení vysokej školy pracoval ako metrológ, posledných 11 rokov v Slovenskom metrologickom ústave.
Po prepustení mu bola priznaná polročná podpora. „Teraz sa už musím obracať. Mám doma školákov, jeden chodí na priemyslovku, druhý na výšku. Dokážu si popri škole trochu privyrobiť, no nie je to úplne ono. Jediným šťastím je, že manželka pracuje.“
Keď dostal výpoveď, počítal s tým, že si nájde nové miesto. Uvažoval nad povolaním učiteľa. Chýba mu k tomu pedagogické minimum. Prekážkou je pre neho i neznalosť nových technológií a cudzieho jazyka.
Pokúšal sa zamestnať v Kechneci v Getragu či Forde. „Tam ľudia pracujú v zložitých počítačových programoch alebo používajú mne neznáme prístroje. Navyše neovládam ani angličtinu, dokonca už si zo školy nepamätám ani ruský jazyk.“
Milan vidí riešenie neľahkej situácie v začatí samostatne zárobkovej činnosti. Požiadal si o príspevok. Predtým musel absolvovať školenie pre živnostníkov a vypracovať podnikateľský plán. Ostáva mu len obhájiť ho pred komisiou.
Celý proces je podľa neho zdĺhavý, trvá vyše troch mesiacov. Za získaných 2 500 eur si chce zriadiť laboratórium,v ktorom bude vykonávať presné meranie a kalibráciu prístrojov. „Do dôchodku mám ešte ďaleko. Musím niečo robiť, preto som sa rozhodol vziať osud do vlastných rúk.“
dnk
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári