Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

KLEBETNÍK - dovolenky známych Košičanov

Ako dovolenkujú známi Košičania?

Milan Kolcum si oddýchne v Slovenskom raji

Najviac ho láka stopovanie

Pre niekoho sa ideálna letná dovolenka spája s morom a vylihovaním pri pláži, u iného s horami či kúpaliskom. Známy košický turistický sprievodca Milan Kolcun si však pri dovolenke predstaví stopovanie. "Prináša dobrodružstvo a človek si môže modifikovať trasu, prípadne, a to je ešte lákavejšie, nemať ju vôbec," vysvetľuje. "Šoféri sú väčšinou skvelí spoločníci a zaujímaví ľudia, ktorí často prezradia stopárovi aj súkromie, lebo vedia, že už ho nikdy neuvidia. O jednom takom stope som napísal aj minipoviedku."

Dovolenku, teda termín či lokalitu, si vyberá spontánne. Smerodajné sú odporúčania blízkych a jemu známych ľudí, kam sa oplatí zájsť, kde je ako príjemne. Cestovným kanceláriám (CK) sa M. Kolcun vyhýba. "Nepáči sa mi, keď je niečo neosobné, i keď sa to tvári, ako produkt ušitý na klienta. V programoch zájazdu sa dá improvizovať veľmi málo. Klienti sú často oddelení od domorodcov. Mnohé CK ponúkajú nechutné 'obžerské' produkty typu all inclusive. Skrátka, ponúkajú pokrytectvo, neslobodu a konzumizmus..."

Oveľa radšej ako na pobytové zájazdy s leňošením pri pláži si vyberá letné štipendijné pobyty. Ich prednosťou je, že sa na nich zdokonalí v jazyku, spolužiakmi sú zaujímaví ľudia z celého sveta a v lete je program vždy voľnejší a príťažlivejší než počas školského roka. "Cudzie mesto si človek vychutná najlepšie, keď v ňom začne žiť jeho rytmom a aspoň trochu komunikuje jeho jazykom. Úplne inak ho spoznáva a ešte lepšie vníma a pochopí, ak býva s domorodcami a stravuje sa prevažne ich kuchyňou."

Tento rok sa M. Kolcun nikam za relaxom nechystá. Dokončuje ďalší diel Potuliek a potrebuje ostať v Košiciach aj z rodinných dôvodov. Tvrdí, že niekedy ho baví robiť veci opačne než všetci ostatní. "Ale predsa len na pár dní pôjdem na chatu do Slovenského raja. Je tam nádherná príroda, a hlavne, na chate je všetko tak ako pred 40 rokmi. Preto sa tam cítim veľmi dobre."

rob

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Iveta Hurná musí mať na dovolenke manžela, knihy a bedeker

Dcéru "opľul ten mor..."

Každý si pod pojmom ideálna dovolenka predstaví niečo iné. Čo by si vybrala riaditeľka Knižnice pre mládež v Košiciach Iveta Hurná? „More. Veľmi rada plávam. Najmä ráno, keď je pláž ešte prázdna. S rodinou dávame prednosť malým, individuálnym, zašitým plážičkám, na ktoré je aj ťažší prístup, ale niekedy je to o to väčšie dobrodružstvo. Na pláži však vydržíme maximálne dva dni, a potom už máme túlavé topánky, či po pamiatkach, múzeách, galériách, alebo po miestnych kopcoch, jaskyniach ..."

Navyše ideálna dovolenka je pre ňu iba vtedy, keď je mimo telefónov a internetu. Chýbať jej nesmie manžel, knihy a dobrý bedeker. „Tohtoročnú dovolenku sme si už vybrali. S rodinou ideme na Sicíliu. Je to časť Talianska, kde sme ešte neboli. Veľa sme si už načítali (nielen Krstného otca) a veľmi sa tešíme. Chceme prejsť, čo sa dá. Smutno je mi len, že naše staršie deti už majú vlastný prázdninový program, a tak asi o to viac si chcem užiť spoločné chvíle s tými mladšími."

I. Hurná hovorí, že na dovolenku najradšej chodí tam, kde ešte s rodinou neboli. „Navštíviť krajinu, alebo miesto, ktoré je pre nás zatiaľ neznáme. Inšpiráciou sú pre nás rôzne cestopisy, ale aj odporúčania známych. Máme radi históriu a prírodu, preto si aj dovolenku vyberáme často podľa rôznych prírodných alebo historických zaujímavostí. Mala som aj miesto na vysnívanú dovolenku. Kedysi to boli Seychely. Ale čím som staršia, tým si viacej uvedomujem, že ani nie miesto, ale skôr to, s kým dovolenku strávite, je dôležitejšie."

Každý z nás si vždy donesie z dovolenky okrem bohatého fotografického materiálu aj mnoho zážitkov. Jeden pamätný má aj rodina I. Hurnej. „Stalo sa to v Chorvátsku. Naša, dnes už veľká dcéra, keď ju ošpliechala veľká vlna, k nám dobehla s plačom, že 'ten mor ju opľul...'"

mia

SkryťVypnúť reklamu

Starosta Marián Gaj pestuje karavanizmus

Na Makarskej zlomil poloos

Starosta Mestskej časti Košice Sever Marián Gaj chodí s rodinou v lete najradšej kempovať k moru do Chorvátska. „Je to naša ideálna dovolenka. Karavanizmus je pre nás životný štýl a máme radi čo najbližší kontakt s prírodou. Navyše utužuje a sceľuje rodinu. Na každej našej dovolenke nesmie chýbať nezávislosť, pocit slobody a voľnosti, dobrá nálada a rodinná pohoda. Mám rad, keď si človek na dovolenke môže dopriať oddych, výlety, kultúru a šport bez časového stresu a viazania sa na ostatných."

Pri výbere dovolenkovej destinácie sa každý inšpiruje niečím iným. Katalógy, priatelia či internet. U M. Gaja je to vždy rôzne a závisí to od konkrétnych okolností. Tento rok si zvolili znovu Chorvátsko. „Čo sa týka nejakého vysnívaného miesta na dovolenku, záleží veľakrát na tom, či je to dovolenka s rodinou, alebo dovolenka, na ktorú chodievam sám a cestujem po svete, spoznávam nové veci. Ja hovorím, že nie je umenie ísť v lete do tepla, ale v zime, takže vysnívaná letná dovolenka je možno niekedy úplne aj tá najjednoduchšia. Úplne sám doma s vypnutým telefónom, žiadne balenie, cestovanie, míňanie... jednoducho gril, nohy na stôl a dobré víno. Napríklad aj Košiciach, v dobrej letnej záhrade."

Dovolenky sú studnicou zážitkov. O jeden sa s nami podelil aj M. Gaj. „Keď sa nám pokazilo auto na Makarskej v kempe, zlomil som totiž poloos, odparkoval som karavan a strávili sme s rodinou celkom 30 dní v kempe bez auta. Vtedy to pre nás už bolo naozaj veľmi dlho. More sa nám zunovalo a chceli sme byť už rýchlo doma. No začiatkom septembra nám Chorvátsko už zase chýbalo," dodáva so smiechom.

mia

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý orientačný bežec Jozef Pollák si zvykol dovolenkovať skôr v zime než v lete

Láka ho bližšie spoznať Austráliu alebo na Nový Zéland

Vyznávači orientačného behu majú to šťastie, že sa pohybujú stále v prírode. A pokiaľ im praje i počasie, tak je to skutočná polahoda. Zároveň je to pre nich i istý druh dovolenky, hoci spojenej so súťažnými či organizačnými povinnosťami. Myslí si to aj Jozef Pollák, duša tohto odvetvia na východe, bývalý vynikajúci čs. reprezentant, štátny tréner a predseda KOB Slávia TU Košice.


"Dosiaľ som nemal veľakrát možnosť stráviť klasickú dovolenku. Akurát minulý rok sa mi však pošťastilo dostať sa do Chorvátska k Jadranu a bol som nadšený. Bolo to skvelé, celkom sa mi páčil tento pobyt," rozhovoril sa J. Pollák s tým, že uňho je tradíciou odpočívať hlavne v zimných mesiacoch na horách, kde si často pripína lyže. "Na takéto akcie sa vždy teším. Lenže po lanskej dobrej skúsenosti som si povedal, že by nebolo od veci častejšie si to zopakovať. Veď k moru som sa dostal po veľmi dlhom čase. Azda po pätnástich rokoch som si našiel konečne priestor a čas v nabitom programe."

Na margo pobytu pri vode dodal úprimne, že predtým, keď sa sporadicky objavil na pláži, tak sa po dvoch-troch dňoch začínal nudiť a jeho aktívna povaha trpela. No zrejme s pribúdajúcim vekom a tým, že jeho organizmus je poriadne vyčerpaný všakovakými povinnosťami, tak si takýto relax vychutnával do sýtosti. "Predtým som si bez pohybových aktivít nevedel dovolenku predstaviť, ale i klasické leňošenie má niečo do seba. Okrem toho urobili sme si taký program, že príležitosť na nudu nebola. Navyše všetko prebehlo hladko, Jadran ma uspokojil po každej stránke."

Ako skúsený a vychýrený činovník má v letnom období dosť starostí s prípravami pretekov a usmerňovaním pretekárov. Než viedol štátny tím, mal zase na programe prípravu reprezentantov na vrcholné akcie vrátane majstrovstiev sveta. "Takže som veľa dní trávil na sústredeniach a tréningových táboroch. Niekedy aj pri mori, napríklad vo Francúzsku či Bulharsku, no stále to nebolo o tom, že človek má úplný veget. No pokúsim sa zariadiť si program už tak, aby som si vyárendoval týždeň-dva na dovolenku aj v lete. Tá lanská bola jedna z najkrajších v mojom živote, hoci priznávam, že veľa som ich dosiaľ neabsolvoval."

Na otázku, akú destináciu má vysnívanú, jedným dychom dodal: "Na zimné pobyty v slovenských horách nedám dopustiť. To sú krásne okamihy v kruhu kamarátov a blízkych. Stačí mi to na to, aby som si dostatočne prevetral hlavu. Keby som však mal príležitosť a aj dostatočné prostriedky, tak by som sa vybral na cestovateľskú dovolenku. Páčilo sa mi v Austrálii či na Novom Zélande. Stráviť tam mesiac či tri týždne by bolo ozaj skvelé."

šk

Roman Timko bude spoznávať Andalúziu

Spečenie liečil jogurtom

Členovi hudobnej skupiny NO NAME Romanovi Timkovi sa pri letnej dovolenke vybaví more, hotel, all inclusive, široké a dlhé pláže. No fascinuje ho aj podmorský svet, takže privíta aj možnosti potápania.

"Keď som bol mladší, využíval som last minute," spomína Roman. "Bol to nádherný pocit, keď sa podarilo ´vymáknuť´ destináciu snov dva dni pred odletom, za polovičnú cenu a úplne neočakávane. To sú skutočne Vianoce. S malým dieťaťom, zamestnanou manželkou a ´celozávodnou kapelovou dovolenkou´ si to však dovoliť nemôžem. Preto v januári starostlivo vyberám za tzv. first-momentové ceny. Odporúčam, je to tiež veľmi super."

Niekto sa pri výbere dovolenky spolieha na odporúčania kamamrátov, iný prelistuje desiatky katalógov. "Mne radí hlavne internet, ale mám aj obľúbenú cestovku. Jednou z podmienok je, už pár rokov (opäť kvôli dcérke), aj odlet z Košíc."

Pamätných dovoleniek vraj Roman zažil viac, no jednoznačne mu najviac utkvela v pamäti dovolenka na Cypre. "Bolo to v roku 2002 a strávil som tam nádherných 15 dní so ženou môjho života (terajšou manželkou). To bola prvá ozajstná destinácia. A potom nezabudnem na prvú dovolenku aj s dcérkou na ostrove Rhodos. Mala vtedy päť mesiacov..." Tohto roku má Roman s rodinou v pláne leňošiť v španielskej Andalúzii. Letí sa vraj po prvýkrát z Košíc, takže musí byť pri tom...

Okrem straty pasu sa zatiaľ Timkovcom prihodilo na dovolenke prakticky všetko. Pád zo skútra, česky hovoriaci grécky doktor, ktorý mu šil dva stehy na ruke aj zlodejka na Mallorke (stálo ho to 20 eur). A čo tak niečo humorné? "Na Mallorke sme sa so švagrom vydali o pol štvrtej poobede na pláž," spomína Roman. "Bez opaľovacieho krému, veď už bolo ´neskoro´ a navyše mraky. No za dve hodiny nás opieklo na odpadnutie... Na ochladenie kože sme večer spotrebovali celé hotelové zásoby jogurtu..."

rob

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 7. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 1. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 2. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 3. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 4. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 5. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
 6. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 7. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 8. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 517
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 049
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 693
 4. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 577
 5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 574
 6. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 040
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 1 659
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 1 612

Blogy SME

 1. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
 2. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
 3. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
 4. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
 5. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
 6. Julius Kravjar: Čím sa riadia vlády?
 7. Irena Šimuneková: Čajkov a Náučný chodník Čajkovské bralie
 8. Juraj Ondruška: NENECHAJME SI ZLIKVIDOVAŤ ĎALŠIE ŠKOLY V NAŠOM KRAJI
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 19 201
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 274
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 869
 4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 283
 5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 716
 6. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 4 491
 7. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 3 897
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 272
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prijímajú šéfovia nemocníc zámerne menej lekárov a sestier, aby zarobili na platbách od poisťovní? Ilustračné foto.

Do nemocníc sa hlásia desiatky lekárov a sestier.


12 h
Ilustračná snímka.

Jadrové zbrane majú v Európe aj Američania.


11 h
Laco Lučenič.

Oslávil sedemdesiatku, dostal ocenenie za celoživotný prínos do hudby.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

V Bielorusku chce Moskva rozmiestniť taktické jadrové zbrane.


a 2 ďalší 6 h

Blogy SME

 1. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
 2. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
 3. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
 4. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
 5. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
 6. Julius Kravjar: Čím sa riadia vlády?
 7. Irena Šimuneková: Čajkov a Náučný chodník Čajkovské bralie
 8. Juraj Ondruška: NENECHAJME SI ZLIKVIDOVAŤ ĎALŠIE ŠKOLY V NAŠOM KRAJI
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 19 201
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 274
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 869
 4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 283
 5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 716
 6. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 4 491
 7. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 3 897
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 272
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu