Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 21. september, 2020 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK - dovolenky známych Košičanov

Ako dovolenkujú známi Košičania?

Milan Kolcum si oddýchne v Slovenskom raji

Najviac ho láka stopovanie

Pre niekoho sa ideálna letná dovolenka spája s morom a vylihovaním pri pláži, u iného s horami či kúpaliskom. Známy košický turistický sprievodca Milan Kolcun si však pri dovolenke predstaví stopovanie. "Prináša dobrodružstvo a človek si môže modifikovať trasu, prípadne, a to je ešte lákavejšie, nemať ju vôbec," vysvetľuje. "Šoféri sú väčšinou skvelí spoločníci a zaujímaví ľudia, ktorí často prezradia stopárovi aj súkromie, lebo vedia, že už ho nikdy neuvidia. O jednom takom stope som napísal aj minipoviedku."

Dovolenku, teda termín či lokalitu, si vyberá spontánne. Smerodajné sú odporúčania blízkych a jemu známych ľudí, kam sa oplatí zájsť, kde je ako príjemne. Cestovným kanceláriám (CK) sa M. Kolcun vyhýba. "Nepáči sa mi, keď je niečo neosobné, i keď sa to tvári, ako produkt ušitý na klienta. V programoch zájazdu sa dá improvizovať veľmi málo. Klienti sú často oddelení od domorodcov. Mnohé CK ponúkajú nechutné 'obžerské' produkty typu all inclusive. Skrátka, ponúkajú pokrytectvo, neslobodu a konzumizmus..."

Oveľa radšej ako na pobytové zájazdy s leňošením pri pláži si vyberá letné štipendijné pobyty. Ich prednosťou je, že sa na nich zdokonalí v jazyku, spolužiakmi sú zaujímaví ľudia z celého sveta a v lete je program vždy voľnejší a príťažlivejší než počas školského roka. "Cudzie mesto si človek vychutná najlepšie, keď v ňom začne žiť jeho rytmom a aspoň trochu komunikuje jeho jazykom. Úplne inak ho spoznáva a ešte lepšie vníma a pochopí, ak býva s domorodcami a stravuje sa prevažne ich kuchyňou."

Tento rok sa M. Kolcun nikam za relaxom nechystá. Dokončuje ďalší diel Potuliek a potrebuje ostať v Košiciach aj z rodinných dôvodov. Tvrdí, že niekedy ho baví robiť veci opačne než všetci ostatní. "Ale predsa len na pár dní pôjdem na chatu do Slovenského raja. Je tam nádherná príroda, a hlavne, na chate je všetko tak ako pred 40 rokmi. Preto sa tam cítim veľmi dobre."

rob

Skryť Vypnúť reklamu

Iveta Hurná musí mať na dovolenke manžela, knihy a bedeker

Dcéru "opľul ten mor..."

Každý si pod pojmom ideálna dovolenka predstaví niečo iné. Čo by si vybrala riaditeľka Knižnice pre mládež v Košiciach Iveta Hurná? „More. Veľmi rada plávam. Najmä ráno, keď je pláž ešte prázdna. S rodinou dávame prednosť malým, individuálnym, zašitým plážičkám, na ktoré je aj ťažší prístup, ale niekedy je to o to väčšie dobrodružstvo. Na pláži však vydržíme maximálne dva dni, a potom už máme túlavé topánky, či po pamiatkach, múzeách, galériách, alebo po miestnych kopcoch, jaskyniach ..."

Navyše ideálna dovolenka je pre ňu iba vtedy, keď je mimo telefónov a internetu. Chýbať jej nesmie manžel, knihy a dobrý bedeker. „Tohtoročnú dovolenku sme si už vybrali. S rodinou ideme na Sicíliu. Je to časť Talianska, kde sme ešte neboli. Veľa sme si už načítali (nielen Krstného otca) a veľmi sa tešíme. Chceme prejsť, čo sa dá. Smutno je mi len, že naše staršie deti už majú vlastný prázdninový program, a tak asi o to viac si chcem užiť spoločné chvíle s tými mladšími."

I. Hurná hovorí, že na dovolenku najradšej chodí tam, kde ešte s rodinou neboli. „Navštíviť krajinu, alebo miesto, ktoré je pre nás zatiaľ neznáme. Inšpiráciou sú pre nás rôzne cestopisy, ale aj odporúčania známych. Máme radi históriu a prírodu, preto si aj dovolenku vyberáme často podľa rôznych prírodných alebo historických zaujímavostí. Mala som aj miesto na vysnívanú dovolenku. Kedysi to boli Seychely. Ale čím som staršia, tým si viacej uvedomujem, že ani nie miesto, ale skôr to, s kým dovolenku strávite, je dôležitejšie."

Každý z nás si vždy donesie z dovolenky okrem bohatého fotografického materiálu aj mnoho zážitkov. Jeden pamätný má aj rodina I. Hurnej. „Stalo sa to v Chorvátsku. Naša, dnes už veľká dcéra, keď ju ošpliechala veľká vlna, k nám dobehla s plačom, že 'ten mor ju opľul...'"

mia

Skryť Vypnúť reklamu

Starosta Marián Gaj pestuje karavanizmus

Na Makarskej zlomil poloos

Starosta Mestskej časti Košice Sever Marián Gaj chodí s rodinou v lete najradšej kempovať k moru do Chorvátska. „Je to naša ideálna dovolenka. Karavanizmus je pre nás životný štýl a máme radi čo najbližší kontakt s prírodou. Navyše utužuje a sceľuje rodinu. Na každej našej dovolenke nesmie chýbať nezávislosť, pocit slobody a voľnosti, dobrá nálada a rodinná pohoda. Mám rad, keď si človek na dovolenke môže dopriať oddych, výlety, kultúru a šport bez časového stresu a viazania sa na ostatných."

Pri výbere dovolenkovej destinácie sa každý inšpiruje niečím iným. Katalógy, priatelia či internet. U M. Gaja je to vždy rôzne a závisí to od konkrétnych okolností. Tento rok si zvolili znovu Chorvátsko. „Čo sa týka nejakého vysnívaného miesta na dovolenku, záleží veľakrát na tom, či je to dovolenka s rodinou, alebo dovolenka, na ktorú chodievam sám a cestujem po svete, spoznávam nové veci. Ja hovorím, že nie je umenie ísť v lete do tepla, ale v zime, takže vysnívaná letná dovolenka je možno niekedy úplne aj tá najjednoduchšia. Úplne sám doma s vypnutým telefónom, žiadne balenie, cestovanie, míňanie... jednoducho gril, nohy na stôl a dobré víno. Napríklad aj Košiciach, v dobrej letnej záhrade."

Dovolenky sú studnicou zážitkov. O jeden sa s nami podelil aj M. Gaj. „Keď sa nám pokazilo auto na Makarskej v kempe, zlomil som totiž poloos, odparkoval som karavan a strávili sme s rodinou celkom 30 dní v kempe bez auta. Vtedy to pre nás už bolo naozaj veľmi dlho. More sa nám zunovalo a chceli sme byť už rýchlo doma. No začiatkom septembra nám Chorvátsko už zase chýbalo," dodáva so smiechom.

mia

Skryť Vypnúť reklamu

Bývalý orientačný bežec Jozef Pollák si zvykol dovolenkovať skôr v zime než v lete

Láka ho bližšie spoznať Austráliu alebo na Nový Zéland

Vyznávači orientačného behu majú to šťastie, že sa pohybujú stále v prírode. A pokiaľ im praje i počasie, tak je to skutočná polahoda. Zároveň je to pre nich i istý druh dovolenky, hoci spojenej so súťažnými či organizačnými povinnosťami. Myslí si to aj Jozef Pollák, duša tohto odvetvia na východe, bývalý vynikajúci čs. reprezentant, štátny tréner a predseda KOB Slávia TU Košice.


"Dosiaľ som nemal veľakrát možnosť stráviť klasickú dovolenku. Akurát minulý rok sa mi však pošťastilo dostať sa do Chorvátska k Jadranu a bol som nadšený. Bolo to skvelé, celkom sa mi páčil tento pobyt," rozhovoril sa J. Pollák s tým, že uňho je tradíciou odpočívať hlavne v zimných mesiacoch na horách, kde si často pripína lyže. "Na takéto akcie sa vždy teším. Lenže po lanskej dobrej skúsenosti som si povedal, že by nebolo od veci častejšie si to zopakovať. Veď k moru som sa dostal po veľmi dlhom čase. Azda po pätnástich rokoch som si našiel konečne priestor a čas v nabitom programe."

Na margo pobytu pri vode dodal úprimne, že predtým, keď sa sporadicky objavil na pláži, tak sa po dvoch-troch dňoch začínal nudiť a jeho aktívna povaha trpela. No zrejme s pribúdajúcim vekom a tým, že jeho organizmus je poriadne vyčerpaný všakovakými povinnosťami, tak si takýto relax vychutnával do sýtosti. "Predtým som si bez pohybových aktivít nevedel dovolenku predstaviť, ale i klasické leňošenie má niečo do seba. Okrem toho urobili sme si taký program, že príležitosť na nudu nebola. Navyše všetko prebehlo hladko, Jadran ma uspokojil po každej stránke."

Ako skúsený a vychýrený činovník má v letnom období dosť starostí s prípravami pretekov a usmerňovaním pretekárov. Než viedol štátny tím, mal zase na programe prípravu reprezentantov na vrcholné akcie vrátane majstrovstiev sveta. "Takže som veľa dní trávil na sústredeniach a tréningových táboroch. Niekedy aj pri mori, napríklad vo Francúzsku či Bulharsku, no stále to nebolo o tom, že človek má úplný veget. No pokúsim sa zariadiť si program už tak, aby som si vyárendoval týždeň-dva na dovolenku aj v lete. Tá lanská bola jedna z najkrajších v mojom živote, hoci priznávam, že veľa som ich dosiaľ neabsolvoval."

Na otázku, akú destináciu má vysnívanú, jedným dychom dodal: "Na zimné pobyty v slovenských horách nedám dopustiť. To sú krásne okamihy v kruhu kamarátov a blízkych. Stačí mi to na to, aby som si dostatočne prevetral hlavu. Keby som však mal príležitosť a aj dostatočné prostriedky, tak by som sa vybral na cestovateľskú dovolenku. Páčilo sa mi v Austrálii či na Novom Zélande. Stráviť tam mesiac či tri týždne by bolo ozaj skvelé."

šk

Roman Timko bude spoznávať Andalúziu

Spečenie liečil jogurtom

Členovi hudobnej skupiny NO NAME Romanovi Timkovi sa pri letnej dovolenke vybaví more, hotel, all inclusive, široké a dlhé pláže. No fascinuje ho aj podmorský svet, takže privíta aj možnosti potápania.

"Keď som bol mladší, využíval som last minute," spomína Roman. "Bol to nádherný pocit, keď sa podarilo ´vymáknuť´ destináciu snov dva dni pred odletom, za polovičnú cenu a úplne neočakávane. To sú skutočne Vianoce. S malým dieťaťom, zamestnanou manželkou a ´celozávodnou kapelovou dovolenkou´ si to však dovoliť nemôžem. Preto v januári starostlivo vyberám za tzv. first-momentové ceny. Odporúčam, je to tiež veľmi super."

Niekto sa pri výbere dovolenky spolieha na odporúčania kamamrátov, iný prelistuje desiatky katalógov. "Mne radí hlavne internet, ale mám aj obľúbenú cestovku. Jednou z podmienok je, už pár rokov (opäť kvôli dcérke), aj odlet z Košíc."

Pamätných dovoleniek vraj Roman zažil viac, no jednoznačne mu najviac utkvela v pamäti dovolenka na Cypre. "Bolo to v roku 2002 a strávil som tam nádherných 15 dní so ženou môjho života (terajšou manželkou). To bola prvá ozajstná destinácia. A potom nezabudnem na prvú dovolenku aj s dcérkou na ostrove Rhodos. Mala vtedy päť mesiacov..." Tohto roku má Roman s rodinou v pláne leňošiť v španielskej Andalúzii. Letí sa vraj po prvýkrát z Košíc, takže musí byť pri tom...

Okrem straty pasu sa zatiaľ Timkovcom prihodilo na dovolenke prakticky všetko. Pád zo skútra, česky hovoriaci grécky doktor, ktorý mu šil dva stehy na ruke aj zlodejka na Mallorke (stálo ho to 20 eur). A čo tak niečo humorné? "Na Mallorke sme sa so švagrom vydali o pol štvrtej poobede na pláž," spomína Roman. "Bez opaľovacieho krému, veď už bolo ´neskoro´ a navyše mraky. No za dve hodiny nás opieklo na odpadnutie... Na ochladenie kože sme večer spotrebovali celé hotelové zásoby jogurtu..."

rob

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Využívajte nonstop služby právnika s poistením právnej ochrany
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 3. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 8. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 9. Home (ale aj) Office
 10. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 1. Využívajte nonstop služby právnika s poistením právnej ochrany
 2. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 3. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 4. Poznanie
 5. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 7. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 8. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 9. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 10. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 34 048
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 32 326
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 21 275
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 14 120
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 11 776
 6. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 11 406
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 10 550
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 915
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 427
 10. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 172
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z košickej univerzitnej nemocnice sa opakovane ozývajú nespokojné hlasy.
Slanské lesy.
Kvôli vykoľajeniu študenti meškali do škôl.

Zbili vlastného strýka. Ťažko zranený skončil v nemocnici

Vyšiel pred dom preveriť krik. Dvaja mladí Krompašania skončili v cele.

Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico o návštevách kaštieľa nič nepovie, lebo si chráni súkromie. Poslancov poučuje

Stanovisko za šéfa Smeru pripravil bývalý minister Robert Kaliňák.

Predseda Smeru Robert Fico.

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 79 prípadov nákazy (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 6 677 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 39 obetí.

Ilustračná fotografia.
Známa snímka z bezpečnostnej kamery v Tatra banke z 27. februára 2018, deň po zverejnení informácií o vražde novinára Jána Kuciaka. Marian Kočner bol najprv v bezpečnostnej schránke, vzal z nej čosi malé a vzápätí vybral z vlastného účtu 50-tisíc eur.
Sam Bennett (vľavo) a Peter Sagan v závere 19. etapy na Tour de France 2020.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop