KOŠICE. Mnoho detí bude tráviť cez prázdniny voľný čas na sídliskách, alebo v okolí svojho bydliska medzi rovesníkmi.
Nasmú chýbať reflexné prvky
Kým prázdninujúci školáci šantia a zabávajú sa v uliciach či na medzisídliskových komunikáciách, väčšina ich rodičov pracuje.
„Deti sa pohybujú bez dozoru, nie je problém dostať sa aj do styku s drogou,“ uviedla košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová. „Najlepším riešením je zamestnať cez prázdniny dieťa tak, aby na takéto experimenty nemalo čas a nedostalo príležitosť ich využiť. Vhodné je pre dieťa pripraviť taký prázdninový program, ktorý bude smerovať k aktívnemu využitiu voľného času. Rodičia by mali svoje dieťa dobre poznať a vedieť, kde a s kým sa počas ich neprítomnosti pohybuje.“
Rodičia by svojim deťom mali na začiatku prázdnin zopakovať zásady bezpečného správania na cestách, či už ako chodcov, cyklistov, kolieskových korčuliarov alebo skateboardistov. Nemali by dovoliť, aby sa deti hrali na ceste i v zdanlivo pokojnej ulici. Netreba zabudnúť na to, aby deti mali pestré oblečenie a treba mať na pamäti, aby boli deti videné, teda mali by mať na sebe doplnky z reflexných materiálov.
Pozor na železničné trate
„Nedovoľte deťom bicyklovať sa na frekventovaných cestách bez prítomnosti rodičov. Nezabudnite na cyklistické prilby pre malých cyklistov, ktoré až na 80 % zamedzujú smrteľným úrazom. Ročne až niekoľko sto detí utrpí vážne úrazy hlavy po páde z bicykla, kolieskových korčúľ, kolobežky či skateboardu. Niektoré úrazy končia smrťou a desiatky detí majú trvalé následky. Zabezpečte preto, aby vaše dieťa nosilo pri bicyklovaní vždy cyklistickú, pevne upätú prilbu. Pri jazde na kolieskových korčuliach alebo skateboarde treba vždy, okrem prilby, používať aj chrániče kolien, lakťov a rukavice. Najčastejším úrazom detí sú totiž zlomeniny,“ dodala Demjanovičová.
Veľmi dôležité je i to, aby rodičia skontrolovali stav bicyklov detí, zvlášť funkčnosť bŕzd, svetiel, zvončeka a či sú na bicykli odrazové sklíčka. Deti treba upozorniť aj na to, že ak idú po ceste s kamarátmi viacerí, nesmú jazdiť vedľa seba, ale iba za sebou. Tiež aj na to, ako treba správne prechádzať cez cestu, že majú chodiť vždy po ľavej strane cesty (ak chodník nie je jej súčasťou), nuž a že sa nesmú hrať na ceste či v blízkosti železničnej trate.
RADY PRE RODIČOV
- porozmýšľajte, ku ktorému susedovi máte dôveru a požiadajte ho, aby dozrel na bezpečnosť vášho dieťaťa v čase, pokiaľ ste v zamestnaní.
- naučte dieťa, aby využívalo tzv. priezor na vchodových dverách bytu a aby neotváralo dvere neznámym ľuďom.
- poučte dieťa, že nesmie otvárať dvere bytu ak zazvoní cudzí človek, a to aj vtedy, ak bude tvrdiť že je kolega niektorého z rodičov a potrebuje pomoc, alebo uvedie iný dôvod.
- povedzte dieťaťu, aby cez telefón nepodávalo informácie cudzím osobám počas vašej neprítomnosti.
- zapamätajte si, že dieťa nie je vhodné zastrašovať. Zásady bezpečného správania mu vysvetlite v pokoji.
- dieťa by nemalo tráviť všetok svoj voľný čas pri televízore a počítači. Malo by všetkému čo sleduje rozumieť a nepozerať filmy plné brutality a násilia.
- veľa rozprávajte s dieťaťom na rôzne témy, aby ste získali jeho dôveru a aby sa vám so všetkým zdôverovalo.
- vysvetlite dieťaťu, že nemá v čase vašej neprítomnosti vodiť do bytu kamarátov a brať od cudzích ľudí sladkosti.
- poučte dieťa, že ak mu ubližuje kamarát alebo partia silnejších, môže požiadať o pomoc dospelého.
- neodmietnite a dôverujte dieťaťu, ak vás požiada o pomoc.
sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári