Mala to byť najväčšia investícia mestskej časti, no už desať rokov spôsobuje samospráve i jej obyvateľom problémy. Výstavbou na Grote sa teraz pre podozrenia z trestného činu zaoberá prokuratúra.
KOŠICE. Podľa miestnej kontrolórky Pavol Mutafov (Smer), ktorý bol uplynulých 16 rokov starostom Západu, prekročil vo svojej funkcii svoje právomoci a miestnej kase tým spôsobil problémy a finančné straty.
Eva Klimeková (SDKÚ) o tom informovala poslancov na miestnom zastupiteľstve. Genéza sporu siaha do decembra 2001 keď starosta uzatvoril so spoločnosťou Virtus zmluvu o dielo. Firma mala do konca novembra 2002 vybudovať technickú infraštruktúru. Na jej stavbu mal 10 mesiacov.
„Mestská časť sa prostredníctvom starostu zaviazala, že za to zaplatí viac ako 59 miliónov korún. Mestská časť však v tom čase mala rozpočet menej ako 30 miliónov korún. Starosta teda uzavrel zmluvu o dielo, ktorou sa zaviazal zaplatiť cenu vyššiu ako bol dvojnásobok rozpočtu mestskej časti. A nemal na to súhlas zastupiteľstva,“ hovorí Klimeková.
Podivná zmluva
Sporná investícia mala byť financovaná zo štátneho príspevku. „V zmluve ale nič také nie je. Starosta to tvrdí, no v zmluve sa táto podmienka nenachádza, rovnako ani záväzok spoluinvestorov, že by sa mali podieľať na investícii. Zmluva bola uzatvorená tak, že investor postaví a mestská časť zaplatí 59 miliónov korún. Pre mestskú časť to bolo nevýhodné, niečo strašné.“
O peniaze zo štátneho príspevku požiadala mestská časť až po ôsmich mesiacoch od uzatvorenia zmluvy. V roku 2002 prišlo zo štátnej dotácie 17 miliónov korún. Podľa Klimekovej teda nebola investícia zabezpečená. „Predmet diela sa počas nasledujúcich štyroch rokov upravoval a aj cena diela. V roku 2005 bol uzatvorený posledný dodatok zmluvy o dielo, týkal sa miestnych komunikácií, ktoré sú dodnes nevyriešené.“ Starosta dohodol, že majú byť hotové do konca roka 2006 za 17 miliónov korún.
„Na komunikácie však od štátu peniaze neprišli, mestská časť ich nemala schválené v rozpočte, bolo nereálne, aby dokázala cenu diela zo svojich prostriedkov zaplatiť a prečo by aj platila, keď miestne zastupiteľstvo k tomu nedalo súhlas,“ hovorí Klimeková. Firma ale práce vykonala a faktúry poslala samospráve. Tá ich neuhradila a vec skončila na súde, ktorý samospráva prehrala.
Starosta vtedy argumentoval, že existovala dohoda o spoluinvestorstve, podľa ktorej sa mestská časť bude podieľať na investícii len do výšky štátnej dotácie. To ale nebolo premietnuté do zmluvy o dielo. Súd skonštatoval, že išlo o dve samostatné zmluvy.
Mutafov: Bolo to čisté
Na zastupiteľstvo sa exstarosta, ktorý v súčasnosti pôsobí ako asistent svojho spolustraníka primátora Richarda Rašiho, prišiel brániť. Poslanci odsúhlasili jeho vystúpenie ako občana Mutafova. „Počúvam o trestných oznámeniach, bohužiaľ so mnou nikto nerozprával, je to nejaké tajné. Mestská časť nefinancovala Grot, bolo to zo štátnych a súkromných zdrojov. Miešajú sa tu hrušky s jablkami.“
Mutafov hovoril o tom, že investíciu odobril Úrad pre verejné obstarávanie, bola v zmluve aj klauzula o štátnej dotácii. „Mali sme dohodu o spoluinvestorstve, mohli sme ísť len do výšky štátom pridelených peňazí, len do 17 miliónov, ktoré sme dostali.“ Tvrdí, že mestskej časti z toho nevznikla žiadna ujma. Národný kontrolný úrad nemal výhrady k použitiu dotácie.
„Nevidím dôvod, aby sme o týchto veciach rozprávali,“ uzavrel Mutafov.
Pripomenul, že v roku 2006 už prokuratúra riešila jedno trestné oznámenie. „Zastavila ho, pretože skutok sa nestal. Bolo tam obvinenie, že som subvenčne ukradol 17 miliónov.“
Pozadie sporu
Výstavba rodinných domov na Grote odštartovala v roku 2001, no domy nie sú dodnes skolaudované a obyvatelia tu nemôžu mať trvalé bydlisko. Problémom je chýbajúca infraštruktúra.
Výstavba rodinných a obytných domov v tejto lokalite mala byť pritom najväčšou akciou v mestskej časti. Ešte v roku 2002 bolo vydané stavebné povolenie na výstavbu 170 rodinných domov, ďalších asi 140 bytov má byť umiestnených v bytových domoch.
Problémy nastali, keď mestská časť Západ ako partner troch talianskych firiem dostala na výstavbu infraštruktúry namiesto 24 iba 17 miliónov korún.
Nedávno sa samospráva dohodla s investorom, ktorý zaplatí cestu, no prispieť musia aj majitelia domov.
Celkové náklady na komunikácie sú vo výške 810-tisíc eur. Dlhotrvajúcu patovú situáciu chcú spolu vyriešiť do dvoch rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári