Ujmou na zdraví či životom môžu na ich žarty doplatiť ľudia, ktorí potrebujú pomoc, ale sa jej nedovolajú. Práve vtedy totiž niekto falošným telefonátom blokuje linku. Oddnes platia opatrenia, ktoré by tomu mali zabrániť, vrátane pokuty 1 659 eur.
KOŠICE. Podľa informácií z ministerstva vnútra (MV SR), až 80 % zo všetkých hovorov na linku 112 je neoprávnených.
Hláška trvá osem sekúnd
Väčšina volajúcich je neidentifikovateľná a nevypátrateľná, lebo na svoje „žartíky“ využívajú mobilné telefóny bez SIM kariet.
Ako uviedol štátny tajomník MV SR Maroš Žilinka, často sa takto zabávajú a krátia si dlhé chvíle najmä prázdninujúce deti. Zabrániť by tomu mali oznamy, ktoré si volajúci na tiesňovú linku 112 vypočuje. Za 8 sekúnd sa dozvie, že ak ide o neoprávnené volanie, hrozí mu pokuta vo výške 1 659 eur. Potom preberie hovor operátor.
Žilinka tvrdí, že v zahraničí zavedenie takýchto oznamov viedlo k zníženiu falošných hovorov o niekoľko desiatok percent. V celej SR ich zavádzajú skúšobne na 2 mesiace, ak nedôjde k žiaducemu efektu, bude hľadať ministerstvo iné modely.
„Oznamy na tiesňovom čísle 112 spúšťa ministerstvo od 7. júla,“ informovala nás včera Natália Hattalová z Komunikačného odboru MV SR.
Uvažujú o blokovaní čísel
„V budúcnosti budeme uvažovať aj o zavedení opatrení pri ostatných číslach tiesňového volania. Čo sa týka pokút, tieto prípady rieši obvodný úrad v sídle kraja v priestupkovom konaní. Pokuty už boli v minulosti udeľované, ich vymáhateľnosť však sťažuje, že ide o ľudí z nižších sociálnych vrstiev. MV SR preto analyzuje možnosť automatického blokovania čísel, z ktorých pochádzajú viaceré falošné volania,“ dodala Hattalová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári