Pre prázdninujúcich školákov z Košíc i okolia pripravili profesionáli z Vysokej školy bezpečnostného manažérstva (VŠBM) v Košiciach Letnú detskú univerzitu 2011. Dievčatá i chlapci vo veku 10 až 14 rokov sa odvčera oboznamujú s prácou kriminalistov a všetkým, čo s ňou súvisí.
KOŠICE. Cieľom projektu je, okrem iného, prispieť pútavou formou k formovaniu právneho povedomia školskej mládeže, utváraniu jej kladného vzťahu k ochrane osôb a majetku.
Sú tri dni pod dozorom
V trojdňových turnusoch, ktoré potrvajú až do 22. júla, strávi okolo 100 detí voľný čas veľmi aktívne. Dozvedia sa o identifikácii osôb a vecí, absolvujú ukážky prác na mieste trestného činu, budú zaisťovať rôzne druhy kriminalistických stôp. Na prednáške o práci bezpečnostných služieb sa oboznámia s metodikou ochrany dokladov totožnosti a skúmania ich pravosti pri policajných kontrolách, s bezpečnostnými technológiami a ich využitím v praxi.
„Každý rok sa naša škola zapája aj do aktivít v rámci výziev programov prevencie,“ uviedol Stanislav Križovský, riaditeľ Ústavu občianskej bezpečnosti VŠBM. „V rámci projektu prevencie kriminality by malo absolvovať letnú univerzitu v piatich turnusoch po 20 detí z piatich základných škôl: Požiarnická v Košiciach, Valaliky, Malá Ida, Čaňa a Ždaňa. O pol ôsmej ráno ideme po deti pred ZŠ, odvezieme ich k nám a popoludní späť domov. Celý čas sú pod dozorom a majú počas troch dní zaujímavo vyplnený voľný čas.“
Dostanú výkaz o štúdiu
Odozva zo strany rodičov ako aj učiteľov na túto aktivitu VŠBM je vraj veľmi pozitívna, deti sú spokojné tiež. Pochvaľujú si predovšetkým praktické cvičenia v laboratóriách, kde vyhľadávajú a zaisťujú odtlačky prstov. Každé dieťa si domov odnesie aj kartu s vlastnými daktyloskopickými odtlačkami. Nuž a na záver absolvujú výcvik vo Výcvikovom centre VŠBM v Kysaku. Okrem pohybových aktivít ich čaká streľba zo vzduchových zbraní, uvidia prácu policajných kynológov s ich služobnými psami. Letná detská univerzita vyvrcholí slávnostným vyradením absolventov, ktorí dostanú zároveň aj výkaz o štúdiu.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári