Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
KOŠICKÁ RODÁČKA JANA ŠEBOVÁ S MANŽELOM TOMÁŠOM UŽ DVA ROKY PRIPRAVUJÚ TELEVÍZNU RELÁCIU PRE DETI MAŠKRTNÍČEK

Deti sa snažia nielen zabaviť, ale aj "podprahovo" niečo naučiť

Takmer dva roky si každú nedeľu ráno sadajú k televíznym obrazovkám tisíce detí, aby si pozreli ďalší diel obľúbeného Maškrtníčka.

Vďaka Maškrtníčku pozná tú dvojicu vari každé dieťa.Vďaka Maškrtníčku pozná tú dvojicu vari každé dieťa. (Zdroj: archív)

Vysiela ho Slovenská televízia a v podtitule má popis, že ide o vzdelávaciu reláciu, v ktorej sa deti stretnú s maškrtami pre uško, bruško aj pre dušu. Hoci sa na výrobe podieľa viac ľudí, Maškrtníček je autorským dielom manželov Jany a Tomáša Šebovcov. Pred pár dňami sme sa s nimi stretli v kaviarni kníhkupectva Panta Rei v OC Optima. Pri šálke kávy sme vyzvedali, ako dokážu v tejto dobe zaujať deti tak, aby sa na každé ďalšie pokračovanie Maškrtníčka tešili.

Jana je v Maškrtníčku Nany a pochádza z Košíc. Televízny Krištof je v civilnom živote Tomáš a je rodený Bratislavčan. Obaja v roku 1994 skončili katedru bábkoherectva na VŠMU a už vtedy si padli do oka natoľko, že sa zosobášili. Druhým spoločným počinom bolo založenie Divadla Maškrta.

"Ísť na voľnú nohu bolo vtedy veľké riziko. Dnes by sme do toho určite nešli, lebo by sme nenašli toľko odvahy" spomína Jana s úsmevom na ich bábkoherecké začiatky. "Keďže sme nemali stálu scénu, ako zájazdové divadlo sme so svojimi predstaveniami precestovali celé Slovensko. Nikdy sme však nehrávali v školách ani škôlkach. Snažili sme sa pritiahnuť deti do kultúrnych domov, aby sme ich naučili, čo všetko s kultúrou súvisí. Teda, ako sa obliecť, ako sa správať a že na konci treba zatlieskať. Hrať kdesi v školskej telocvični by nebolo ono..."

Ročne takto Nany a Krištof absolvovali okolo stovky vystúpení. Všetko si, pochopiteľne, museli zabezpečovať sami. Od písania scenára cez cez výrobu rekvizít až po výber hudby a kostýmov. "Názov nášmu divadlu - Maškrta - sme dali preto, lebo každé dieťa, a možno aj dospelý, má rado maškrty. Pre niekoho je ňou lízanka, pre iného čokoláda a pre tretieho, ako sme sa raz dozvedeli, vlašský šalát," smeje sa Tomáš. "Nami myslená maškrta je však maškrtou nielen pre žalúdok, ale hlavne pre dušu. Aj preto v pesničke, ktorá je akousi našou hymnou, spievame: Maškrta, do brucha, maškrta, pre ducha..."

A ako prišla Jana s Tomášom k televíznym menám? Hoci by sa niekomu mohlo zdať, že podkladom pre meno Nany bola Jana, mýlil by sa. "Nany je v angličtine pestúnka a opatrovateľka. A v Medzeve tak vraj oslovujú staré mamy, teda to má niečo spoločné aj s nemčinou," vysvetľuje Jana. "Ale toto nebolo smerodajné. Čírou náhodou sme to Nany niekde začuli a zapáčilo sa nám to." A čo Krištof? Ako ten prišiel k svojmu menu? "Krišof znie tak starosvetsky, archaicky a trochu vznešene," vysvetľuje Tomáš. "Obe postavy sú tak trochu z čarovného sveta a my sa ich snažíme tlačiť do mierneho retra, tajomna a čarovna..."

Po takmer 10 rokoch doslova kočovania z mesta do mesta prišiel dôležitý medzník, a tým bol vstup na televízne obrazovky. Divadlo Maškrta nezaniklo, no pribudol jeho mladší "brat" - Maškrtníček. "Bolo to akési prirodzené, že sme jedného dňa zatúžili po zmene. Ísť na televíznu obrazovku, mať vlastnú reláciu," vracia sa Jana o pár rokov späť. "Asi rok sme dávali dokopy námet a potom ho obvyklou cestou doručili do podateľne STV v Mlynskej doline. Dodnes je to pre nás trochu nepochopiteľné, že to šlo úplne normálne a že nás vzali. Prvý diel sa odvysielal v septembri 2009 a každý ďalší po týždni, vždy v nedeľu." Maškrtníček sa točí v ateliéri v Mlynskej doline, no hudobná zložka v košickom štúdiu Mariána Čekovského, ktorý je s Pavlom Jeňom spoluautorom hudby. Texty sú z dielne Šebovcov, pesničky z učebných osnov materských a základných škôl.

"Výroba jedného dielu trvá jeden deň, teda približne 12 hodín," prezrádza Tomáš. "Naraz sa pripravujú tri diely, teda sme v jednom kole tri dni. Je to poriadna zaberačka, na konci každého pracovného dňa a najmä toho posledného už niekedy ledva stojíme na nohách. V začiatkoch sme sa nad tým pozastavovali, či sme také padavky, že nás bolia nohy... No starší kolegovia, ktorí tvoria okolo 30-členný štáb, nás uviedli do obrazu. Voľakedy sa vraj 26-minútová relácia, teda taká, ako je naša, točila dva dni. Navyše, jednotlivé postavy sa striedali, mali teda aj čas na oddych. My to, a to sme pritom dve hlavné postavy, bez ktorých sa neudeje žiadny výstup, stíhame za polovicu času." Spomínaný výrobný štáb tvoria štyria kameramani, zvukári, osvetľovači, strihači a ďalší potrební ľudia.

Kto by sa nazdával, že po troch dňoch nakrúcania nasledujú tri týždne voľna, mýli sa. Jana s Tomášom si ho môžu dopriať tak dva-tri dni. Potom opäť nasleduje príprava na ďalší trojdňový maratón. Hlavne písanie scenára, nahrávanie pesničiek a výtvarná príprava. Aj preto času na vystúpenia Divadla Maškrta veľa neostáva. "Hoci nechceme stratiť priamy kontakt s detským divákom, kým do roku 2009 sme naše predstavenia ponúkali, po ňom musíme, žiaľ, niektoré odmietať. Jednoducho sa to termínovo zvládnuť nedá. Ale ak predsa niekde prídeme, sme radi, lebo hranie pred kamerami je úplne iné. Živé vystúpenie prináša okamžitú reakciu publika a zvláštna energia, ktorá sa vznáša medzi javiskom a hľadiskom, nás doslova nabíja."

Keď sme už spomenuli štáb, nemôžeme zabudnúť ani na deti, ktoré tvoria tzv. vedľajšie postavy. Prvých niekoľko desiatok častí účinkoval v Maškrtníčku iba Krištof s Nany a deti sa len spomínali. Samotní diváci si však v listoch vyžiadali, aby ich konečne ukázali. "Prvým bol náš syn Šimon, ktorý hrá Tomyho," vysvetľuje jeho otec. "Ako on, tak aj ďalšie dve deti prešli konkurzom. Po troch mesiacoch po Tomym pribudla Tinka a len teraz v ostatných častiach, malý Kubko. Hrať s nimi je niekedy zábavné, lebo nás nevnímajú ako hercov, ale ako postavy z Maškrtníčka. A to so sebou prináša rôzne nečakané situácie." Napríklad ako nedávno Kubko. Počas "ostrej" sa odrazu otočil ku Krištofovi a povedal, že by to bola veľká sranda, keby vaňu až po okraj naplnili špagetami a poliali kečupom...

Kto lepšie pozná túto reláciu, vie, že tu nejde iba o bezduché zabavenie detí, kým rodičia ešte možno spia. Aj v názve má údaj, že je vzdelávacia, takže sa jej autori snažia do príbehu vtesnať aj čosi viac. "Maškrtníček má štyri piliere. Varenie, výtvarná výchova, hudobná zložka a rozprávka," vyratúva Jana. "Varenie tak trochu súvisí s maškrtením, no aj tu sa snažíme deti motivovať k zdravému stravovanu. Recepty, ktoré využívame, majú aj sladký obsah, no preferujeme hlavne zeleninu a ovocie." Bolo by vraj ľahké vyrobiť pred kamerami pestrofarebnú zmrzlinu, posypanú cukríkmi. "Snažíme sa nájsť kompromis medzi optickou pútavosťou jedla a zdravotným hľadiskom. A pretláčať zdravú výživu." Jana dodáva, že sú to tzv. podprahovky, podsúvané hrou, ktoré si deti neuvedomujú, ale sú pre ne veľmi dôležité.

"Výtvarnou výchovou a výrobou rôznych vecí z papiera, látky či iných materiálov sa zas snažíme rozvíjať detskú zručnosť a kreativitu," pokračuje Tomáš. "Veľmi nás potom teší, ak nám posielajú ukážky toho, čo sme ich v predošlých dieloch naučili. Ale tie podprahovky sú takmer vo všetkom, čo sa snažíme dostať do scenára. Napríklad v časti o stratenej Zúbkovej víle sme sa snažili hrou a dramatickou zápletkou priviesť deti k poznaniu, prečo je také dôležité starať sa o zúbky..." Podobne to je s pesničkami. Mnohé, aj tie najmenšie deti sa cez obrazovku ľahšie naučia prvé básničky či pesničky a trénujú si pamäť. Zvlášť vtedy, ak im rodičia jednotlivé diely nahrávajú a potom opäť púšťajú. Aj ich to núti ku spoločným aktivitám, čo v konečnom dôsledku pomáha utužovať rodinu.

Keďže nejedna z predošlých detských relácií to z televíznej obrazovky dotiahla až do knižnej podoby, zaujímalo nás, či o niečom podobnom neuvažujú aj Šebovci. "Ale áno a veľmi intenzívne" pritakáva Jana. "Snažíme sa ju dávať dokopy, ale sme takí vyťažení, že to nie je o ničom inom, ako o boji s časom. Skôr však ako kniha by malo uzrieť svetlo sveta cédečko s pesničkami z Maškrtníčka."

Ako sme už naznačili, kontakt medzi Nany a Krištofom je obojsmerný. Denne prúdia do Mlynskej doliny desiatky listov i veľkých balíkov, ktorých obsah tvoria detské výtvory, hlavne však kresby. V každej relácii im tvorcovia venujú určitý priestor, kde tie najzaujímavejšie ukážu a povedia aj autora. "Je ich toľko, že ak by sme chceli spomenúť všetkých, nestačila by nám jedna celá relácia mesačne," tvrdí Tomáš. "Je nám preto veľmi ľúto, že musíme robiť výber. A to pritom nedostávame poštu len zo Slovenska. Podľa nej vieme, že nás sledujú aj v Česku, Maďarsku a nedávno sme dokonca dostali list s kresbami až z Írska." Aby iné deti od sledovania Maškrtníčka neodradili, snažia sa jeho tvorcovia nájsť únosnú hranicu, koľko času venovať deju a koľko pošte.

Mimochodom, keď už spomíname zahraničie, Jana s Tomášom pochodili aj takmer celé okolie Slovenska. Zúčastnili sa totiž množstva divadelných festivalov a prehliadok, kde mohli predviesť svoje bábkoherecké umenie. A nie bez odozvy. Napríklad z Prahy, kde sa súťaže zúčastnilo vyše 40 divadiel z celého sveta, si priniesli tri ceny zo siedmich udeľovaných. Za autorskú hru, animáciu bábok a herecké výkony. Pritom boli iba dvaja, kým niektoré divadlá prileteli lietadlom a celým štábom ľudí... Dôkazom kvality však nie sú iba ceny. Maškrtníček si dlhodobo udržuje vysokú sledovanosť a v rámci STV dokonca jednu z najvyšších.

"Nehráme notoricky známe rozprávky o Červenej čiapočke alebo Snehulienke," zhrnul na záver Tomáš. "Kladieme dôraz aj na duchovné posolstvo. Aby si to dieťa z predstavenia niečo odnieslo, prípadne malo doma o čom premýšľať. Všade sa hovorí o tom, že s deťmi treba pracovať, ale realita je iná. Na deti sa často zabúda. Pritom sa im vytýka, že iba sedia pred telkami a za počítačmi. No je na nás dospelých, aby sme urobili niečo preto, aby sme ich odtiaľ dostali..."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 3. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 4. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 5. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 9. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 1. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 990
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 11 125
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 735
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 500
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 001
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 473
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 6 376
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 277
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 146
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 895
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Na východe odhalili PCR testy 262 nových prípadov koronavírusu

Vyliečilo sa viac ľudí, ako pribudlo nakazených.

Ilustračné foto.
Jakubov hovorí, že o návrhu s Ďurovčíkom nerokovali.

Silné mrazy vyvrcholia na východe v noci na utorok

Teploty v Prešovskom kraji klesnú až na mínus 20 stupňov.

Ilustračné foto
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: PCR testy odhalili 1060 nových prípadov, pribudlo 52 úmrtí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Plošné testovanie na Covid-19.

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Píše Peter Sýkora - Fórum

Môže byť povinné očkovanie proti koronavírusu etické?

Kritizované obmedzovanie slobody počas pandémie je eticky úplne v poriadku.

V prvej vlne očkovania podstupujú vakcináciu zdravotníci a zamestnanci sociálnych zariadení.
Cynická obluda

Paradox géniov

Je možné, že elementárna gramatika slovenského jazyka je fakt tá najkomplikovanejšia vec vo vesmíre?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop