Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky

Ako dovolenkujú známi Košičania

Niekto spája ideálnu letnú dovolenku s morom, iný s horskou turistikou či termálnym kúpaliskom. Riaditeľ Múzea Vojtecha Löfflera Jozef Gazdag si vie ideálnu dovolenku predstaviť všade tam, kde sa cíti dobre a nemusí myslieť na pracovné povinnosti.

(Zdroj: jurko)

Jozef Gazdag bude tento rok dovolenkovať doma so svojimi vnúčatami

Rakiju považoval za jedlo z morských rakov"Samozrejme, ten výber, podľa mňa, sa mení aj vekom človeka," tvrdí. "Voľakedy mi vyhovoval oddych aj pod stanom, napríklad v Jasove, Drienovci. Neskoršie sme chodili s deťmi do termálnych kúpalísk v Maďarsku a boli sme aj v Chorvátsku. S manželkou som dovolenkoval už aj v Grécku. Teraz väčšinou dovolenkujeme doma s vnúčatami. Stanovanie ma už neťahá...!

O tom, kam pôjde ten-ktorý rok, začína uvažovať nie 1. júla, ale už dva - tri mesiace pred začiatkom leta. Tzv. last minute nevyužíva. Tvrdí, že sa mu nechce pravidelne obiehať pobočky cestovných kancelárií a nechávať rozhodovanie na poslednú chvíľu. J. Gazdagovi pri výbere cieľa cesty stačili odporúčania známych, no nepohrdol ani listovaním v katalógoch cestovných kancelárií. Tipy na zaujímavú destináciu získal aj z cestopisných kníh.

Každý zažil aspoň jednu dovolenku, ktorá mu z rôznych príčin utkvela v pamäti. Riaditeľ múzea nie je výnimka. "Tou pamätnou je dovolenka v Grécku, konkrétne na Peloponézskom polostrove. Videli sme Atény, cestou z Atén do mesta Tolo sme mali prestávku pri Korintskom prieplave, ktorý projektoval Košičan Béla Gerster. Vtedy v Grécku sme sa nekúpali iba v mori, ale v prenesenom zmysle slova aj v historických kultúrnych pamiatkach. Obdivovali sme Mykény, Olympiu, Argos, Epidavros, Napflion. Bolo to nádherné a nezabudnuteľné." Toho roku bude J. Gazdag dovolenkovať v domácich podmienkach s vnúčatami. "Žijú od nás 500 kilometrov, teraz budeme spolu trošku dlhšie, ako zvyčajne cez rok, keď sa navštevujeme. Už sa na nich s manželkou tešíme."

Medzi suveníry z dovoleniek patria aj príhody. Priniesol si nejakú J. Gazdag? "K moru do bývalej Juhoslávie sme cestovali naším prvým osobným autom Škoda 105. Po ceste ma za mnou idúci upozorňovali, že mi nesvietia brzdové svetlá. Vtedy som ešte nebol skúsený vodič, nevyznal som sa v brzdovom systéme auta a poriadne som sa spotil, kým sa mi to horko-ťažko podarilo opraviť..."

Nuž to nebola veľmi humorná príhoda. Takže tu je jedna práve taká: "Keď sme boli po prvýkrát pri Splite, domáci sa ma opýtali, či ma môžu ponúknuť rakijou. Odmietol som, lebo som si myslel, že to je nejaké jedlo z morských rakov. Keď mi vysvetlili, že je to ich špecialita - pálenka, zmenil som svoje odmietavé rozhodnutie a ochutnal ju," smeje sa J. Gazdag pri spomienke na neznalosť chorvátskeho nápoja.

rob


Martina Viktorínová túži po zájazde na ostrov Bora Bora

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Skúmala sopku na opustenom ostrove

Kým niekto kvôli letnej dovolenke špekuluje, či liezť na hory, vylihovať na morskej pláži alebo spoznávať historické pamiatky, hovorkyňa magistrátu mesta Martina Viktorínová si nevyberá. „Mám rada kombináciu pláže, hôr, nakupovania, pamiatok, kultúrnych zážitkov, športu, dobrého jedla a atmosféry miesta," prezrádza. "Takže či hory alebo more, to si nevyberám, najlepšie je mať obidve možnosti naraz. Určite mi však na dovolenke nesmie chýbať moja rodina. Rada však chodím relaxovať aj individuálne a zostavím si vlastný program podľa momentálnej nálady."

Mnohí majú vysnívané miesto pre svoju dovolenku. Aj M. Viktorínová ho má. Respektíve "ich" má... „Snívam o cestovaní stále, nielen v lete. Túžim ísť do Švédska a Turecka, vidieť Patagóniu, užiť si nádhernú prírodu v Škótsku, na Fidži alebo na ostrove Bora Bora. Tohto ruku to iste také exotické nebude. Pravdepodobne budeme objavovať východné Slovensko, keďže nie sme odtiaľto. Veľmi chceme vidieť drevené kostolíky na slovensko- poľských hraniciach, prejdeme aj do Krakova a Osvienčimu. Druhú polovicu strávime pri mori."

K výberu dovolenkovej destinácie ju často inšpiruje to, čo si o cestovaní prečíta. Taktiež veľmi rada pozerá cestopisné filmy. „Rada si sama vymýšľam netradičné dovolenkové destinácie. Väčšinou ma spontánne napadne kedy a kam pôjdeme práve tento rok - niekedy je to už v apríli, inokedy až v septembri."

Či je dovolenka v horách alebo na pláži, z každej si vždy donesieme mnoho dovolenkových zážitkov. „Veľa ich mám spred dvoch rokov, kedy som bola s mojimi rodičmi na gréckom ostrove Kos," prezrádza M. Viktorínová. "Prenajali sme si motorky a precestovali celý ostrov, každý deň sme sa kúpali na inej pláži a ochutnávali nové jedlá. Tiež sme skúmali sopku na opustenom ostrove i pamiatky antického Grécka a nakupovali u miestnych umelcov."

mia


Pavol Hrehorčák letné horúčavy veľmi nezvláda

Skryť Vypnúť reklamu

V obleku za volantom dostal úpal

Ideálna dovolenka nemusí byť spájaná výlučne s letom. Nie každý sa totiž vyžíva v tom, že leží na preplnenej morskej pláži a smaží sa pri teplotách okolo štyridsiatky. Príkladom výnimky je riaditeľ Bábkového divadla Košice (BDK) Pavol Hrehorčák. "Preferujem predovšetkým zimné dovolenky. Horúčavy totiž veľmi nezvládam," vysvetľuje. A ak sa už pýtame na tú ideálnu dovolenku, nie je podstatná destinácia. "Pod ideálnou si predstavujem predovšetkým aktívnu dovolenku s mojou priateľkou a priateľmi."

Ak sa už šéf BDK niekam v lete vyberie, obvykle sa rozhoduje spontánne, podľa pracovnej vyťaženosti. Na rozdiel od "plánovačov" sa takmer nikdy nerozhoduje vopred, ale až tesne pred letom. "Destináciu si vyberám väčšinou na základe odporúčaní známych a priateľov. No ostatné už zariaďujem sám. Nemám rád, ak niekto za mňa vyberá ubytovanie, dopravný prostriedok a nebodaj i program." Z rovnakého dôvodu preto nevyužíva ani ponuky cestovných kancelárií z kategórie "last minute".

Medzi letné dovolenky, na ktoré P. Hrehorčák nikdy nezabudne, patrí pobyt s priateľmi v chorvátskom meste Vodice. Bola to jeho prvá dovolenka mimo Slovenska, ktorú si veľmi užíval. Tento rok pred pobytom v zahraničí uprednostnil Slovensko. "Mojou dovolenkou bude týždeň u rodičov vo Veľkých Kapušanoch. Každý deň budem polievať trávnik a užívať si spoločné chvíle s rodičmi, s ktorými som počas roka veľmi málo."

Príhoda, na ktorú si riaditeľ BDK v súvislosti s dovolenkou spomenul, nesúvisela so stratou pasu, krádežou peňazí či stúpnutím na morského ježka. "Bolo to už dávno, keď som raz po pohovore do zamestnania hneď cestoval na dovolenku, na ktorú som sa veľmi tešil. Za volant som si sadol ešte v obleku a po niekoľkohodinovom šoférovaní som dostal silný úpal spojený s veľkou nevoľnosťou. Prvé dni dovolenky som tak strávil ležaním v stane..."

rob


Juraja Bukuša inšpirujú známi

Skryť Vypnúť reklamu

Mieril na nich guľomet

Podľa náčelníka mestskej polície (MsP) Juraja Bukuša je ideálna letná dovolenka taká, kde je slnko, voda, kľud, čím menej telefonátov a dobré jedlo.

„Nesmú mi chýbať krížovky a dobrá kniha. Medzi horami a morom sa v lete nerozhodujem. V lete to musí byť dovolenka pri mori alebo niekde pri vode. K letnej dovolenke patrí voda a vodné športy. Do hôr radšej na jar, alebo na jeseň. Toho roku budem dovolenkovať pri Balatone v Maďarsku a v Chorvátsku na Makarskej riviére." Ak by si mal vybrať či bude odpočívať pod slnečníkom, alebo prejde celé okolie dovolenkovej destinácie vrátane zaujímavostí, či prípadných pamiatok, presne vie, čo by si vybral. „Určite radšej to leňošenie na pláži, čítanie a plávanie."

Niekto si dovolenku vyberie podľa farebných obrázkov v katalógu, iní sa nechajú prekvapiť, alebo si niečo pozrú na internete. „Mňa inšpirujú skôr známi, ale pozriem si to aj na internete." Nie je však z tých, čo na dovolenku myslia už od začiatku roka, prípadne hneď od konca tej poslednej. „Nejaká predstava stále existuje, ale presné miesto a čas sa dohaduje skoro na poslednú chvíľu"

Pamätnú dovolenku zažil v Čiernej Hore v mestečku Svätý Štefan. „To mestečko je perlou nielen Jadranu, ale celého Stredozemného mora a miestom, ktoré vyhľadávajú známe osobnosti z celého sveta. Na čo nezabudnem, to bolo cestou do Čiernej Hory cez Bosnu a Hercegovinu. Vtedy sme išli tesne za vojenskou kolónou asi 20 km 40 km/h a túto kolónu uzavrelo auto s guľometom. Obsluha guľometu celou cestou mierila na naše auto. Bol to veľmi nepríjemný pocit."

mia


Dušan Timko rád leží na pláži

Prežil i jazdu na "banáne"

Tréner košických hádzanárov Dušan Timko je plážový dovolenkový typ. "Leto, voda, leňošenie na pláži, a najmä teplo. Chodiť minimálne..." také sú jeho predstavy o ideálnej dovolenke.

Manželka je pravý opak, ale vždy nájdu riešenie, aby si na dovolenke užil každý to svoje. "Návšteva pamiatok, vidieť toho čo najviac, to má manželka v krvi. Mňa k tomu neprinúti. Ležať na pláži, okúpať sa v mori, mať poruke pivko, dať si dobré jedlo, lepšiu dovolenku si neviem predstaviť. Žena vždy objedná aj nejaké fakultatívne výlety a s dcérou si ich môžu užiť dosýta. My so synom strávime celú dovolenku pri vode."

No aby sa nepovedalo, že pamätihodnosti a krásy tej-ktorej krajiny sú mu celkom ukradnuté, občas sa nechá prehovoriť. "Napríklad v Taliansku sme spolu absolvovali fakultatívny zájazd do Vatikánu. Videli sme chrám sv. Petra aj Koloseum. To sa mi celkom páčilo, aj keď som bol vtedy mladší. V Egypte sa zas núkali pyramídy, ale na to ma už manželka nedostala," smeje sa vyznávač totálneho dovolenkového oddychu.

"Veľmi rád dovolenkujem aj na Slovensku, lebo je to krásna krajina," pokračuje D. Timko. "Chodievame do termálneho parku v Bešeňovej alebo aj na Šíravu. Taká bude zrejme aj tohtoročná dovolenka, ale možno sa ešte rozhodneme pre Chorvátsko, kde sa nám veľmi páči. Najmä na ostrove Hvar, kde sme boli niekoľkokrát. Krásne prostredie, čisté more, dobrí ľudia... V jedle nie som vyberavý, ale vždy rád ochutnám špeciality domácej kuchyne."

Pri vode mu dobre trávi. "Lebo aby ste si nemysleli, že celý deň iba ležím na pláži. K tomu patria aj vodné športy, plávanie, jazda na 'banáne'... V Tunisku som sa naň odhodlal. Bol tam chlapík, ktorý chcel z neho ľudí zhodiť. Všetci popadali, iba ja som zostal, tak som sa na ňom zo strachu pevne držal. A potom som nevedel ani ruky narovnať..."

Bohuš Matia

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 2. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 5. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 6. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 7. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 8. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 10. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 1. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 4. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 5. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 7. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 8. Pápež František požehnal základný kameň novej nemocnice
 9. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 6 921
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 6 486
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 947
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 196
 5. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 2 129
 6. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 2 078
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 001
 8. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 813
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 1 738
 10. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 1 644
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kritický pohľad Michala Havrana.

Rokuješ s Dubajčanmi o investičných príležitostiach, robíš kampane, zadávaš kampane, dávaš rozkopávať cesty.


15. sep
Dušan Kováčik prichádza na pojednávanie.

Dokazovanie v procese s bývalým špeciálnym prokurátorom je ukončené.


4 h
Prieskum politických strán september 2021. (AKO)

Do parlamentu by prešlo osem strán.


a 1 ďalší 2 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu