Kým niekdajšie hľadisko vyzerá zo dňa na deň horšie, dole sa výborne darí slnečniciam.
Odkedy sa radní rozhodli, že na mieste niekdajšej pýchy mesta - VŠA na Alejovej ulici, postavia modernejší športový komplex, väčšina budov a štadiónov iba chátra. Čo sa dalo, to sa rozkradlo a čo nie, to zrejme nemalo žiadnu cenu. Ako je známe, pozemky pod VŠA mesto darovalo futbalovému klubu MFK Košice za symbolickú korunu. Ten síce predstavil akú-takú štúdiu, čo by sa mohlo na vyše 25 hektároch postaviť, no to bolo doteraz všetko. Zjavne preto, že financovanie klubu, ktorý sa každý rok potáca na dne tabuľky, je neprehľadné a peniaze unikajú aj inam, než do futbalu.
"Aby tých peňazí bolo aspoň trochu viac, rozhodli sme sa svoju činnosť rozšíriť okrem športu aj na iné oblasti podnikania. Je ich viac, no vás zrejme zaujíma využitie futbalového ihriska na VŠA, teda sa sústredím iba na ten," snažil sa nám vysvetliť pozadie tejto aktivity šéf Oddelenia stratégie klubu MFK Košice Ing. Dušan Invest. "Pôvodne sme plánovali plochu vyasfaltovať a zriadiť tam parkovisko, no náklady by boli príliš vysoké a návratnosť investícií dlhá a riziková. Potom ktosi prišiel s nápadom, ktorý odkukal od podobne krachujúceho vietnamského klubu FC Santos Hanoj, kde na ploche štadióna už niekoľko rokov pestujú koreň žeň šeň. Zisky z jeho predaja sú vraj trojnásobne vyššie, než mali zo vstupeniek na futbal. Preto hráčov prepustili, prípadne rekvalifikovali na pestovateľov."
Samozrejme, v Košiciach až tak ďaleko, aby hráčov prepúšťali, nešli. Po prieskume trhu, čo by si žiadal najviac, vysadili vlani po prvý raz kapustu. Na jeseň ju pozberali a v klubovej pokladnici pribudlo
25-tisíc eur. O tri dni síce tieto peniaze z klubového účtu záhadne zmizli a doteraz nikto nevie kam, no to vedenie MFK neodradilo. Práve naopak, motivovalo k ďalším pestovateľským aktivitám. "Tento rok na jar sme sa rozhodli pre slnečnicu. Jej svetové ceny stúpajú, zisk z predaja z vyše troch hektárov plochy odhadujeme na 32-tisíc eur. Už teraz sa totiž ukazuje skvelá úroda. Ešte počkáme tri-štyri týždne a začneme so zberom. Kombajny nám požičia družobné JRD Dolná Hačava," prezradil Ing. Invest.
Hoci je sezóna iba v polovici, v MFK už teraz vedia, čo budú na VŠA pestovať na budúci rok. Keďže podľa odborníkov je pôda, rokmi hnojená potom, slzami a pľuvancami hráčov, bohatá na vitamín FŇ, mimoriadne by sa v nej malo dariť topinamburom. Ide o hľuzovú zeleninu, bohatú na všetky množné druhy výživných látok. Svetové ceny za kilogram sa pohybujú okolo 50 eur, na VŠA by sa mohlo urodiť okolo 10 ton. Po odrátaní nákladov by to malo priniesť zisk okolo 45-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári