Korzár logo Korzár Košice
Streda, 22. marec, 2023 | Meniny má Beňadik

Otec ich do futbalu netlačil, aj keď o takej kariére sníval

Narodil sa ako Juhoslovan, v devätnástich začal reprezentovať Srbsko, a momentálne si na futbalový chlebíček zarába na Slovensku. Nie je veľmi rád, keď ho prirovnávajú k jeho staršiemu bratovi.

U. Matič chce byť lepší, ako jeho brat.U. Matič chce byť lepší, ako jeho brat. (Zdroj: Veronika Janušková)

Do sveta veľkého futbalu chce ísť Uroš Matič, 21-ročný rodák zo Šabacu, vlastnou cestou.

"Prirodzene, na tie časy, keď sme žili v Juhoslávii, sa nepamätám, ale otec stále vraví, že vtedy bolo oveľa lepšie. Aj platy..." vraví mladý srbský legionár v službách MFK Košice.

Otec Dragan bol futbalista, "iba" druholigový. "Ale aká to bola vtedy liga... Hrali v nej mužstvá zo Srbska, Chorvátska, Slovinska, Macedónska, proste z celej Juhoslávie. Tá súťaž mala vyššiu úroveň ako terajšia slovenská Corgoň liga. Otec bol útočník, výborný hlavičkár, vedel strieľať góly, ale keď bolo treba, zaskočil aj na poste stopéra, bol taký univerzál. Stále nechce pripustiť, že Maňa (Urošov starší brat Nemanja, ktorý sa z Košíc dostal do londýnskej Chelsea - pozn. red.) je lepší ako on," smeje sa Uroš. "Bol hrdý na to, že sa volá Dragan, ako bývalý skvelý juhoslovanský futbalista Dragan Džajič, ktorý sa tiež narodil v mestečku Ub, tak ako otec. Spomína na to, ako dostal od neho kopačky..."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rodičom zakázali pracovať

Po skončení aktívnej futbalovej kariéry sa Dragan Matič dal na trénerskú dráhu, chopil sa žiačikov v neďalekej dedinke Vrel. A medzi nimi začínali aj obaja jeho synovia. "Nikdy nás nenútil do futbalu, iba nám vravel - robte čo chcete, ale neberte drogy, alkohol a cigarety. Ale prirodzene, keď sme išli s ním, vždy sme so sebou brali aj loptu... Tak som pričuchol k futbalu aj ja. Chodieval som pozerať na Maňu, ako s otcom trénuje, a dodnes si pamätám, keď zavolal aj mňa. Bol som šťastím celý bez seba, mal som iba päť rokov. Spomínam si na každý tréning, keď som začínal. Teraz otec hovorí, že je veľmi šťastný, že sme futbalisti, lebo sa splnil jeho sen."

Len nevie, za ktorým zo synov bude teraz skôr chodiť, či do Košíc za Urošom, alebo za Maňom do Lisabonu... Aj keď cesta čosi stojí, musí predsa sledovať ich kariéru. "S mamkou chodia častejšie pozerať na moje zápasy. Peniaze teraz, keď už my zarábame, nie sú problém. S Maňom sme im už zakázali pracovať. Narobili sa už celý život dosť, teraz je rad na nás, aby sme im to splácali. Rodina predsa stále musí ťahať spolu, tak bolo aj vtedy, keď peniaze neboli."

Vtedy nik z rodiny netušil, kam oboch mladých futbalistov kroky zavedú. Maňa prišiel do Košíc v roku 2007, a po meste sa začalo šuškať, že MFK ulovil neobyčajný talent. Nik nepochyboval o tom, že ternom môže byť aj zmluva s jeho mladším bratom Urošom. "Keď som do Košíc za Maňom prišiel, na skúšku, mal som sedemnásť rokov, zmluvu som podpisoval v osemnástich. Vtedy bola v klube výborná situácia, nielen po finančnej stránke. Tréner Kozák mal k dispozícii veľmi dobré mužstvo, veľa skúsených hráčov, a ja som bol veľmi rád, že som sa mohol rozohrávať v béčku."

Jeho chvíľa prišla na sklonku sezóny 2008/09. Pokyn rozcvičiť sa dostal od trénera Kozáka polhodinu pred koncom duelu v Prešove. "Bol to posledný zápas sezóny, remizovali sme 1:1, a gól dal Jany Novák," vychrlí z voleja pri tejto spomienke. "Predtým som už na lavičke bol, ale na ihrisko som sa dostal až v Prešove. Srdce mi skákalo radosťou, keď som naň vybehol, keď naši fanúšikovia, s ktorými mám veľmi dobrý kontakt, kričali moje meno."

SkryťVypnúť reklamu

Dve srdcia

V sezóne 2009/10 má štyri ligové zápisy, a v tom čase sa preňho otvorila aj životná kapitola s názvom - reprezentácia. Dostal pozvánku do národného tímu Srbska do 19 rokov, a hneď s ním cestoval na záverečný turnaj majstrovstiev Európy. "Odohral som kvalifikáciu, kde som sa ukázal vo výbornom svetle, a prepracoval som sa do základnej jedenástky. Vybojovali sme postup na majstrovstvá Európy na Ukrajine, a tam sme získali bronzové medaily. V skupine sme porazili silné Španielsko, Turecko, iba s Francúzmi sme remizovali 1:1. Až v semifinále sme nestačili na domácu Ukrajinu."

Na ten turnaj má Uroš Matič nezabudnuteľné spomienky. "Aj keď som tam gól nedal, lebo som nastupoval na poste defenzívneho záložníka. Ale zaznamenal som nejaké asistencie, ako furt," smeje sa srbský mladík. "Bol som najšťastnejší na svete, že môžem hrať v reprezentácii, v nej hrá každý futbalista so srdcom. Ja som tam dal dve srdcia, pretože som bol veľmi hrdý, že môžem reprezentovať svoju krajinu."

Ale rovnako hrdý by vraj bol aj na dres so štátnym znakom Slovenska na hrudi. "Prečo nie? Futbal je profesionálna robota, som tu už tri roky, a so získaním slovenského občianstva by nebol problém. Ja by som za Slovensko hrať mohol, Maňa už nie, pretože už reprezentoval Srbsko na úrovni dospelých." Pojem nacionalizmus (prehnaný), ktorý je nepríjemnou nálepkou pre mnohých "pohrobkov" bývalej Juhoslávie, mu je cudzí. "Takúto atmosféru aj na štadiónoch vyvolávajú iba chuligáni, nie obyčajní ľudia. Veď aj v Košiciach bol napríklad chorvátsky brankár Nikola Schreng, teraz je tu Macedónec Darko Tofiloski, veľmi dobrí chalani, nie je medzi nami kvôli národnosti žiaden problém."

SkryťVypnúť reklamu

Už nie je malé decko

Príslušnosť k srbskej potvrdil Uroš aj v reprezentačnej 21-ke, kde dostal príležitosť od trénera Dujkoviča, iba pár mesiacov po európskom šampionáte devätnásťročných na Ukrajine. "Počas prípravného stretnutia s Dánskom. Bol som veľmi šťastný, že som si v reprezentačnom drese mohol zahrať s bratom Maňom, ktorý nastúpil v základnej zostave aj s Markom Milinkovičom. Aspoň pol hodinu. Maňa nabádal spoluhráčov, aby mi prihrávali, aj sám sa snažil, aby som sa trénerom ukázal. Bolo to dobré, pretože po zápase mi tréner povedal, že mám kvalitu na dvadsaťjednotku."

Odvtedy však na pozvánku čaká márne. "Možno, keby som hral za iný klub... Ale stále verím, že ma tréneri reprezentácie nájdu aj v Košiciach. Stále ešte môžem hrať za dvadsaťjednotku. No keby sa tak nestalo, nič strašné sa nedeje. Som stále v MFK, musím sa snažiť podávať čo najlepšie výkony, čo mi môže pomôcť v tom, že sa predám do zahraničia. Ešte stále mám čas..."

Aj na to, aby bol lepší ako brat Maňa. "I teraz hovorím, že budem lepší ako on," nechýba mu patričné sebavedomie. "Na tréningoch robím všetko pre to, aby som lepší bol." Maňove rady však dokáže stále oceniť. "Pozerá veľa mojich zápasov, a potom mi volá a vraví svoje názory. Ale už nie som malé decko, že by som sa potreboval podľa neho vo všetkom riadiť, aj keď jeho rady sú pre mňa cenné, veď je o čosi skúsenejší."

Uroš na Maňu nedá dopustiť. "Odmalička to ťaháme spolu, máme sa veľmi radi. Len teraz je to trochu ťažšie, lebo sme ďaleko od seba, ale denne si telefonujeme, alebo sme na skype."

Aj keď je to až na konci Európy (Nemanja začal túto sezónu na novom pôsobisku v Benfike Lisabon), nemá to Uroš z Košíc do Portugalska až tak ďaleko. "Určite sa za ním chystám na nejaký zápas. Teraz sa nedá, lebo sú na sústredení vo Švajčiarsku, ale v priebehu sezóny si možno čas nájdem. Žiaľ, keď hral za Chelsea, tak som sa za ním nedostal. Chystal som sa do Londýna, keby nastúpil v základe, ale napokon ho tréner Ancelotti nepostavil. Inokedy som nemohol, aby som nevypadol z tréningového procesu v MFK. Myslím, že preňho je prestup do Portugalska prínosom, pretože Benfika má výborné mužstvo. Už sa teším, že ho uvidím v jej zostave, aj na nádherný osemdesiattisícový štadión."

Šťastný je aj v Košiciach

Aj Uroš sníva o nejakom veľkom klube, čo pri jeho talente tiež nemusí byť nereálne. "Pozrite sa, nikdy by som nepovedal, že Maňa sa dostane do Chelsea, a pritom mal ponuky aj z Manchesteru United či Liverpoolu. Prečo by sa niečo podobné nemohlo podariť aj mne? Určite by mi pomohla pozvánka do srbskej dvadsaťjednotky, vtedy by som sa lepšie predal aj do zahraničia. Ale to je možno budúcnosť, momentálne sa musím usilovať o to, aby si ma všimli v Košiciach. Len keby sme nehrali o záchranu, ale o nejaké vyššie pozície v tabuľke," povzdychol si "Kivu", ako znie jeho prezývka. "Vôbec neviem, ako mi prischla, ale začal ma tak volať Maňa i jeho kamarát, ktorý hrá teraz za Bolognu. Predtým som bol pre každého Uki."

Vtedy bol jeho futbalovým vzorom Brazílčan Kaká. "Keď som bol mladší. Ale to ma už prešlo, veď svoj vzor mám priamo v rodine, od Maňu sa môžem veľa naučiť." Z futbalových kultúr mu je blízka nemecká. "Futbal v Nemecku napreduje, výborné zápasy, plné štadióny. Ale mám rád aj španielsky futbal. Ktovie, možno sa mi podarí do nejakého kvalitného mančaftu z týchto krajín raz dostať. Nikdy nehovorím nikdy, keď to príde, tak to príde, a ja budem veľmi šťastný."

Šťastný je aj v Košiciach. "Už viem jazyk, poznám ľudí, mám tu veľa kamarátov, ba celkom mi zachutili aj bryndzové halušky, aj keď na mamkinu kuchyňu nedám dopustiť. Neviem, ako by mi bolo, keby som odtiaľto mal ísť preč. Spomínam si, aký smutný bol Marko Milinkovič, keď z Košíc odchádzal, aj keď na Slovensku zostal."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
 3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 5. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 2. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 3. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
 4. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
 5. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
 6. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
 8. Verejnosť už hlasuje za najkrajšiu obnovenú pamiatku
 1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 717
 2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 954
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 10 475
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 177
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 744
 6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 427
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 949
 8. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 2 243

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Princíp revitalizácie OĽaNO som aplikoval vo svojej záhrade.
 2. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
 3. Ján Valchár: Avdijivka II. (karty sú nanovo rozdané)
 4. Linda Rampašeková: ZAČALA SEZÓNA
 5. Anna Miľanová: Sila a krása prírody... 2021
 6. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce - Čierna skala, Malá skala
 7. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - záverečná časť
 8. Ľubomír Belák: Ukradnuté Slovensko, alebo správa o republike 2023
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 265
 2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 141
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 5 686
 4. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 3 835
 5. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 781
 6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 262
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 519
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 431
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemecký reťazec má 7 100 predajní po celom svete

Sieť Aldi už nakúpila pozemky a rozbehla výstavbu predajní.


7. mar
Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005

Na vyšetrovaní sa podieľali aj obvinení vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu.


1 h
Nataša Holinová

Vieme to vďaka sedemnásť rokov starému prípadu Daniela Tupého.


2 h
Ilustračné foto.

Queer menšina hovorí, že je to hanba.


3 h

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Princíp revitalizácie OĽaNO som aplikoval vo svojej záhrade.
 2. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
 3. Ján Valchár: Avdijivka II. (karty sú nanovo rozdané)
 4. Linda Rampašeková: ZAČALA SEZÓNA
 5. Anna Miľanová: Sila a krása prírody... 2021
 6. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce - Čierna skala, Malá skala
 7. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - záverečná časť
 8. Ľubomír Belák: Ukradnuté Slovensko, alebo správa o republike 2023
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 265
 2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 141
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 5 686
 4. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 3 835
 5. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 781
 6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 262
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 519
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 431
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu